Вероятно сте запознати с процеса на ферментация на тази чаша (прочетете етикета на бутилката) вино, която отпивате, докато следите цялата драма в „Ергенът“. Но този процес не работи само с алкохола – има много хранителни ферментирали храни.
Какво е ферментация?
По време на ферментацията микроорганизмите, като дрожди, бактерии и гъби, разграждат въглехидратите в храните до различни съединения като алкохол, млечна киселина и въглероден диоксид, които действат като консерванти и придават на ферментиралите храни кисел вкус. Резултатът: храни, богати на пробиотици.
Вероятно сте запознати с пробиотиците, които са полезни живи бактерии и дрожди, които могат да подобрят храносмилането, като възстановят естествения баланс на чревните бактерии. Те могат да помогнат при чревни проблеми като синдром на раздразнените черва и диария. Също така има все повече доказателства, които предполагат, че може да насърчи здравето на сърцето и нивата на кръвната захар, и дори да поддържа имунната ни система.
Най-доброто от ферментиралите храни? Можете да го направите сами. Трябват ви само няколко буркана, солена саламура и време. Не се чувствате като майстор на ферментиралите храни? Можете също да ги закупите от магазина.
Като цяло продуктите трябва да са приблизително еднакви, особено ако продуктите, които купувате, съдържат висококачествени съставки. Вкъщи обаче можете сами да определите количеството билки, сол или захар. По този начин имате повече контрол върху хранителните стойности.
Готови ли сте да разберете кои продукти могат да ферментират, и да са полезни за вашето здраве? Вероятно имате някои от тях в хладилника си.
9 ферментирали храни, които имат много ползи за здравето
Да, тази модерна напитка, която виждате в Instagram, почти постоянно. Комбуча съдържа изключително голямо количество пробиотици – до шест милиарда пробиотични организми на около450 грама.
Тази здравословна напитка е направена от смес от зелен и черен чай, която е ферментирала с помощта на симбиотична колония от бактерии и дрожди. Това означава, че е с високо съдържание на антиоксиданти, които се борят със свободните радикали.
Когато купувате комбуча, уверете се, че напитката не съдържа твърде много захар. Тъй като комбуча има остър вкус, съдържанието на захар в някои продукти може да е високо, за да компенсира този естествен вкус. Препоръчваме ви да купувате продукти с 10 грама (или по-малко) захар.
Мисо е японска паста, приготвена от ферментирали соеви зърна. Както всички ферментирали храни, мисото спомага за здрави черва. Това също е чудесен източник на хранителни вещества като манган, мед и цинк, които могат да помогнат за поддържането на нашите енергийни нива и здравето на мозъка.
Ако не харесвате мисо супа, опитайте да подправите малко сьомга и други ястия с нея.
Кисело мляко
Киселото мляко се прави, когато бактериите превръщат лактозата в млякото в млечна киселина, но не всички кисели млека, закупени от магазина, са равни. Понякога рафтът за кисело мляко може да бъде много объркващ.
Някои кисели млека могат да съдържат до 28 грама захар – препоръчваната ни дневна доза. Ето защо специалистите препоръчват да използвате обикновено, обезмаслено кисело мляко без добавени захари.
Подсладете закуската си с малко мед, плодове или фъстъчено масло, и няма да пропуснете тези добавени вкусове от супермаркета.
Темпе е братовчед на тофу – и двете могат да се използват като заместител на месото. Но тофу не се ферментира, докато темпе се състои от цели соеви зърна, които са ферментирали.
Всъщност темпе предлага подобни предимства на месото. Това е наистина страхотен източник на растителен протеин.
Когато кефирните зърна се добавят към млякото за насърчаване на ферментацията, се създава кефир. Кефирът има кремообразна консистенция, което го прави идеално допълнение към вашето сутрешно смути. Може да се използва и в ястия като паста.
Този продукт е богат на аминокиселината триптофан, която захранва нашия серотонин, невротрансмитера, който влияе на настроението и съня ни. Добра храна = добро настроение!
Друга хранителна тенденция – и то с добра причина. Ферментиралото зеле и репичките съставляват този обичаен корейски продукт. Тези зеленчуци са чудесни източници на витамини С и К, които помагат за заздравяването на рани и укрепване на костите ви.
Кимчи може потенциално да помогне при загуба на тегло, защото това е наистина страхотен начин да добавите вкус и малко подправки, без да добавяте много излишни калории към ястие.
Кисело зеле
Киселото зеле се прави от ферментирало зеле, и е с високо съдържание на витамин С. Изключително полезно за храносмилателната система, и едно от най предпочитаните ястия в българската кухня.
Ябълков оцет
Ябълковият оцет може да помогне за понижаване на кръвната захар, така че може да бъде полезен за хора с диабет. Малко е достатъчно! Вкусен в салата, или за мариноване на вашето парче месо.
Кисели краставички
Киселите краставички са ферментирали краставици. Краставиците са чудесен източник на нещо, наречено бета-каротин, и това може да предпази клетките в телата ни от увреждане, и следователно да помогне за намаляване на риска от определени заболявания, чрез засилване на имунната система.
Discussion about this post