Мултикукърът съчетава преимуществата на класическите фурни, уредите за бавно готвене и на пара. Представете си тиган, тенджера и тава в един компактен уред. Пържете, печете и гответе на пара с функция за бавно готвене или традиционно, което запазва полезните съставки на вашата храна.
Мултикукърът ви предлага неограничени възможности за разнообразни ястия, които можете да приготвите и без да имате кой знае какви готварски умения. За начинаещите домакини той е незаменим, а за заетите и активни жени – единствена възможност за прясна сготвена храна за нула време.
Никога не е било по-лесно да сготвите нещо вкусно за вас и вашите близки. След като поставите съставките в мултикукъра и затворите капака, избирате желаната програма и се наслаждавате на свободното време, което сте спечелили току-що.
Пригответе храната си както желаете: от варене на пара и задушаване с бавно готвене, до готвене под налягане и печене.
А ето и какво да имате предвид, когато използвате вашия мултикукър:
- Не слагайте много вода
Ако сложите твърде много вода, рискувате цялото й съдържание да бъде усвоено от храната. Това означава, че зеленчуците вече няма да са така хрупкави и ще загубят своята твърдост.
Разбира се, някои храни изискват повече вода, но като цяло рискът от загаряне с мултикукър е минимален. Говеждото и свинското месо стават много вкусни без течности, ако ги поставите над „легло” от лук.
Измерете течността, така че зеленчуците да са покрити наполовина. Ако е необходимо, изгребете малко вода. При бавното готвене много малко вода се изпарява, стига да спазвате правилото да не повдигате капака през цялото време за проверка.
2. Замразената храна не е подходяща за бавно готвене
Замразените зеленчуци или полузамразената сьомга, например, не са подходящи за готвене при ниска температура. Те ще се размразят в един момент, но ще загубят много течности в процеса. Така за съжаление храната ще загуби донякъде аромата и вкусовите си качества.
Зеленчуците, рибата и месото трябва да са се размразили добре преди готвене. Тъй като времето почти не играе роля при бавното готвене, процесът на размразяване също не трябва да бъде съкращаван.
3. Не отваряйте капака веднага след готвене под налягане
Направете бързо освобождаване или естествено освобождаване, така че налягането да намалее.
4. Използвайте дървена лъжица и кухненска ръкавица
Разбърквайте само с дървена лъжица. А за да отворите капака след готвене, сложете кухненска ръкавица. Когато готвите под налягане и отворите клапана, ще излезе пара, която може да ви изгори.
5. Не поставяйте мултикукъра върху газов или керамичен котлон. По невнимание можете да го повредите.
Сложете уреда върху твърда повърхност, така че да стои стабилно и сигурно. Важно е да ви бъде удобно да го използвате във всеки един момент. За целта не го слагайте твърде високо върху нестабилен кухненски рафт, например. Също така не го поставяйте под кухненския шкаф, тъй като парата трябва да може да излезе свободно.
6. Не повдигайте често капака при бавно готвене
Не повдигайте капака твърде често по време на бавно готвене, за да надникнете, помиришете или разбъркайте. Така уредът губи топлина, която трябва да възвърне и по този начин удължава времето за готвене.
7. Не търкайте с абразиви вътрешността на уреда
Свалящите се елементи от мултикукъра могат да се мият в съдомиялна машина. Можете да направите дълбоко почистване с вода, оцет, 1 голям нарязан лимон. Изсипете водата и оцета в уреда, добавете лимона, затворете капака и клапана. Изберете програма „Пара” за 5 минути, След това оставете на бавно и естествено изпускане на парата. Измийте.
8. Премахнете миризмата с домашни средства
Ако усетите миризма във вашия мултикукър, можете да я премахнете с различни домашни средства. По правило, ако миете всеки път уреда, не би трябвало да има такава.
Можете да използвате целина, джинджифил, оцетна киселина, лимон или дори кафе за целта. Ако миризмата все пак остане, измийте съда с разтвор от сода и вода.
За да не се налага да правите това, можете да държите капака отворен, когато не го използвате.
9. Не препълвайте уреда
Никога не пълнете уреда над препоръчителната линия. Някои храни променят обема си, така че трябва да им оставите достатъчно място за това.
Когато ежедневието ви е напрегнато, мултикукърът може да бъде истински спасител. Той ще ви помогне да се храните здравословно, въпреки че нямате много време за готвене.
снимка: philips.bg
Discussion about this post