Хапваме месо поне по няколко пъти седмично (освен ако не следваме вегетариански хранителен режим). Със сигурност то е ценен източник на протеини, витамини и други хранителни вещества. Най-често за приготвянето му се използва методът на печенето. Той може и да ни се струва доста елементарен, но при него също има методики, съвети и похвати, които трябва да познаваме. Сред тях влиза подходяща температура за печене на месо.
Защо да печем месо на не повече от 250 градуса?
Ако редовно слагаме месото на се пече на повече от 250 градуса, то може да се чудим какво пък толкова му пречи тази температура. Вероятно ви се струва значително по-лесно и бързо да включите фурната на значително повече градуси и да получите наглед добре изпечено месо.
Само, че печенето на месо на повече от 250 градуса води до неприятни странични ефекти в неговата структура. При тази висока температура месните протеини преминават през значителни структурни промени. Поради крайния диапазон на градусите, в тях възникват някои вредни процеси,включително окисление и агрегация. Заради това, в последствие, когато ядем това печено на висока температура месо, тялото ни се затруднява значително повече да разгради протеините на пептиди и аминокиселини. Съответно, значително по-трудно е да се удвоят всички полезни вещества от месото.
Допълнително, когато печем на твърде висока температура, това стимулира производството на токсични съединения, които са известни канцерогенни вещества. Определено не бихме искали те да попадат в тялото ни, така че е важно да не повишаваме прекомерно температурата на печене.
На каква температура да печем месото тогава?
Ако печете пилешко месо, то най-добрата температура, която се препоръчва от експертите, е 180 градуса. За телешкото също е валидно това предложение. Освен това се препоръчва да печем и свинското на 180 градуса.
От друга страна, за пуешко е хубаво да подберем температура в диапазона 160 до 170 градуса.
Ако пък печем агнешко, първоначално температурата може да е по-висока – до 220 градуса. След 45 минути вече е хубаво да намалим температурата до 180 градуса.
За по-бързо печене на месото можем да си позволим по-висока температура, около 200 до 230 градуса. Само че в този случай трябва, разбира се, да печем по-малко време. Или пък е възможно да започнем готвенето с по-висока температура, а после да я намалим. Все пак помнете, не бива да превишавате горна граница от 250 градуса, поради причините, посочени по-горе.
Както видяхме, има значителни последствия от неправилното печене на месото. Прекомерно високата температура може значително да навреди както на абсорбцията на хранителните вещества, така и чрез други вредни елементи, вкл. образуване на токсични продукти. Затова се старайте да си осигурите възможно най-здравословна храна не само чрез това какви ястия избирате, но и чрез това как ги приготвяте. Правилното готвене на храната, включително печенето, се основава на прости правила, които е добре да знаем. Ето, че вече знаете и подходящата температура за печене на месо, както и защо тя не трябва да е повече от 250 градуса. Определено важен елемент от кулинарията, който може да ни помогне за по-здравословен хранителен режим.
Discussion about this post