Съдържание
Въпреки, че кефирът едва набира популярност в България, тази богата на пробиотици супер – напитка е много популярна в Европа от десетилетия. Рекламирана заради ползите за здравето на червата, тази ферментирала напитка има консистенция между кисело и прясно мляко, и е с богато съдържание на витамини и минерали. Ето и здравословните ползи, които трябва да знаем за кефира, включително по какво се отличава от киселото мляко, и колко е полезно да консумирате на ден:
1 чаша обикновен нискомаслен кефир съдържа (приблизително):
• 110 калории
• 2 г обща мазнина
• 10 мг холестерол
• 125 мг натрий
• 12 г общ въглехидрат
• 0 г фибри
• 12 г обща захар
• 0 г добавена захар
• 11 г протеин
• 90 mcg витамин А
• 5 mcg витамин D
• 390 мг калций
• 376 мг калий
Какво е кефир?
Кефирът е млечен продукт (напитка), получен от ферментацията на кефирена гъба и прясно мляко.Тя е открита от преди повече от 2000 години. В древни времена кефирът е бил много търсена суперхрана. Марко Поло е писал за него, а Клеопатра се е къпела в лековитата течност.
Известен със своя тръпчив и остър вкус, кефирът има тънка консистенция и може да се пие директно, както може да бъде добавен в смутита или рецепти. Тъй като това е продукт от процеса ферментация, кефира е богат източник на пробиотици и други важни хранителни вещества. Той може да се направи от различни видове мляко, включително краве, овче и козе, и лесно може да си го приготвите у дома , или да го закупите готов. В повечето супермаркети ще го намерите в хладилната витрина за млечни продукти.
Ползи за здравето на кефира
Диетолози казват, че повечето хора могат да консумират кефир, включително деца, бременни / кърмещи жени, и дори домашни любимци (обикновен кефир). Ето и част от многото ползи за здравето от пиенето на кефир:
• Един от богатите източници на витамини и минерали: една доза от около 230 гр кефир е отличен източник на витамин D, рибофлавин, калций и фосфор, и страхотен източник на протеини, витамин А, витамин В12, калий и селен – всички важни и съществени хранителни вещества за всеки ден и имунно здраве. Процесът на ферментация обогатява съдържанието на витамини В1, В12, К, фолиева киселина, калций и аминокиселини, и произвежда здравословни метаболити, известни още, като постбиотици.
• Насърчава здравословната работа на червата: изследвания продължават да твърдят, че целостта на нашия чревен микробиом може да бъде от голямо значение за нашето здраве. Кефирът предлага разнообразни пробиотици, които допринасят за балансиране на микробиома. Това от своя страна осигурява огромни храносмилателни ползи. Много хора с непоносимост към лактоза също могат да открият, че нямат проблем с приема на кефир, тъй като процесът на ферментация помага за разграждането на лактозата.
• Заздравява имунитета: здравото черво е важно за насърчаването на силна имунна система, като предпазва от инфекциозни агенти, като бактерии и вируси. Доказано е, че кефирът, богат на пробиотици, поддържа здрава имунна система, и дори модулира имунната система за потискане на вирусни инфекции. Тези, които в момента приемат лечение с антибиотик, или скоро са били на такъв, може да забележат, че кефирът помага за храносмилането, и запълва полезните бактерии в червата, които може да са били загубени от лекарството.
• Борба с възпалението: изследвания показват, че хора, които пият кефир, имат намаляване на концентрацията на провъзпалителни цитокини, и увеличаване на концентрацията на противовъзпалителни цитокини, което намалява възпалението в телата ни, за да намали риска от заболяване или свързани с болестта усложнения. Постбиотичните пептиди в кефира, които се произвеждат по време на ферментацията, се изследват за техните антихипертензивни, противовъзпалителни и антиоксидативни свойства , засягащи всичко от сърдечно – съдово здраве до диабет и профилактика на автоимунни заболявания.
