Ешеверия пленява с аристократичен и изискан вид, което я превръща в любимо растение на естетите. Тя обаче е предпочитана и от хората, които не разполагат с много време за отглеждането й.
Ако искате да се грижите за растение, но нямате възможност да му отделяте много време, ешеверия е отличен избор за вас. Тя ще се освежи интериора ви, тъй като изглежда модерно и ефектно.
Има различни видове, които се различават не само по форма, но и по размер, външен вид, форма и цвят на листата, структура.
Дебелите месести листа на ешеверията са подредени в красиви розетки. Чувствителното, тънко като вафла восъчно покритие, може да бъде повредено при докосване.
Някои видове растат с фино окосмени листа. Този мъх се появява понякога и по леторастите. Листата се откъсват лесно на мястото на закрепване, ако боравите с тях небрежно. А тези, които изсъхват с времето, могат лесно да се отделят.
Непосредствено след периода на покой през студеното време, при някои видове в началото на лятото, от основата на листата в центъра на розетката израстват тънки дръжки с камбановидни цветове. Те са подредени под формата на гроздове, които първоначално могат да бъдат навити. Малко по-късно се изправят, а отделните цветове се отварят един след друг, първоначално в долната част на грозда и по-късно в горната.
Отглеждане на ешеверия в домашни условия
Грижата за това растение е лесна. Със сигурност ще ви „прости” някоя и друга грешка в отглеждането му. Много рядко растението е атакувано от вредители или болести. Само прекомерното преовлажняване или поставянето на лошо осветено място може да го увреди.
Всички видове, култивирани като стайни растения, имат нужда от светлина и то целогодишно. Ако светлинните условия не са достатъчни, листата стават продълговати и изсъхват. Най-добре е да поставите растението на слънчево и топло място до южния прозорец.
Поливане
Овлажнявайте умерено по време на фазата на растеж, като пръстта трябва да бъде само леко влажна. След това тя се оставя да изсъхне повече до следващото поливане. Този кратък сух период насърчава силното оцветяване на листата и типичния навик на растеж. Прекомерното поливане пък води до мек, нехармоничен растеж и най-вече – до загниване.
По листата на ешеверията не трябва да попада вода, защото капките остават на неприятни петна. Нискорастящите видове напълно покриват саксията и затова трябва да се поливат само отдолу.
Поставете саксията в плитка чинийка с вода за около час, след което почвата ще абсорбира колкото й е нужно. По време на периода на покой, между октомври и февруари всички видове се напояват достатъчно, за да не изсъхне пръстта.
Дъждовната вода е идеална за поливане на всички видове, но и чешмяната вода е подходяща, стига да не съдържа твърде много варовик.
За разлика от много други стайни растения, сукулентната ешеверия понася добре ниската влажност.
Грижи през зимата
Ешеверията се нуждае от по-сух и вероятно по-хладен период на покой от втората половина на октомври до идването на пролетта. Мястото трябва да е възможно най-слънчево и светло през студените месеци.
По-ниските температури, за предпочитане между 5 и 10 градуса по Целзий, са препоръчителни. На сочните растения се дава достатъчно вода, така че пръстта да не изсъхне напълно. Това е достатъчно, за да предпази листата от набъбване и фините корени от изсъхване.
Обилното поливане и овлажняване на почвата през периода на покой бързо ще предизвика изгниване на растението. Също така не наторявайте през зимата.
Грижи през лятото
Подобно на много други стайни растения, видовете ешеверия са много „благодарни” на откритото пространно. Въпреки това, в началото на топлия сезон, тези, които изкарват зимата на закрито, не трябва незабавно да се излагат на преките слънчеви лъчи на открито. Мощните UV лъчи могат да изгорят листата. Можете да разпознаете, че това се е случило, по кафявите петна с неправилна форма.
За да свикне растението със слънчевата светлина, го поставете на сенчесто до полусенчесто място за 1-2 седмици. По това време е достатъчно малко слънце сутрин или следобед. След тази фаза на климатизация растението може да бъде поставено на окончателното му, слънчево място.
„Любима” температура
Ешеверията се справя добре при температури между 18 и 28 градуса по Целзий. През зимния сезон тези сукуленти предпочитат температури, не по-високи от десет градуса по Целзий. Твърде ниските също не се понасят добре и водят до нежелани последици.
Discussion about this post