Зимата иде и с нея пристига и студът. Но понякога дори през горещите летни дни може да ни се случи краката ни да са студени. Да, точно така, мнозина от нас изпитват дискомфорта на студените крака и в топлото време. Включително и сега наесен може да се сблъскаме с такива ситуации. Защо се получава така и какво можем да направим по въпроса? Предстои да разберем кои са причините краката ни да са студени.
Е, навън е студено
Разбира се, не можем да започнем с друга причина. Все пак – това е фактор номер едно. Когато времето е студено, тялото се опитва да запази топлина за вътрешните ни органи и поради това пренасочва повече кръв към тях, намалявайки кръвообращението в крайниците. Това е причината ръцете и краката ни да измръзват, когато е студено. Ако изпитвате този феномен в студени дни, няма за какво да се тревожите. Малко по-различно е когато ви се случи краката ви да са студени, докато температурите са нормални или високи.
Проблеми с кръвообращението
Ако тялото ви изпитва някакви проблеми с кръвообращението, това може да се прояви под формата на студени крайници. При лоша циркулация кръвта не може да стигне ефикасно до крайниците и те измръзват. Такъв феномен може да се появи поради заседнал начин на живот. Например, ако по цял ден стоите зад бюрото, не е чудно да имате проблеми с циркулацията и, съответно, студени крака. Други фактори могат да са тютюнопушенето и високият холестерол, тъй като и двете въздействат върху микроциркулацията ви.
Анемията представлява намаление в броя на червените кръвни клетки. Именно те са отговорни за доставянето на кислород до всяка клетка в тялото ни. Ако не са достатъчно, страдаме от проблеми с кръвообращението. Те, от своя страна, могат да се проявят като студени крака, дори ако времето е горещо. В някои случаи и горните крайници могат да са студени и при горещо време. Освен това при анемия може да забележим побледняване на кожата и лигавиците. Самата тя може да е причинена от множество фактори, включително бъбречни заболявания, недостиг на определени витамини, на желязо и други причини. Ако се съмнявате за анемия, задължително проведете разговор с личния си лекар или специалист.
При напреднал, неконтролиран или усложнен диабет може да се стигне до състояние на недобро кръвообращение. Това се изявява с редица симптоми, като един от тези, които най-често са забележими за нас, са студените крайници. Затова задължително спазвайте препоръките на лекаря си относно лечението на диабета си, тъй като студените крайници може и да не ви тревожат кой знае колко, но те са само един от видимите признаци. Има и редица други, които не усещаме, докато не станат значително утежнени.
Хипотиреоидизъм
Или, другояче казано, състояние на недостиг на щитовидни хормони. Хипотиреоидизмът се характеризира с намален метаболизъм. Метаболизмът ни е сумата от всички химични процеси, които протичат в тялото. Докато при хиперфункция на щитовидната жлеза може да забележим изпотяване, точно обратното е валидно при хипотериоидизъм. При него може да наблюдаваме студени крайници като видим и осезаем признак за намалената функция на щитовидната ни жлеза.
Стрес
Стресът в днешно време се посочва като главна причина за редица състояния, патологични процеси и заболявания. Това е напълно оправдано. Когато сме под стрес, тялото ни отговаря като увеличава синтезата на адреналин. Той е отговорен за редица промени в микроциркулацията ни, като пренасочва кръв от периферията на тялото към вътрешните органи и мозъка. Естествено, крайниците ви все още се снабдяват с кръв, но в по-малка степен. Това, от своя страна, е причина за усещането за студени крайници, което наблюдаваме в стресови ситуации.
Какво можем да направим?
Е, най-лесното решение е просто да се облечем допълнително. Можем да добавим чорапи или пантофи, за да затоплим крайниците си, особено ако в дома си сме с теракот, паркет или други подобни. Докато сме на дивана или в леглото можем също да добавим допълнително одеяло, което да ни затопли. Топлата вана също е отлично решение.
Освен това обаче можем да стимулираме кръвообращението в крайниците си допълнително чрез физически упражнения. Такива са подскоците или клековете.
Естествено, ако студените ни крака са причинени от някакво заболяване, задължително е да го лекуваме. Разбира се, не бива да се диагностицирате сами, а трябва да оставите това на специалистите. Същото важи и за препоръчаното лечение и методи за справяне със заболяването.
Discussion about this post