• Укрепва здравето на костите: Кефирът естествено е отличен източник на калций, изключително ключово хранително вещество за по – здрави кости.
• Може да подобри настроението: Има проучвания, които свързват кефира с повишаване нивата на серотонин и понижава риска от тревожност и депресия. Това е така, защото 90% от серотонина, заедно с други невротрансмитери, се произвежда в червата ни, и се изпраща обратно в мозъка чрез блуждаещия нерв – комуникация, известна като оста на червата и мозъка. Кефирът също съдържа триптофан – аминокиселина, която помага за повишаване нивата на серотонин в мозъка (чрез нашия кръвоносен път).
• Може да има противоракова действие: проучване показва, че кефирът има потенциални антитуморни свойства срещу рак на гърдата , колоректален рак и злокачествени Т лимфоцити. Но тези хора, които са на активно лечение от рак, или с разстроена имунна система трябва първо да се консултират с лекар специалист, преди да консумират кефир.
Кефир или кисело мляко
Известен като „млечно шампанско“, кефирът има двойно или тройно количество пробиотици, които бихте намерили в повечето кисело мляко. Кефирът е култивирана пробиотична напитка, която на вкус и текстура наподобява кисело мляко, но с това приликата свършва.
Кефирът се прави с 12 живи и активни пробиотични бактерии с по – дълъг процес на ферментация. Това води до по -разнообразнен продукт от киселото мляко, с два до три пъти повече пробиотици, и смес от бактерии и култури на базата на дрожди, което е уникално за кефира.
Пробиотичната активност е това, което произвежда характерния кефир, и повишената млечна киселина, един от страничните продукти на ферментацията, и придава на кефира отличителния му вкус. До колкото се отнася до хранителната стойност, кефирът е с по – високо съдържание на протеини за разлика от кисело мляко. Кефирът също е отличен източник на витамин D.
Какво количество кефир трябва да консумирам?
Препоръчва се да се консумират една до две дози кефир от около 230 гр. всеки ден за максимално пробиотично здраве. Имайте предвид, че една доза кефир от около 230 гр. се счита за една порция млечен продукт.
Обикновеният кефир винаги е най – добрия, но ако предпочитате ароматизиран вид, опитайте се да потърсите такива с намалени количества добавена захар (намалете приема до 10 гр добавена захар или по – малко за 1 чаша).
Недостатъци на кефира
Тази богата на хранителни вещества пробиотична храна няма много недостатъци. Хората с нарушена имунна система трябва да се посъветват със специалист преди да консумират кефир, тъй като в него има живи и активни бактерии.
Хората с непоносимост към млечни протеини, или трябва да избягват пробиотици по медицински причини, също трябва да не консумират кефир.
Уникални начини за използване на кефир
Кефирът може да се пие директно от бутилката, да бъде добавка към смутита и други, за богат на хранителни вещества пробиотик. Той може да се добави за вкус и текстура към топли ястия, и да направи печените изделия по – пухкави, но имайте предвид, че част от пробиотичните бактерии няма да оцелеят при готвене.
• Използвайте кефир като основа на всяка рецепта за смути.
• Използвайте кефир, за да подсилите закуската си, като подправите купичка зърнени храни, или гранола или го смесете в тесто за палачинки или гофрети.
• Изберете обикновен кефир пред майонеза, за да намалите калориите и мазнините, без да жертвате аромата в любимия си дресинг .
• Добавете към супи, хумус, закуски или разядки.
• Използвайте кефира като основа за протеинова марината. Аромат на кефир се съчетава добре с билки и подправки, и придава свеж вкус, млечната киселина (в кефира) и живите и активни пробиотични бактерии превръщат твърдите пържолки в нежни, сочни шедьоври.
• Дайте на десертите си пробиотичен тласък с любимия си вкус на кефир. Той служи за страхотна основа на пудинги, сладкиши, сладолед, глазури и др.
Може да ви хареса още: Диета, която „програмира“ тялото да изгаря лошите клетки, токсини и мазнини
Discussion about this post