При сърдечни проблеми здравословното хранене е част от вашия план за лечение. Има храни с потенциал да подкрепят сърцето и такива, съдържащи наситени мазнини, които трябва да се консумират само след съвет от лекар или диетолог.
Може ли консумацията на определени храни да намали риска от инфаркт? Това е въпрос, който си задават не само хората с проблеми със сърцето, но и всички, стремящи се да живеят здравословно. За щастие, отговорът е да.
Консумирането на много плодове, зеленчуци, риба, пълнозърнести храни, постни протеини и храни, богати на фибри и омега-3 до голяма степен е основата на „защитното” хранене на сърцето.
И така, кои храни са полезни при сърдечни проблеми?
- Храни, които имат добро съдържание на омега -3 мастни киселини
Диета, в която тези храни преобладават, може да намали възпалението и да понижи кръвното налягане.
Хапвайте редовно:
- Ленено семе
- Сардини
- Конопено семе
- Херинга
- Семена от чиа
- Хайвер
- Сьомга
- Орехи
- Риба тон
- Кашу
- Скумрия
- Ядки пекан
- Пъстърва.
Тези храни също така ще ви помогнат да поддържате здравословни килограми, което също е важно за сърцето. С всеки „загубен” килограм, понижавате кръвното налягане и холестрола. 5 до 15% загуба на тегло може да осигури чувствително подобрение.
- Горски плодове
Те имат завидно съдържание на фитонутриенти и фибри, а също така и изобилстват от антиоксиданти. Всички те оказват мощна подкрепа на сърцето, затова ги хапвайте смело и като профилактика, и като част от лечението. Смесете ги с кисело мляко или пълнозърнеста зърнена култура и получавате чудесна закуска.
- Овесена каша
Ако искате да започнете сутринта с още една здравословна закуска за сърцето, изберете овесена каша. Тя ще ви даде енергиен тласък и ще ви помогне в битката с лошия холестрол. Можете да добавите и шепа горски плодове и ядки и си гарантирате правилен старт на деня.
- Зеленчуци в ярки цветове
Те също са добри за сърцето. Тяхното високо съдържание на каротеноиди ги прави отлична храна за сърдечно здраве. Те също така ви доставят необходимите фибри и редица важни витамини. А също така са задължителна част от диетата за здравословно тегло. С повече салати подобрявате цялостното си здраве и се грижите за фигурата си.
Над 70% от неговото съдържание са здравословните мазнини като омега 3, омега 6 и омега 9. В резултат на това зехтинът допринася за здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Той действа съдоразширяващо, а също така и регулира холестерола и предотвратява съсирването на кръвта.
В допълнение, маслото осигурява витамин Е и здравословни полифеноли като олеокантал и олеуропеин. Тези антиоксиданти защитават кръвоносните съдове.
- Черен шоколад
Той е с високо съдържание на полифеноли. Тези вещества предотвратяват увреждането на клетките и следователно влияят върху здравето на нашите кръвоносни съдове.
Какаото балансира кръвното налягане, съсирването на кръвта и лошия холестерол.
Чесънът, куркумата, джинджифилът и канелата подобряват липидния профил. Те служат като антиоксиданти и по този начин подпомагат тялото в защитата на клетките и тъканите.
Куркумата също така стимулира производството на нови антиоксиданти в тялото. Освен това е доказано, че тези билки подобряват липидния профил, като предотвратяват слепването на тромбоцитите.
- Зелен чай
Няма как да го пропуснем, когато говорим за сърдечно здраве. Той е истинска бомба от антиоксиданти.
В кръвта има различни холестеролни частици. Когато част от тях се окислят бързо, това поставя в риск сърдечното здраве. Тук зеленият чай може да помогне, като предотврати този процес. За целта разбира се трябва да се консумира редовно и в по-голямо количество.
Едностранчивостта и преяждането не са полезни за сърцето и кръвоносните съдове. Важно е да правим разлика между качеството и количеството на нашата храна. Сърцето е много чувствително към наситените мастни киселини.
Трансмазнините, които могат да бъдат създадени при производството на твърд маргарин, всъщност са най-лошата категория мазнини. Натрият, съдържащ се в трапезната сол, повишава кръвното налягане, а оттам и риска от инфаркт или инсулт.
Що се отнася до количеството храна, това е просто уравнение: ако калориите са повече от разхода, е нормално да напълнеете. Подкожните мазнини не са толкова лоши сами по себе си, тъй като съдържат хормони и енергия. Когато са в излишък обаче, това води до хронично възпаление, което от своя страна може да доведе до различни неприятни състояния.