“Не си играй с хляба”, често ни казваха бабите ни някога. Както можем да видим от традиционното разчупване на погача хляб, той определено се приема за свещен символ, играещ роля в множество религиозни вярвания и поверия. В католицизма хлябът символизира тялото Христово. Като цяло, в религията на християнството хлябът представлява силата на Божията вяра. Затова се вярва, че е нужно да го почитаме и уважаваме. Тази традиция води началото си още от Древността и продължава и до ден днешен.
Сред поверията около хляба е че не бива да забучваме нож в него. Счита се, че дори не трябва да го разрязваме, а вместо това – да го начупваме, да си отчупваме хапки от него. В тази традиция се счита, че не бива да оставяме на трапезата хляб със забучен на него нож. Нито пък е редно да подаваме хляб, върху който е забучен нож, на някого другиго.
Забиването на нож в хляба се счита за поругаване на този свещен религиозен символ. Смята се за разрушаване на целостта и значимостта му. В този ред на мисли, това вярване ни казва и че забучването на нож в хляба може да доведе до неблагоприятни последствия и дори до бедност в живота ни.
Освен това има и множество други вярвания за хляба. Например, традиция е да посрещаме гостите си със сол и хляб. Тези елементи ни носят топлина и са символ на гостоприемството. В съвременния живот не го правим често, но все още посрещаме близките си с хляб и сол след големи успехи.
Друго вярване е че е благородно да споделим хляба със семейството си от ръка на ръка. Според това поверие действието на споделяне на хляба е своеобразно пожелание животът на близките ни да е дълъг и щастлив. Отново в реда на семейните ценности, изяждането на целия хляб на трапезата при едно семейно хранене означава, че на следващия ден членовете му ще изпитат много радостни събития.
На лош късмет обаче е да отрежем хляба от двете страни. Това би могло да ни донесе лош късмет. Като цяло, според традицията е най-добре хлябът да не се реже, а да се отчупва от него.
Крайчето му пък символизира късмет и успехи, така че който го изяде – ще се радва на тези благоприятни събития. От друга страна, споделянето на хляб между мъж и жена може да разпали любов между тях.
Да, много са символите и поверията около хляба. Както споменахме по-горе, в католицизма той дори се приема за символ на тялото Христово и се използва по време на религиозни събития. В нашето православно християнство хлябът също има място в религиозните практики. Той присъства на трапезата ни при всеки един празник, а не само в делнични дни. Изпичането на хляба, разчупването на погачата и споделянето ѝ между членове на семейството и гости е свещен ритуал, изпълняван и до днес. Не случайно именно в хляба се хлага паричката на Бъдни вечер. Повечето от тези поверия и традиции датират от значително време, дори от векове, и са устояли и до ден днешен.
Discussion about this post