В почистващите препарати, които купуваме от търговската верига, има значително количество потенциално токсични химикали. Те вредят както на околната среда, така и на нашия организъм. Дори комбинацията на няколко вида почистващи препарати с определени съставки може да се окаже токсична и да доведе до неприятни и дори опасни токсични ефекти по време на почистване, особено в малки помещения, като банята.
Измиващите и перилните препарати често имат значително количество фосфати. Фосфатите след това преминават в канализацията. Оттам понякога минават през пречиствателни станции, понякога – не. Дори и когато преминат през такива, то не винаги биват изцяло премахнати от водата. Съответно, някакво количество фосфати може да достигне до водните басейни, където вреди на околната среда. Други вредни продукти в почистващите препарати от магазина са хлорните вещества. Хлор има в различни избелващи продукти и може да навреди на организма ни.
Трудно е винаги да търсим екологично чисти и безопасни почистващи препарати. Освен това може да се окаже доста скъпо. Обаче можем, от друга страна, да си направим домашен препарат за почистване със средства, които всички имаме подръка у дома си.
Например, за премахване на варовик можете да си приготвите оцетен разтвор. Просто взимаме една чаша оцет и я разтваряме в 3-4 литра вода. С този така приготвен разтвор можем да измием пода и стените, ако са с плочки.
За почистване на банята и чешмите можем да използваме навлажнена с бял оцет или лимонов сок гъбичка, върху която после добавяме сол. Разнасяме върху повърхността, която искаме да почистим, изплакваме и подсушаваме.
Когато искаме да почистим килими, от друга страна, можем да си приготвим разтвор със сапунена вода. После просто навлажняваме метлата в този разтвор, поръсваме килима със сол и почистваме, като редовно изплакваме метлата със сапунената вода. Оцетният разтвор може да свърши работа и тук, като в този случай можем с него да направим цветовете още по-ярки. За целта пак използваме разтвор от винен оцет, като го слагаме в бутилка със спрей. Напръскваме килима и забърсваме с влажна кърпа.
Прозорците си можем да почистим също с оцет или дори с лимонов сок. Нека разгледаме двата варианта един по един. Ако искаме да почистим с оцет (който метод датира от дълги години), просто взимаме един литър вода и в нея добавяме две супени лъжици оцет. Използваме микрофибърен парцал, за да не остават петна, и почистваме прозорците с разтвора.
Също така, с лимонов сок можем да почистим прозорците си, като пак използваме микрофибърен парцал. Но лимоновият сок има и други ползи. Той способства за премахване на ръжда. Дрехите си също можем да почистим от петна с него. Или дори да полираме сребърните си съдове.
Що се отнася до дрехите, при тях също можем да използваме домашни почистващи препарати или био перилни препарати. Например, за мазни петна чудесна работа върши горчицата на прах. За премахване на този тип петна можем да използваме и сол – като трябва да добавим доста щедро количество. Упорити петна можем да премахнем с обикновена сода за хляб, като поръсим от нея върху петното, оставим да изсъхне и изплакнем. Със сода за хляб можем да почистим дори тапицерията на мебелите си.
Discussion about this post