Какво представлява хранителната непоносимост? Е, това е когато организмът ни не може добре да смели някои хранителни вещества. Поради това се появяват физически симптоми, включително подуване, болки и дискомфорт в корема известно време след консумацията на дадена храна.
Общо взето, главните симптоми на хранителна непоносимост са:
- Болка в корема
- Газове
- Подуване на корема
- Диария
- Кожни обриви
- Сърбеж по кожата
Трудно е обаче да се определи дали имате непоносимост към храна, тъй като тези симптоми не са насочващи към точно определено заболяване. Много други болести на стомашно-чревния тракт могат да се появат именно с болка, газове, диария и т.н.
Много тестове за хранителна непоносимост съществуват на пазара, но те не се базират на научни доказателства. Поради това диагностицирането на хранителна непоносимост не може да се извърши чрез прост бърз тест, който да дава надеждни резултати, а се основава на симптомите и на обстойния преглед при специалист. Един метод, с който можем да подпомогнем диагнозата, е воденето на хранителен дневник.
Как става това?
По същество, просто си взимате едно тефтерче или тетрадка от книжарницата и започвате да си записвате храните, които ядете, и дали те предизвикват някакви симптоми. Винаги, когато се появи някакъв симптом след консумация на каквато и да е храна, запишете го в дневника си. После това може да спомогне за поставянето на диагноза и за определянето на храната, към която всъщност имате непоносимост. Друга възможност е да изпробвате…
Елиминационна диета
Тя обаче е следствие от вашия хранителен дневник. Все пак, кой има времето да опитва изключването на всяка храна, която консумира някога. Е, когато сте си водили хранителен дневник, то ще сте забелязали към кои храни получавате стомашно-чревни симптоми. След като имате подобен списък, можете да започнете с елиминационна диета.
Какво представлява тя? Тя е просто изключване на всяка храна от списъка ви една по една. Премахвайте дадена храна от диетата си и следете дали това променя симптомите ви по някакъв начин. Най-добре е това да се извърши за период от поне две седмици. Ако храната ви е сред любимите, можете да пробвате да я върнете в по-малки количества и да проверите дали я толерирате в такова количество.
Признаци на хранителна непоносимост
Както вече казахме, някои от най-честите и основни признаци при хранителна непоносимост са подуването на корема и газовете. Разбира се, не всеки път, когато ги получите, това означава, че имате непоносимост към някоя храна. Обикновено това се получава след обилно хранене или след прием на повече фибри. Но ако са налични всеки път, когато ядете определена храна, или станат неудобни и болезнени, може да са симптом на хранителна непоносимост.
Болката е другият главен симптом при този тип здравословно състояние. Тя обикновено варира при отделните пациенти, но често се проявява в средната или долната част на корема.
Типичен симптом също е и диарията, която е обусловена от това, че тялото не може да смели определена храна или да я разгради до съставните ѝ части. Честата диария, особено повтаряща се след прием на дадена храна, може да е симптом на хранителна непоносимост.
Допълнително, ако често се чувствате уморени след прием на дадена храна, това също може да ви насочи към хранителна непоносимост към някоя от съставките ѝ. Друг неспецифичен и на пръв поглед несвързан симптом е главоболието. В някои тежки случаи може дори да се стигне до мигрена като резултат от хранителна непоносимост. Най-често това е причинено от антитела, които се образуват в организма ни, поради процесите, асоциирани с този тип заболяване.
Разбира се, ако имате съмнения за хранителна непоносимост, най-подходящо е да се консултирате с диетолог. Но не бързайте веднага да тичате при него всеки път, когато имате диария или болки в корема. Всички подобни симптоми трябва да бъдат обсъдени с личния ви лекар и, при необходимост, със специалист, за да се изключат редица други състояния, които се проявяват с подобни оплаквания.
Хранителната непоносимост не е първото състояние, което се подозира, тъй като съществуват доста по-чести и по-опасни заболявания. Затова е нужно лекарят да се увери, че не страдате от тях, преди да започне да мисли в насока хранителна непоносимост и да ви препоръча консултация с диетолог. Не отлагайте посещението при лекар, тъй като симптомите могат да са признак на друго заболяване или да се задълбочат.