Всички помним ‘Хари Потър’, ‘Игрите на глада’, ‘Пърси Джаксън’ и всевъзможните подобни поредици, които управляваха света горе-долу в периода 2011-2015-та. Тийнейджърите тогава не се интересуваха от друго, само от това от кой дом са, дали Катнис ще успее да победи Капитола и на кой Олимпийски Бог са наследници.
По същото време популярни бяха доста романтични книги, но най-обичани си оставаха двойките от гореспоменатите приключенски романи – все пак те спасяваха света заедно, бориха се с враговете си и въпреки трудностите намираха време и да се влюбят истински.
Днес нещата са доста по-различни. Повечето тийнейджъри сега се интересуват от това коя книга е най-популярна в TikTok и коя ще им донесе най-много харесвания. Разбира се, няма нищо лошо в това – общото мнение винаги е повлиявало на това кое ще се чете, кое ще се гледа и т.н. и в момента то се изразява чрез социалните мрежи.
Колийн Хуувър е американска писателка и кралицата на #booktok. Тя пише най-вече в жанровете Young Adult и романтика и нейната кариера започва през 2012-та, когато публикува първата си книга. Тя набира популярност и продължава да пише – ‘Hopeless’, ‘It Ends With Us’, ‘Verity’, ‘Heart Bones’, ‘November 9’, ‘Reminders of Him’ и други, няколко поредици и кратки истории също. Няма да изреждаме всяко заглавие, нито пък да описваме всеки сюжет, а ще се върнем към нейната внезапна световна популярност и кои от книгите всъщност не са подходящи за нейните млади читатели и защо.
Сега нека задълбаем във феномена #booktok и как той управлява литературната сцена днес. Студентката Алийша Кийнс поства видео, в което показва корицата на книга и… ами, това е началото! Книгата е ‘Reminders of Him’ и видеото е гледано от повече от 700,000 потребителя. Онлайн славата бързо се превръща в голям успех в истинския свят за американската писателка.
Тя бързо става всеобща любимка на тийнейджърите и младежите в социалните мрежи и става популярно това да си я чел и тя да е твоят номер едно – така се вписваш и си на ти с трендовете. Много по-лесно е да получиш харесвания, ако споделиш видео как поредната книга на КоХо (прякор, който феновете и дават) ти е разбила сърцето и как няма нищо по-добро. Шансовете видеото да стане ‘вайръл’ са много по-големи, отколкото с всеки друг писател.
Няма нищо лошо в това, знаем, че социалните мрежи са и по свой си начин голямо социално общество и имат власт, независимо дали ние се интересуваме от тях или не. Това обаче не значи, че нещата, за които така казано се прави шумотевица, са правилни, точно обратното, ако бяха безобидни, нямаше да са така популяризирани.
Според повечето от по-възрастните читатели на Колийн или тези, които са се поинтересували от съдържанието на нейните книги, съобщенията, които тя изпраща чрез историите си, са доста вредни. Повечето от мъжките герои, които тя създава, са изключително токсични, но това е прието като нещо нормално, нещо, което главната героиня може да промени или просто да приеме. Децата и тийнейджърите лесно се влияят от това, което консумират и не бива те да си изграждат грешни представи за това кое е приемливо в една връзка и кое не.
В ‘It Ends With Us’ Колийн възхвалява Райл, който през цялото време наранява и малтретира протагониста Лили. Книгата е базирана върху личния живот на авторката, от миналото на родителите и, така че малко или много връзката е адресирана като нещо особено. Дали обаче тя представя домашното насилие в правилна светлина, това е един много спорен въпрос, който вероятно можеше да бъде оставен настрана, ако в другите и книги не се завърташе същият проблем. ‘Ugly Love’ и ‘Reminders of Him’, други от най-известните и произведения, имат още по-проблемен сюжет, защото там поведението на мъжете изобщо не е критикувано.
Майлс, главният герой в ‘Ugly Love’, е мъж с тъмно минало, който не споделя чувствата си и е неспособен да обича. Проследяваме връзката му в настоящето с главната героиня Тейт, както и тази с момиче, когато е бил на 18. Първата му връзка е мелодраматична и нереална, но проблемът е втората – връзката му с Тейт е повърхностна, той я използва, манипулира и се очаква да бъде извинен за всичките му грешки, защото е имал тежко и тъжно минало. Младите момичета не бива да научават и да виждат такива идеи представени в топла светлина – няма извинения за поведение, което те наранява.
‘Reminders of Him’ отново е пълна с много чувствителни теми и тяхното неправилно изразяване. Авторката става все по-известна с това, че се опитва да бъде ‘relevant’ за младото поколение, но изглежда, че главно разчита на клишета и изтъркани сюжети, тежко романтизирани. Тя е обвинена в расизъм и сексизъм, което феновете предпочитат да игнорират – в книгите и героите винаги са бели, а на жените им липсва характер и те съществуват само за да се влюбят. Писането и също, според критиците и някои от читателите, е детско и повърхностно, твърде семпло, като се забелязва беден речник.
Всеки е свободен да харесва каквото си поиска, но все пак трябва да има граници за това какво може да се представя свободно и за какво пишеш, ако възрастовата група, към която се стремиш, е под 18. В социалните мрежи могат да се видят видеа и постове на тийнейджърки, които обожават гореспоменатите мъжки герои и ги наричат своите мъже мечта и т.н. В интернет такава популярност често има срок на годност и кой знае, ако Хуувър продължава да не адресира всичко, в което е обвинена, едва ли ще е част от следващия голям тренд.
Discussion about this post