Голяма част от ежедневието си прекарваме на работа. Съответно, работното място играе значима роля в това как ще се чувстваме, като какви ще приемаме себе си, как ще се отнасяме със себе си и с останалия свят. Неудовлетворението на работното място може да доведе до проблеми и в личния и социалния живот, до финансови затруднения, липса на удоволствие от свършеното и т.н. Ключова фигура за дните ни на работа играе нашият работодател. Да, някои от нас се срещат с работодателите си далеч по-рядко, докато други имат по-близък контакт с тях. В която и група обаче да попадате, вероятно ви е чудно какви са качествата на най-добрите работодатели. Е, ние ще ви ги покажем и се надяваме, че вашият отговаря на тях.
Авторитет
Естествено, работодателят трябва да притежава авторитет. Иначе не би могъл да бъде добър работодател. Все пак, нужно е колективът да го уважава и да приема мнението му по релевантните въпроси. За тази цел работодателят трябва да е дисциплиниран и уверен, а също и да излъчва осанка на успех и просперитет.
Лидерски качества
Но никой работодател няма да е напълно успешен, ако не е добър лидер. Той трябва да е пример за своя колектив – някой, който способства за изпълнение на работните цели не просто като присъства, а като активно участва в целия процес. Нужно е да е професионалист, който си разбира от работата и знае кога да се намеси, кога да остави работниците си да се справят сами със задълженията си и в кои случаи да потърси експертно решение другаде. Трябва да може да насърчи служителите си и да им помага с взимането на решения. Необходимо е да е човек, на когото служителите могат да вярват, на когото се доверяват и за когото вярват, че предлага правилни насоки и указания.
Загриженост
Разбира се, служителите не биха били доволни при работодател, който не проявява загриженост по отношение на колектива си. Нужно е той да знае от какво имат нужда служителите му, да обръща внимание, когато са болни или имат проблем и да е готов да им предложи решение, дори да е просто един ден на отпуск. Работодателят трябва да се грижи за своя колектив, да му предоставя практическа и финансова подкрепа. Ако вашият шеф дори не знае, че изоставате от проекта си с месец, двама от колегите ви са болни от седмица, а мениджърът ви е заминал на почивка, то този работодател надали ще е особено успешен.
Липса на високомерие
Друг фактор обаче е арогантността. По-скоро, липсата на такава. Никой не обича да работи за арогантни работодатели, които сякаш имат усещането, че са по-добри от всички свои работници. Най-добрият работотадел не е високомерен. Той участва в процеса и не счита работата за нещо под нивото си. Показва уважение дори към най-нископоставения работник и е лоялен, без значение дали сте просто част от производствената линия, или сте мениджър на високо ниво.
Изслушва различни мнения
Не винаги работотаделят ще е експерт в дадена област. Той е просто човек и не може да знае всичко, да може да реши всеки проблем и да осъществи всяка задача. Затова, когато случаят го изисква, той ще трябва да може да изслуша мнение от работниците си по отношение на работния процес и изпълнението на различни проекти, дейности и т.н. Ако не може да го осъществи, вероятно не само работата ще куца, но и колективът ще е значително демотивиран да предлага решения. Истински добрият работодател насърчава хората си да предлагат решения, да осъществяват оптимизации, да се намесват, когато видят проблем, нередност или просто възможност нещо да се направи по-добре.
Не се намесва постоянно
След един определен начален период, всеки от служителите вече е навлязъл в работата си, знае как да я извърши и не обича да го наблюдават постоянно иззад рамо и да му казват да направи нещо, което и без друго вече прави. Т.нар. micromanagement, което се състои в постоянно контролиране и на най-дребните подробности, може да ни извади от нерви. Добрият работодател обаче знае кога да остави работниците си просто да си вършат работата. Което е през повечето време. Това е важна характеристика на най-добрите шефове, които се опитват не просто да са началници, а същевременно да бъдат и лидери. Определено това е подход, който отличава добрите работодатели от тези, които просто се опитват да бъдат началници.
Вероятно ще ви е полезно да знаете и кои са предупредителните знаци по време на интервю за работа и кога е по-добре да оттеглите автобиографията и CV-то си?
1. Бъдещият ви работодател отказва да говори за заплатата ви
Да, никой интервюиращ не отговаря с охота на този въпрос, особено ако размерът на заплатата не е обявен в обявата за въпросната позиция. Разбира се, в повечето случаи става въпрос за възнаграждение, което не е особено привлекателно.
Но ако след няколко въпроса от ваша страна в това отношение, не получите отговор, това определено е лош знак. В крайна сметка е ваше право да знаете за каква заплата се борите и дали тя ви устройва.
2. Имате чувството, че сте на среща, а не на интервю за работа
Усещате, че отсрещната страна се интересува повече от външния ви вид и семейно положение, отколкото от квалификацията и професионалния ви опит. Това не се случва толкова рядко всъщност и не рядко дамите се примиряват с подобно отношение само защото се нуждаят от работа. Разбира се, скоро напускат и отново се оказват на трудовата борса.
3. Условията на труд не отговарят на заплатата
Бъдещият ви работодател не крие, че ще се наложи да работите без почивен ден, до късно през нощта, с безкрайно работно време, но същевременно не споменава никакви компенсации за това. Или пък условията на труд поставят в риск вашето здраве.
4. Ясно ви се подчертава, че ползването на болнични не е добре дошло
Има работодатели, които не толерират използването на болнични и принуждават служителите си да работят с влошено здраве. Затова и много често майките с малки деца отпадат още след първото интервю за работа.
5. Разбирате от бивши служители, че във въпросната компания заплатите се бавят със седмици
Не очаквайте това да се промени точно за вас. За съжаление, този проблем засяга много хора, но при някои се оказва фатално. Така че, ако изплащате кредити и разчитате на заплатата си за неотложни разходи, помислете добре.
Discussion about this post