Зъбният емайл е един от най-важните елементи в нашето здраве на устната кухина. Той е от ключово значение за защитата на зъбите ни от увреждане и гниене. Ето защо е важно да се грижим за него през целия ни живот.
Зъбният емайл е най-твърдата тъкан в човешкото тяло. Този твърд защитен слой играе изключително важна роля в защитата на зъбите и също така помага за намаляване на тяхната чувствителност.
Защо зъбният емайл е толкова важен?
Зъбният емайл е от първостепенно значение за доброто орално здраве: предпазва зъбите от увреждане и кариеси от въздействието на храна, напитки и бактерии в устата. Когато той е повреден или разрушен, това води до чувствителност и други орални проблеми.
Зъбният емайл също предпазва нервите и кръвоносните съдове, които са в нашите зъби. Неговото увреждане може да доведе не само до болка и дискомфорт, но дори и до загуба на зъб.
Как можете да поддържате зъбния емайл здрав?
- Добра устна хигиена
Редовното миене на зъбите и използването на конец може да помогне за премахването на бактериите и остатъците от храната. Точно те увреждат зъбния емайл.
- Ограничаване на киселинните храни и напитки
Основната причина за зъбната ерозия са киселините, които идват от напитки, храни и например стомашната киселина. Това износва зъбния емайл и бавно го разтваря. Освен това има естествен процес на износване, при който зъбите (особен предните) се износват с годините.
Много хора смятат, че само содата и другите нездравословни напитки са вредни за зъбния емайл. Често се забравя, че много здравословни храни и напитки също може да съдържат много киселини. Редица сокове, в които е добавена лимонена или ябълчена киселина, също ускоряват процеса на износване.
Много напитки съдържат захар, което ви носи усещането, че пиете сладка напитка, а всъщност приемате много киселини. Не само напитките, но и храните съдържат киселини. Помислете за бонбони, плодове, дресинги, ябълков сироп и конфитюр.
Може да изглежда разумно да ядете много плодове, но това има обратен ефект върху вашите зъби и също допринася за тяхната ерозия и разтварянето на зъбния емайл.
След консумацията на киселинни храни и напитки е важно да изплакнете с вода и да не бързате да миете зъбите. Желателно е да намалите напитки като сода и вино, а също така и цитрусовите плодове.
Флуорната паста за зъби запазва зъбите здрави. Флуорът гарантира, че зъбният кариес е предотвратен и че емайлът е защитен. Киселините и захарите стават по-малко опасни, така че шансът за кариес намалява.
Ако сте против флуорида, можете да използвате продукти с кокосово масло или прополис. Те предлагат също толкова голяма защита без флуорид. Прополисът наистина е антибактериален, но за съжаление ефектът му е по-краткотраен. Пчелите запечатват пчелните пити с него, за да ги предпазят от бактерии и гъбички. В устата обаче прополисът има по-малък ефект.
Способността на зъбната плака да се натрупва отново е по-голяма. Когато миете зъбите си с обикновена паста, постигате същия ефект като миенето с прополис. Отстранявате плаката за известно време, но скоро тя се появява отново.
Флуоридът се прикрепя към вашия емайл и образува защитен слой. Никое друго вещество не осигурява същата защита. Следователно наред с минусите му, той остава незаменим.
- Редовни стоматологични прегледи
Посещавайте редовно вашия зъболекар за преглед и професионално почистване на зъбната плака. Вашият зъболекар може да открие и лекува потенциални проблеми със зъбния емайл възможно най-рано.
- Използвайте правилна техника на четкане на зъбите
Понякога това, което мислим за добро, може да бъде точно обратното. Неправилната грижа уврежда зъбите, затова винаги четкайте с кръгови движения, като поставяте четката под ъгъл 45 градуса върху ръба на венците, придвижвайки я надолу, докато търкате. Когато миете зъбите си, внимавайте да не упражнявате прекалено голям натиск.
В заключение ще ви кажем, че дори при днешните медицински стандарти разрушеният зъбен емайл няма как да бъде възстановен. Ако също така искате да избегнете ненужни и скъпи лечения в бъдеще, се грижете всеки ден за зъбния емайл. Обърнете внимание на храната, мийте правилно зъбите и не отлагайте прегледите при зъболекар.
Колкото по-рано бъдат разпознати зъбните проблеми, толкова по-лесно ще бъдат ограничени щетите. За целта не посещавайте стоматолога си само при болка, но и профилактично.