Нуклеарната медицина е специалност, която се занимава с диагностика и лечение, с помощта на белязани с радионуклиди химични съединения (радиофармацевтици), които се инжектират венозно в човешкото тяло и създават йонизиращо лъчение. При диагностиката Позитронно-емисионния томограф (ПЕТ-скенер) детектира излъчваното от пациента йонизиращо лъчение и го превръща в дигитален образ.
Чрез този метод се определя степента и скоростта на натрупване на радиофармацевтика, неговото елиминиране и разпределение в органите. При характеризиране на получения образ на органите и тъканите, специалистите могат да преценят от какъв тип лечения се нуждае пациентът – терапевтични или оперативни. По този начин се дигитализира функционално метаболитната активност на изследваните органи.
Многопрофилна болница за активно лечение „Уни Хоспитал“ е оборудвана с последно поколение хибриден апарат – Позитронно-емисионен томограф с компютърен томограф – ПЕТ скенер (ПЕТ-КТ) – Siemens Biograph mCT64. Апаратът е оборудван с най-чувствителния кристален детектор за ПЕТ, както и с ултра бърз многосрезов детектор за КТ. Това позволява да се постига прецизна диагностика с изключително високо качество на дигиталния образ. Технологията дава възможност да се намали времето за изследване, което води до по-ниско лъчево натоварване и по-голям комфорт на пациента.
Отделението е оборудвано и с друг вид апаратура – с мобилен диспенсър-инжектор за напълно автоматично изчисляване и подготвяне на индивидуалната пациентска доза радиофармацевтик. В „Уни Хоспитал“ работи уникална за страната лазерна система за прецизно позициониране на пациентите (идентична с тази, която се използва при планиране и провеждане на лъчелечението).
Пътят на пациента в Отделението по нуклеарна медицина в болницата започва от регистратурата на отделението, където се подготвят медицинските документи. Извършва се индивидуална консултация от лекар въз основа на предоставената информация. Определя се протокол за изследването, радиофармацевтика и дозата на пациента, взима се писмено информирано съгласие от пациента. Впоследствие медицинската сестра отвежда пациента в манипулационната, поставя му абокат, измерва кръвна захар, кръвно налягане, тегло и височина, ако е необходимо. Пациентът изчаква необходимото технологично време между аплицирането на радиофармацевтика и самото сканиране в чакалнята за аплицирани пациенти, която е свързана със санитарен възел. След края на изследването медицинската сестра сваля абоката и той изчаква в специално предвидена чакалня и се освобождава през отделен вход.
В „Уни Хоспитал“ се проследяват последните тенденции в областта на нуклеарната медицина, което включва употребата на все по-нови радиофармацевтици, които помагат едновременно за увеличаване чувствителността на апаратурата, подобряване на образа както и намаляване на прилаганата доза.
Discussion about this post