Къркоренето на стомаха е нещо, което се е случвало на всеки от нас. В някои случаи се появява единично поради лек дискомфорт, а после изчезва. Случва се обаче да се появява доста често и да е признак за раздразнен стомах. Ако стомахът ви е раздразнен, това означава, че възбудимостта му е повишена. Съответно, той не функционира оптимално. Раздразненият стомах може да предшества различни заболявания.
Доста често срещан проблем са именно стомашните неразположения. В много случаи те са причинени от диетата ни и могат да се подобрят с прием на подходящи храни. Помнете, при кое да е разположение на стомаха, винаги е необходимо да се консултирате с лекар.
Какво да ядем, ако имаме проблеми със стомаха?
В повечето случаи дразненето на стомаха се предизвиква от прием на погрешна храна. Ако храните не са достатъчно обработени, ако не са добре измити или подходящо съхранявани, то те стават място за растеж на бактерии. Без значение какви са храните, ако не са субект на подходяща хигиена, в тях могат да се развият патогенни бактерии. Най-много това важи за яйцата и месото. Съответно, при раздразнен стомах е добре да изключите месо и яйца от диетата си.
Вместо това, консумирайте по-подходящи храни, които са леки и не дразнят храносмилателния ви тракт. Такива са ориз и варени картофи, пилешки бульон и жито, а също и бананите. За закуска можете да похапнете хляб или бисквити. Те ще помогнат за абсорбиране на излишното количество от стомашната киселина, което ще помогне на стомаха ви да се чувства по-добре.
Също така, избягвайте консумацията на сода, черен чай и кафе. Те повишават продукцията на стомашна киселина и водят до допълнителен дискомфорт.
Избягвайте и приемът на пържени храни. Освен че са по-вредни от останалите методи на приготвяне, пържените храни водят до засилена продукция на стомашна киселина. Тя, на свой ред, дразни лигавицата на стомаха и води до дискомфорт и раздразнение.
Лютивите и пикантни ястия също не са за препоръчване. Те увеличават симптомите на раздразнение на стомаха и червата.
Допълнително, оставете настрани цитрусовите плодове за известно време. Да, в тях ще откриете множество ценни витамини, но са с кисело рН, което допълнително увеличава киселинността на стомаха ви. Портокали, лимони, грейпфрут – те дразнят стомаха и в някои случаи могат да причинят киселини и рефлукс.
Млякото и млечните продукти са други храни, с които да внимавате. Това е валидно най-вече за хората с лактозна непоносимост. Лактозната непоносимост се характеризира с неспособност да се преработи съдържащата се в млякото и млечните продукти лактоза, което води до дискомфорт, къркорене на стомаха, болки, подуване и газове. Това е причинено от генетично обусловен недостиг на лактаза – ензим, свързан с преработката на лактозата. Вторично може да се развие с възрастта, тъй като активността на ензима намалява с времето. Съответно, ако страдате от лактозна непоносимост, трябва да изключите от менюто си млякото и млечните продукти. Това включва сирене, кашкавал, сладолед и други подобни.
Сладкишите и изкуствените подсладители също не са най-полезното нещо, което можем да приемем с храна или напитка. Изкуствените подсладители се съдържаат главно в газираните напитки. Те са обикновено аспартам и захарин. Те обаче не само водят до задържане на излишна мастна тъкан в тялото ни, но също така и до неразположения в стомашно-чревния тракт. Сладкишите, от друга страна, съдържат твърде много захар, която също е вредна за организма. Но дори в случаите, в които се рекламират, че са без захар, то пак се съдържат подсладители – само че изкуствени. Вече обаче видяхме, че изкуствените подсладители е по-добре да се избягват.
Какво да направим при къркорене на стомаха?
При продължително и дискомфортно къркорене на стомаха е добре да се замислите какво е храненето ви и дали то е правилно. В редица случаи стомашното раздразнение и дискомфорт са предизвикани именно от неправилна диета. Така че е нужно да се изключат определени храни от хранителния ни режим, поне за определено време. Трябва да ядете редовно, малки, но засищащи порции, освен ако лекарят ви не ви препоръча друго.
В този ред на мисли, една от най-важните стъпки, които да предприемем при каквото и да е стомашно раздразнение, дискомфорт, болки, подуване и други стомашно-чревни симптоми, е да се консултираме с личния си лекар, който ще ни диагностицира и подложи на лечение и диета, или ще ни препрати към специалист. Във всяка една ситуация, свързана със здравословно неразположение, първата ни стъпка трябва да е да потърсим лекаря си, за да разберем дали проблемът е нещо обичайно или се корени в причина, която трябва да бъде лекувана с медикаментозна терапия.
Discussion about this post