Подуването на глезените може да е реакция на начина ви на живот, хранене и работа, а може и да е причинено от няколко различни заболявания. Точната причина изисква консултация със специалист, особено ако е съчетана и с някои други симптоми. В днешната статия, обаче, целта ни не е да предоставим диагноза, по която да се водите (тъй като това е прерогатив на медицинските лица), а да ви покажем някои от основните причини, които могат да предизвикат оток на глезените.
Работа в седнало положение
На работното си място прекарваме между шест и дванадесет часа на ден. В редица случаи това са т.нар. “офис позиции”, при които по време на работния си процес с ме в седнало положение. В други случаи пък седим прави, но само на едно място, без да се движим. Тези два фактора, ако присъстват в ежедневния ви живот, могат да доведат до отоци на глезените. Това е предизвикано от липсата на движение в мускулите, които (чрез движенията) способстват за придвижване на кръвта и лимфата в крайниците ни. Ако тези помощни фактори липсват, то тогава може да се стигне до натрупване на кръв и течности около отоците.
Наднормено тегло
Наличието на наднормено тегло води до допълнително натоварване на ставите, особено на тези в краката. Поради тази причина може да се стигне до задържани на течности около тях. Включително течности могат да се задържат около глезените, поради което възникват отоци. Освен това, когато сте с наднормено тегло, мастните клетки са по-обемни и съхраняват повече хормони, което може да предизвика хормонално натрупване на течности около глезените.
Травма
Травматичните увреждания на меките тъкани, ставите и костите могат да доведат до поява на отоци. Това е един от основните фактори, които взимат роля в патологията на състояния като това. Обикновено причината е изливът на кръв и течности в извънсъдовото пространство, което възниква като реакция на тялото ви към нараняването, за да може то да бъде възстановено от организма. Ако причината за подуването на глезените е травма, то тя може да се придружава от посиняване или зачервяване на тъканта.
Бъбречни заболявания
Неефикасното изхвърляне на излишните течности чрез урината може да доведе до подуване на глезените. Обичайно това е причинено от проблеми с бъбреците, които не могат да филтрират достатъчно вода и електролити, поради разнообразни заболявания.
Сърдечно-съдови заболявания
Заболявания на сърцето и кръвоносните съдове също са важен здравословен фактор, който може да е причината зад подуването на глезените ви. Това може да е, например, сърдечна недостатъчност или венозна недостатъчност на вените по крайниците. Разбира се, точната диагноза не може да бъде поставена чрез прочитане на някоя статия, а за целта е необходимо да се консултирате със специалист.
Проблеми със ставите, като артрит (което е възпаление на ставата), могат да предизвикат подуване. Например, артритът на глезенната става води до отоци именно в това пространство от тялото. Обикновено се съчетава с болки и ограничена подвижност.
Инфекция
Някои видове инфекции на ставите и ставните капсули могат да предизвикат отоци по глезените. Обичайно при инфекция ще се наблюдават също зачервяване и затопляне, понякога съчетани с ограничения на движенията.
Бременност
При бременни жени една от промените, обусловена от това състояние и свързаните с него функции на организма, може да се окаже именно подуването на глезените. Това е предимно поради повишено количество кръв и течности, съчетани с хормоналните промени, които протичат по време на бременността. Съответно, могат да се наблюдават значителни отоци около глезените и е полезно в такива ситуации да се консултирате с лекаря, който проследява бременността ви, за да сте сигурни, че всичко е наред.
Прием на лекарства
Страничните ефекти на някои лекарства могат да включват и подуване на глезените. Медикаментите взаимодействат не само с болестно променените клетки и функции на тялото, а с целия организъм. Съответно, предизвикват странични реакции и отоците на глезените могат да бъдат такива. Това са, най-често, нестероидни противовъзпалителни средства, стероиди, медикаменти за лечение на високо кръвно налягане, хормонални медикаменти и някои видове антидепресанти. Най-добрият начин да определите дали това е причината зад подутите ви глезени е да се консултирате с лекаря, който ви лекува за основното ви заболяване.