Всички знаем, че рибата е полезна. Някои видове риба обаче са по-полезни от други. И скумрията е една от тях. Наред с други мазни риби, нейната консумация може да ни донесе десетки ползи.
Скумрията е богата на основни мазнини, витамини и минерали. Тя изобилства от омега 3 и омега 6, от витамини а, В6, В12, С, D, E и К, както и от селен, калций, фосфор, желязо и други. Тя също така съдържа протеини и коензим Q10. Благодарение на този невероятен и богат състав за всичко най-необходимо за здравето ви, не е изненадващо, че всички диетолози ни я препоръчват.
Седем причини да включите тази мазна риба в менюто си още сега:
1.Срещу рак
Коензим Q10 помага за елиминирането на раковите клетки, подобрявайки клетъчното здраве. Присъстващите в нея антиоксиданти намаляват риска от някои видове рак. Като включим в „играта” и омега 3, не е изненадващо, че може да ви предпази от рак на гърдата, простата, бъбреците и дебелото черво.
Установено е, че морските мастни киселини възпрепятстват растежа на раковите клетки на гърдата. Няколко проучвания стигат до заключението, че консумацията на скумрия може да предпази жените от тази коварна болест. А количеството от витамин В12 и селен ефективно помагат в лечението й.
2. Подкрепа на имунната система
Хранителните вещества, които се съдържат в скумрията, подпомагат имунната система и отслабените от болестта органи. Те действат противовъзпалително и помагат за справяне с артрита.
Коензим Q10 предпазва клетките от увреждане и засилва способността на организма да се бори с инфекциите.
3. За сърдечно-съдово здраве
Включването на скумрията в диетата подобрява състоянието на кръвта, което спомага за по-добро здраве на сърцето. Есенциалните мастни киселини пък помагат за разреждане на кръвта, което подобрява притока й и понижава кръвното налягане. Те намаляват и лошия холестерол и поддържат добрия. Правят кръвоносните съдове по-еластични, а чистата кръв намалява риска от инфаркт.
Богатото съдържание на калций също помага за нормализиране на сърдечния ритъм и регулират кръвното. За да се случи всичко това, хапвайте от тази мазна риба две порции седмично.
4. Подкрепа на когнитивните и поведенчески функции
Ако хапвате редовно скумрия, със сигурност ще подкрепите мозъка и нервите. Тя ще подобри паметта и производителността ви, ще предотврати проблемите с централната нервна система и също така ще улесни ефективното предаване на нервните импулси.
И все пак, бременните жени е хубаво да се въздържат от консумацията й заради голямото количество живак, особено ако идва от замърсени води. Кралската скумрия съдържа най-много живак и е хубаво да се избягва. По-здравословна е атлантическата скумрия.
5. За красива кожа
С до 100 микрограма витамин А скумрията побеждава повечето други риби. Витаминът предпазва от слънчево изгаряне и осигурява здрава и гладка кожа.
6. За атлетична фигура
С почти 20% протеин на 100 грама, скумрията е един от особено мощните източници на протеини. Следователно тя е също толкова полезна за тези от вас, които се занимават активно със спорт и искат да изградят мускули.
7. За запълване запасите от витамини от група В
Скумрията съдържа от тях в значителни количества. 100 грама от нея ще подсигури почти 50% от нуждите ви. Тези витамини подпомагат образуването на т. нар. клетки „чистачи” в кръвта, които се борят упорито с инфекциите.
Независимо дали е прясна или пушена, можете да хапвате скумрия колкото искате. Най-важното е да я закупите от специализиран магазин, в който ви гарантират нейната свежест и правилно съхранение. За филетата в опаковки обръщайте винаги внимание на срока на годност.
Като предпазна мярка, не яжте скумрията сурова – дори с марината или като суши. Както всички други пушени храни, и пушената скумрия може да съдържа следи от канцерогенни въглеводороди, макар те винаги да са в предписаната от законите норма.
И няколко съвета за приготвянето на скумрия
Когато купувате скумрия, изберете тази, която е твърда и не се огъва откъм главата или опашката. Ако ще я съхранявате за кратко: измийте я добре, попийте с кухненска хартия и поставете на решетка в плитка тава, пълна с натрошен лед. Покрийте с фолио и оставете в хладилника на най-студеното място.
За да получите силен вкус, мариновайте рибата с цитрусова или оцетна марината за 15 до 30 минути. Изпечете я с малко олио или масло и подправете. Ако предпочитате филета, опитайте това: смесете царевично брашно и сух хляб, оваляйте ги и поставете върху решетката за печене, след което намажете с разтопено масло и запечете за десетина минути.