Деликатната кожа на шията се нуждае от специални грижи. Тя е особена податлива на бръчки, а през топлите дни и на изпотяване. И докато грижите за лицето винаги са част от бюти рутината, то шията често остава за заден план.
Не само лицето показва следите от времето: кожата на шията е поне толкова податлива на първите бръчки. За да минимизирате щетите от годините, е важно да се грижите правилно за тази деликатна зона и то ежедневно.
За съжаление, докато кожата на лицето е основният ни фокус в грижите и разкрасяването, то шията и деколтето често се забравят. И това е нормално, защото когато се погледнем в огледалото, първо виждаме лицето. Тази зона обаче не само се замърсява също толкова колкото и лицето, но и е предразположена към преждевременно стареене.
Трите основни стъпки на добрата грижа: почистване, овлажняване и защита, важат с пълна сила и за шията.
До известна степен кожата на шията се замърсява по-малко, тъй като не нанасяме грим. И тъй като рядко усещаме опъване на кожата в тази зона, не прилагаме овлажнители и кремове. А когато използваме скъпа козметика, някак си не искаме да я „хабим” за тази част.
Не забравяйте обаче, че истинската възраст на една жена се познава на първо място по шията.
Грижете се правилно за шията в пет стъпки:
Почистване
Можете да почиствате шията също както почиствате лицето си. Когато правите това редовно, ще избегнете петната и обривите в тази зона, особено през горещите месеци.
Можете да почистите и освежите шията с мицеларна вода, тоник или лосион. След това за по-свежо усещане, измийте с гел или пяна. Когато подсушавате, не търкайте, а попивайте. Тази зона лесно се зачервява, особено ако по принцип сте с нежна кожа.
Ексфолиране
Не само лицето се нуждае от това. Хубаво е един или два пъти през седмицата да отстраните мъртвата кожа с подходящ продукт. Така няма да се задържат мъртви клетки, които да създават впечатлението, че вратът ви е по-тъмен.
Използвайте нежен скраб, който по принцип използвате за лицето. Той ще ви осигури гладка и мека кожа за по-дълго. Направете масаж и изплакнете.
Ако имате повече време, можете да си приготвите този продукт и сами.
Сухата кожа трябва да се ексфолира внимателно с по-фини по състав продукти. Хубаво е да правите това само веднъж на 2 седмици. Може да използвате сода за хляб, тъй като тя е фина и алкална по състав. Това я прави подходяща за чувствителна кожа.
Разбъркайте малко сода и зехтин и добавете някакво етерично масло за подхранване и омекотяване. Шипка или здравец са идеални за целта. Те ще ревитализират кожата в дълбоките слоеве.
Комбинираната кожа изисква умерено нежно ексфолиране. Тук се фокусирайте върху мазните зони. Отново използваме сода за хляб, но с бадемово или сусамово масло. За предпочитане е да добавите органична портокалова кора.
Мазната кожа изисква седмично ексфолиране, за да я поддържа чиста и в по-дълбоките слоеве. Използвайте захарта, която е малко по-груба от содата. Смесете от кафявата й разновидност с кора от лимон и гел от алое вера. Можете да добавите и етерично масло лимон за по-силен аромат.
Маски
Изключително ефективни са платнените маски за шия, които са напоени с лечебен серум. Те съдържат активни съставки за подхранване, стягане и тонизиране. Някои дори не е нуждаят от изплакване.
Пластирите с хидрогел се поставят за 15-20 минути. Те овлажняват и омекотяват, като снабдяват кожата с различни полезни съставки.
Подхранване
Натуралните масла са идеален вариант за третиране на сухата кожа на шията. Маслото от нар против стареене и маслото от мускусна роза за подмладяване вършат чудеса при редовна употреба.
Маслата подхранват дълбоко, което ги прави добър съюзник в борбата с бръчките. Добре е да ги използвате през нощта, за да имат удивителен ефект на сутринта.
Овлажнител
Не забравяйте за този продукт, тъй като той овлажнява отвън и обикновено съдържа активни съставки, които помагат за по-стегната кожа. Изберете такъв, който отговаря на вашите приоритети като възраст, борба с петната, бръчките или сухотата.
Не прилагайте твърде мазен продукт през топлите месеци, тъй като той може да предизвика обрив. Съобразете го с типа кожа и не наслоявайте.
А когато слънцето стане по-силно, не пропускайте и защитата на тази зона. Винаги нанасяйте качествен защитен крем, който да запази младостта ви възможно най-дълго.
Discussion about this post