Измъчва ли ви често главоболие, след като сте се нахранили добре? Не сте сами. Всъщност много хора се оплакват от този проблем. И причините за това състояние могат да бъдат различни.
Често е трудно да се определи причината за дискомфорта след хранене. Понякога определени хранителни вещества също могат да го предизвикат. Продуктите, които сме смятат за потенциални „виновници”, са: кофеиновите напитки, шоколадовите изделия, отлежалото сирене, алкохолът. Те съдържат много сулфит, нитрат или аспартам. Известно е, че тези вещества имат потенциала да станат причина за главоболие.
Да разгледаме по-подробно вероятните причини за главоболието ви след хранене:
1.Яли сте твърде много захар
Ако завършвате всяко хранене с нещо сладичко, можете да търсите причините за главоболието именно тук. Захарните изделия водят до пикове в кръвната захар, последвани от рязък спад. Ето и защо сте замаяни, уморени и с главоболие след почерпка с тях.
По-добре разпределете количеството захар между всички хранения, така че да не приемате много наведнъж. А най-добре е да я ограничите.
2. Прекалили сте със солта
Консумацията на солени храни може да ви накара да се превивате от болки в главата. Солта се крие във всички продукти, които слагате на масата си, включително в сладките храни и замразените ястия.
Хората, които системно прекаляват с разклащането на солницата, страдат до 33% повече от главоболие от останалите. Солта увеличава обема на кръвта, което я кара а заема повече място в артериите. След това вашите кръвоносни съдове се разширяват, за да направят място на допълнителната маса и това води до главоболие.
Вместо на солта, наблегнете на подправките и билките. Те ще подобрят вкуса на ястията.
3. Консумирали сте храни, които предизвикват главоболие
Какво е общото между отлежалите сирена, червеното вино и скъпите колбаси? Те са пълни с тирамин, аминокиселина, която предизвиква мигрена при чувствителните хора.
Храните, които изобилстват от консерванти, могат най-малкото да причинят главоболие.
4. Имате непоносимост към определена храна
Глутенът и млечните храни могат да причинят главоболие след хранене при хората с непоносимост към тях. Причините за това все още не са изцяло ясни.
Така че, ако често се оплаквате от болки в главата след хапване на определени храни, е добре да си направите тест за алергия.
5. Преяждате редовно
Когато редовно преяждате, това със сигурност може да има последствия за вашето здраве. В допълнение към психологическите оплаквания като чувство на вина, има многобройни физически оплаквания и главоболието е само едно от тях.
За да се избавите от този навик, трябва да откриете причините за него. Често те нямат нищо общо с храната. Когато си изясните това, ще ви е много по-лесно да избегнете пиршествата.
Може да ви помогне отлагането на храненето. Отложете го с половин час и през това време пийнете повече вода. Мислете за нещо, което ви прави щастливи, но не е свързано по никакъв начин със съдържанието на хладилника.
Когато консумирате храни, които влияят стимулиращо на кръвното налягане, е възможно да ви боли глава именно заради това. Хората с хипертония се оплакват от главоболие след консумация на солени и пикантни храни.
7. Диабет
Когато се храните със „забранени” за диетата ви храни, е нормално да ви боли глава. При хората с диабет това са основно сладките храни. За тях вече обяснихме по-горе.
Ако не сте сигурни коя храна е причина за главоболието ви, елиминирайте подозрителните сред тях. Твърде сухите храни, наред с тези, които изобилстват от овкусители и оцветители, допринасят за дискомфорта ви след храна.
Когато храненето ви е предимно сухо, отпадъчните продукти се отстраняват по-трудно. А твърде много отпадъци в тялото също може да причини главоболие. Опитайте да компенсирате това с повече вода преди и след храна.
Ето и някои интересни факти за главоболието:
- Главоболието от напрежение е по-често при дамите. Хормоналните фактори, разликите във физиката и психиката вероятно играят роля за това.
- Хората могат да имат множество главоболия. 30-40% от хората с мигрена също страдат от тензионно главоболие.
- Жените се оплакват от главоболие най-вече преди цикъл. То е чест симптом и за настъпването на менопауза.
- 59% от хората никога не са посещавали лекар заради главоболие.
- Възрастните хора страдат по-често от главоболие, отколкото младите.
Ако главоболието се превърне в хронично, е желателно да потърсите помощ.
Discussion about this post