Диабетът е коварна болест, която заема челно място сред заболяванията по цял свят. Той се дели на два типа – тип I (зависим от инсулин) и тип II (инсулин-независим). Причините за него са комплексни.
Тип I е причинен от автоимунно разрушаване на клетките, които произвеждат инсулин. При тип II причината е нечувствителност на клетъчните рецептори към инсулина. Съответно, те не могат да предизвикат правилния отговор. Главна причина за тип II захарен диабет е начинът ни на живот. Така че е изключително важно да живеем здравословно, за да се предпазим. Диабетът обаче се изявява недотам добре изразено, така че понякога може да пропуснем ранните признаци. Затова ще ви представим някои симптоми, които потенциално биха означавали, че страдате от диабет.
Помнете, никой от тези симптоми не означава задължително диабет. За диагноза, лечение и съвети се обърнете към личния си лекар или специалист-ендокринолог. Всеки от посочените симптоми може да има множество обяснения, някои от тях са безвредни, други – потенциално болестотворни. Затова при наличие на някой или всички от тези симптоми, консултирайте се с медицинско лице.
Прекомерна умора
Тъй като клетките са нечувствителни към инсулин (така наречената инсулинова резистентност) у тях се наблюдават хранителни дефицити. Глюкозата – основният енергиен източник на клетките – не успява да навлезе в тъканите. Вместо това тя се превръща в мазнини или пък се отделя с урината. Съответно, поради липсата на глюкоза в клетките, техните функции са затруднени. Това, от своя страна, може да доведе до появата на умора.
Рязка загуба на тегло
Друг симптом, който е свързан с диабета, е рязката загуба на тегло. Това отново е поради същият този хранителен дефицит като при умората. Да, в тялото ви навлиза глюкоза, но тя не успява да влезе в клетките и да се усвои. Съответно, организмът ви трябва да компенсира отнякъде. Това се извършва чрез разграждане на мазнините за източник на енергия. Заради това се наблюдава загуба на тегло. Помнете обаче, че този признак е най-често срещан при диабет тип I. Диабет тип II не винаги проявява загуба на тегло, поради специфичните характеристики и рискови фактори от начина на живот, с които се свързва.
Нарушение на съня
При диабет могат да се проявят безпокойство, болки в краката, прекомерно изпотяване и пристъпи на апнея. Всичко това може да доведе до нарушение на съня.
Често уриниране
Така наречената полиурия, което всъщност означава често уриниране, е сред първите признаци на диабет. Тъй като нивата на глюкоза в кръвта (кръвна захар) са увеличени, тялото си изработва механизъм да се справи. Един от тях включва бъбреците. Тяхната активност се повишава и това води до често уриниране.
Постоянен глад (полифагия).
Тъй като инсулиновата чувствителност е нарушена, глюкозата не се абсорбира от клетките и поради това те изпитват „глад“ за енергия. Съответно, те доста по-често ще подават сигнали към мозъка ви, които той интерпретира като глад.
Постоянна жажда (полидипсия)
Също класически симптом. Той е предизвикан поради загубата на вода заради честото уриниране. Недостигът на вода в тялото може да доведе и до дехидратация.
Трудно зарастващи рани
Отново класически признак за диабет. Не са известни точните причини, но се счита, че този симптом възниква поради уврежданията, настъпили в кръвоносните съдове и нервите.
Замъглено зрение
Още наричано ретинопатия, това е малко по-късен симптом на диабета, понеже ранните му етапи са почти незабележими. Причинено е от излишъка на глюкоза, който води до увреждане на малките кръвоносни съдове, които снабдяват очите.
Изтръпване на крайниците
Това е проява на усложнение от диабета, наречено невропатия. Невропатията представлява дисфункция на нервите. Среща се в по-късни етапи от развитието на болестта.
Чувствителност към инфекции от гъбички и дрожди
Повишените нива на глюкоза в кръвта означават, че тялото трябва да се справи някак с този дисбаланс. От една страна, както видяхме по-горе, това става чрез повишено уриниране. От друга страна, с потта също се отделя известно (по-голямо) количество глюкоза. Тези два фактора означават, че тези области на тялото са по-благоприятна среда за развиване на патогенни организми като гъбички и дрожди. Това прави тялото по-податливо на инфекции от тези патогени.
Потъмняване на кожните гънки на шията
Някои пациенти с диабет може да изпитат този симптом, при който в кожните гънки на шията (а също и под мишниците) се проявява повишена пигментация. Визуално това се забелязва като кадифени петна с неравен черно-кафяв цвят.
Discussion about this post