Главоболието може да се влоши от определени храни. Въпреки че обикновено го свързваме с други фактори като стрес, промяна на сезона, умора, дълъг престой на слънце, дори определени миризми, влиянието на храната е фактор, който не трябва да пренебрегваме.
Болките в главата могат да бъдат леки или продължителни и силни. И в двата случая те влошават качеството ни на живот. Повлияват всички наши дейности и ни отнема жизнената енергия. Много често и не можем да открием причините за тях, което още повече затруднява лечението ни. Ето защо е важно да знаем всички фактори, които им влияят и да ги минимизираме.
Как определени храни влияят на главоболието?
Има съставки, които водят до разширяване на кръвоносните съдове и химически реакции в мозъка, предизвикващи или влошаващи главоболието. Това означава, че ако определена храна обикновено предизвиква този симптом, е препоръчително да я отстраните от менюто си. А в моментите на главоболие е добре внимателно да избирате диетата си.
С кои храни трябва да бъдете внимателни?
1. Преработени храни с консерванти, подобрители и изкуствени оцветители
Колкото по-дълъг е съставът на етикета на една храна, толкова повече рискове крие тя. Много често в храните за бързо хранене присъстват добавки като мононатриев глутамат (MSG), консерванти и изкуствени подсладители.
Въпреки че MSG е безопасен според науката, има данни, че той все пак може да доведе до хормонални нарушения, да повиши апетита и да въздейства негативно на мозъка.
Изкуствените подсладители като аспартам също могат да доведат до неприятни симптоми. Те биха могли да повлияят на мозъка и да доведат до главоболие.
2. Сирене
Сиренето е любима храна на много хора по света. То също така е източник на калций и протеини. За съжаление обаче не е съвсем безобидно. Някои видове съдържат съединението тирамин, което има потенциала да разширяват кръвоносните съдове. Това , както споменахме и по-горе, може да доведе до така неприятното главоболие.
Такъв ефект може да има и една друга любима храна на българите – киселото зеле. Това се отнася изобщо за ферментиралите храни, включително соев сос.
3. Алкохол
Не случайно от някои видове алкохол ви боли главата не само на другия ден, но и по време на консумация. Това се дължи на сулфитите, които се съдържат в червеното вино, спиртните напитки и дори бирата.
Към ефекта на алкохола има още един фактор, който може да влоши положението. И това е дехидратацията. Алкохолът води точно до това състояние. Ако по принцип не приемате достатъчно течности, допълнително ще влошите главоболието си.
4. Захар
Рафинираната захар води до внезапно увеличаване или рязко намаляване на кръвната захар. Този процес може да доведе до главоболие или да обостри вече съществуващото. Газираните напитки също могат да причинят подобни колебания.
5. Колбаси
Освен че в повечето случаи съдържат консерванти, колбасите често съдържат нитрати. Те водят отново до разширяване на кръвоносните съдове. Тук главоболието може да бъде и пулсиращо. Дори да не сте чувствителни към нитратите, винаги е по-добра идея да се насочите към продукти без консерванти. А в идеалния случай просто консумирайте качествено чисто месо.
6. Глутен
При някои хора и глутенът може да доведе до главоболие. Ако забележите такава тенденция и при вас, потърсете храни, които не го съдържат.
7. Кафе и черен чай
Понякога и тези напитки могат да доведат до главоболие. Черният чай съдържа много теанин, докато билковият доста по-малко. Силното кафе също не е добра идея, ако по принцип сте склонни към главоболие.
Ето и няколко бонус съвета, които могат да ви помогнат при главоболие:
- Избягвайте наситените мазнини. Набавяйте си протеини от храни с по-малко мазнини, като бялата риба.
- Включете в менюто си повече зелени салати, плодове и зеленчуци, за да балансирате течностите. Но не пийте прекалено много вода, защото и това може да бъде опасно.
- Не пържете, а печете или варете на пара картофите. Ако са екологично чисти, ги яжте с кората. В нея има много калий, който има потенциала на облекчава главоболието.
- Включете в менюто си джинджифил. Той намалява гаденето и предотвратява пристъпите на мигрена.
- Избягвайте стреса и конфликтните ситуации, колкото ви е възможно. Напрежението влошава здравето, включително причинява главоболие.
- Ако главоболието ви е породено от ниска кръвна захар, хапвайте бобови храни, леща, овесена каша.Ако причината е инфекция на синусите, хапвайте пикантни, топли храни, които намаляват налягането в синусите. За главоболието при стрес ще ви помогнат бадемите, бананите и бобовите растения.
- При хронично главоболие, проверете дали нямате недостиг на определени хранителни вещества. Възможно е и да пиете малко вода, да имате свръхчувствителност към определени храни и напитки, или да се храните само с такива, водещи до колебания на кръвната захар.