Бъдни вечер и Коледа се характеризират с множество традиции и обичаи. Сред тези, които се свързват с вечерта на 24-ти декември, влизат куп поверия за трапезата. Едно от най-добре познатите е обичаят да се слагат нечетен брой ястия на масата, най-често седем. Кои обаче са седемте старовремски ястия, които да сложим на трапезата си на Бъдни вечер? Да видим по-долу.
Лозови сарми с ориз и леща
Сармите са традиционно ястие, което типично присъства на трапезата за Бъдни вечер. Ето и как да ги приготвим, като ще започнем с нужните ни продукти:
- Консервирани лозови листа
- 500 мл бульон от зеленчуци
- Ориз
- Червена леща
- 3 с.л. пресен лук
- Скилидка чесън
- Домат
- Счукани печени бадеми
- Лимонов сок (3 с.л.)
- Зехтин (2 с.л.)
- Сол и пипер на вкус
Първо запържваме чесъна и лука в тиган. След това към тях прибавяме лещата, ориза, пипера и солта. Оставяме две до три минути, а после слагаме и домата (без обелката). Заливаме с чаша гореща вода. Изчакваме лещата и оризът да се сварят. Слагаме останалите съставки (без лозовите листа и бульона). На следващата стъпка обаче използваме вече и тях. Помнете, че лъскавата им страна е нужно да е навън. От другата страна поставяме част от получената смес, после завиваме стегнато. Подреждаме ги в подходяща тенджера и слагаме чиния, която да ги притиска. Заливаме с бульона. Варим на тих огън за около 45 минути.
Постен ориз с маслини
За приготвянето на това вкусно постно ястие режем праза на колелца, запържваме в сгорещено олио. Добавяме целина, нарязана на ситно, слагаме и около пет лъжици топла вода. Задушаваме зеленчуци на слаб огън за около пет минути, после добавяме ориза и зеленчуков бульон. Слагаме и доматено пюре. Оставя се на огъня, докато кипне, после се слага в тава. Там слагаме маслини, които са почистени от костилките. Сега е ред да разбъркаме, за да се смеси, и да печем в умерена фурна до готовност на ориза.
Содена питка
За приготвянето на тази рецепта са нужни просто килограм брашно, чаена лъжица сол, чаена лъжица сода, супена лъжица оцет и хладка вода.
Пресяваме брашното, правим кладенче в него и слагаме продуктите от списъка по-горе. Слагаме постепенно по малко хладка вода, като междувременно месим тесто до гладка и мека текстура. Не се оставя да втаса. Откъсваме малко за украса. Другата част правим на питка. Намасляваме тавичка и слагаме питката в нея. Украсяваме я както ни харесва. Намазваме отгоре с олио. Използваме вилица, за да надупчим питката, така че да не се пука. Печем до готовност във фурна, която е загрята предварително.
Ошав
Ошавът също задължително трябва да присъства на трапезата за Бъдни вечер. Той представлява компот от сушени плодове. В случай, че не е сред любимите ви храни, можете лесно да го замените. Това става като просто сложите не само пресни плодове на трапезата, а и сушени такива.
Също елемент, който не бива да пропускаме. Плодовете присъстват на всяка трапеза за Бъдни вечер, а според традицията се добавят и орехи.
Кисело зеле
Традиционна храна, която представлява типична за страната ни зимнина. Освен това е чудесен начин да го добавим на трапезата си, като заместител на свежата салата.
Тиквеник
Последното ястие е също традиционно за трапезата на Бъдни вечер и това е тиквеникът. Ето как да го приготвите.
Използвайте:
- 8 листа кори за баница
- Чаена чаша захар
- Около 800 грама тиква
- Супена лъжица канела
- Кафена чаша олио
- Орехи
- Ябълки (по желание)
Обелете тиквата и я рендосайте на едро. Смесете захарта и канелата в купа. Вземете една от корите и я поръсете с олио. После върху нея обилно сложете тиква (по желание тиквата може да я смесите с рендосани ябълки) и поръсете с две супени лъжици от сместа на канелата и захарта и орехи. Навийте на руло, съберете двата края към средата и поставете в тава. Повторете с останалите кори до запълване на тавата. Най-накрая отново поръсете с малко олио. Сложете във фурна на 180 градуса до готовност. След приготвяне оставете да се охлади и поръсете с пудра захар. Добре, това бяха седемте традиционни ястия за Бъдни вечер. Да ви е сладко и весели празници!
Discussion about this post