Судокуто представлява своеобразен математически пъзел, при който разполагате с квадратно поле, което е разделено на клетки от 9х9 квадратчета. В някои от тези квадратчета са предварително попълнени числата от 1 до 9. Колко, какви и къде ще са те зависи от сложността на пъзела.
След това вие трябва да попълните останалите квадратчета. Правилата са – в едно квадратче от 3х3 можете да въвеждате числата от 1 до 9 само по веднъж! Същото важи за целия ред от 9 квадратчета и за цялата колонка от 9 квадратчета.
Разбира се, други видове судоку също присъстват на хоризонта. Има такива тип диагонал, тип регион и т.н. Някои изискват да се разглеждат и вариациите в многоцветни зони, съответно, в някои от тях числата да са четни или нечетни и т.н. При судоку „диагонал“ в двата диагонала също не бива да се повтарят числата от 1 до 9.
Главната тънкост при решаване на судоку е че за дадено квадратче има само едно правилно число. Ако въведете грешното число където и да било, след това в даден момент вече няма да можете да продължите с решаването, защото числата ще започнат да се повтарят.
Най-лесното за решаване судоку е това, при което имате 8 колонка, ред или област 3х3. Тогава просто попълнете липсващото число и после спрямо дадените ви числа продължете с останалите области – там вече ще е значително по-просто да попълните оставащите квадратчета.
При две празни клетки в една 3х3 област, разгледайте празните области по вертикала и по хоризонтала, за да видите дали някъде липсва нещо или дали някъде би се повтаряло нещо. Това ще ви позволи да вземете решение за това коя от двете липсващи цифри трябва да попълните в дадено квадратче.
Ако имате доста по-малко числа в дадено 3х3, в ред или в колона, пак обръщайте внимание на целия пъзел, вместо да се вторачвате само в дадения ред, например. Ако на някой ред имате числото 4, например, в него вече не може да има 4, така че областта 3х3, която съдържа този ред, няма да може да има 4 в същия ред. Това важи и за колонката. Ако пък имате 5 в дадена област 3х3, колонката на числото 5 не може да съдържа петица, а това означава, че в по-горната област 3х3 ще трябва да сложите петицата в друга колонка.
Когато решавате трудно судоку, тогава ще имате множество възможности за попълване на всяка една клетка. Те могат дори да достигнат до максималния брой от девет. Тогава, ако имате такъв сценарий, препоръчителната тънкост е да попълните с молив всички възможности по ъглите на клетката. Така ще можете да проучите внимателно възможностите си и да прецените къде числата ще се пресекат, къде могат да съвпаднат и кои вариации можете да изключите.
Discussion about this post