Предбрачният договор става все по-често употребяван документ, с който да се регламентират взаимоотношенията между двойките, възнамеряващи да сключат брак. Неговата цел е да изясни тези взаимоотношения във връзка с начина на разпределение на собствеността в случай на разпадане на брачните отношения. Може да се подчертаят различни детайли и да се достигне до съгласие по редица въпроси, което да има функцията и законовата тежест на всеки тип договор.
Предбрачен договор може да се сключи с редица фактори предвид. Една от главните причини е да се защитят наследствата и имуществения дял на децата, родени от връзката. Също често се прилага, ако единият от партньорите (или и двамата) желае да защити наследени пари, собственост или спестявания. Гражданите, сключващи предбрачен договор, могат да регламентират в него как ще се раздели имуществото им в случай на развод. Освен това бива прилаган, когато единият от партньорите е изградил бизнес преди началото на връзката и желае да запази пълен контрол над него при евентуално приключване на брака. Но може да бъде приложен и да се защитите от дълговете на партньора си, ако той има такива.
Този тип документ може да улесни значително живота ви в случай, че с партньора си се разделите. В противен случай е възможно да се стигне до нерви, спорове и дискомфорт по време на процеса на поделяне на имуществото при евентуално разпадане на брачната връзка.
Има няколко типа брачни взаимоотношения спрямо законовите норми. Първият от тях е “режим на общност”, който е валиден във всички случаи, в които се сключи брак, без отношенията в него да бъдат регламентирани предварително. В такива ситуации всички активи, финанси и имущество, придобити по време на брака, на който и на партньорите да се води по име, се приема за общо. В такъв случай разделянето на имуществото при потенциално разпадане на връзката може да се окаже доста проблематично.
Съществува и друг вариант, който се води под името “законов режим на разделност”. При него всеки актив, придобит по време на брака, остава на името на партньора, който го е придобил. Но в такава ситуация, ако единият от съпрузите докаже, че има по-голям принос към брака, отново може да възникнат разнообразни потенциални проблеми ситуации.
Договорен режим (или предбрачен договор)
Тук на преден план излиза предбрачният договор. Той определя какъв ще бъде характерът на имуществените отношения между съпрузите по време на брачното им съжителство, като друга негова функционалност е да регулира същите при потенциално приключване на брака. В него се регламентират правата на всяка от двете страни и как ще бъдат управлявани активите, които са придобити преди сключването му. Освен това една от главните му роли е да уточни как ще бъдат разделени активите, финансовите средства и родителските грижи след евентуално приключване на брачното съжителство. Определя издръжката на съпрузите и децата и други важни тематики, които могат да бъдат субект на спорове в противен случай.
За да се сключи брачен договор, това трябва да се извърши лично от лицата, които да са дееспособни и да заверят договора си с нотариален подпис и печат. Уговорките в него могат да засягат само имуществените отношения между съпрузите. Това са правата върху съвместно придобито имущество, притежавано имущество преди брака, участие в приноса към разходи и задължения, управлението и разпореждането с различните имуществени придобивки, последиците при потенциален развод и издръжката на съпрузите и децата.
Може да бъде приложен не само преди сключване на брак, но и по време на съществуващ вече брак. В такъв случай той влиза в сила от периода на подписването му.
Предбрачният договор може да бъде прекратен се само при прекратяване на брака, но и при някои други обстоятелства. Най-лесното от тях е чрез постигане на взаимно съгласие между страните за прекратяването му. Другият вариант е, ако бъде удовлетворен иск на единия съпруг, в случай, че възникне промяна на обстоятелствата спрямо момента на сключване на договора.
Това, обаче, е възможно, само ако тези нови обстоятелства са такива, че потенциално могат да нарушат сериозно интересите на съпруга, децата или семейството. Сключването на предбрачен договор изисква да се консултирате с адвокат, за да сте сигурни, че интересите ви ще бъдат защитени възможно най-добре. Стъпката по подписване на подобен договор може и да се струва трудна на мнозина сред населението, но в редица случаи е необходимост, която се оказва доста ценна при евентуално прекъсване на брачните отношения.
В кои случаи е препоръчително да съставите предбрачен договор?
Много хора все още подхождат с недоверие към този тип брачни споразумения. Истината е, че това е лесен начин да се застраховате при един евентуален развод.
Един от вас има големи дългове
Единият от вас има големи дългове? А знаете ли, че след брака дълговете ви се смесват? В случай че те са наистина в голям размер, е добре да съставите предбрачен договор. Тогава кредиторите със сигурност няма да се сдобият с вашите пари.
Един от вас има много имоти, например семейно имущество
Ако имотите са придобити преди брака, те остават ваша собственост и след него. Въпреки това ако разполагате със значителни активи, за разлика от партньора си, може би е добре да помислите за тяхната защита. За съжаление 40% от браковете завършват с развод – една солидна причина да защитите парите си.
Един от вас има собствен бизнес или финансово рискова дейност
Ако съставите предбрачен договор, от една страна защитавате активите на партньора си, от друга – запазвате приходите от бизнеса си само за себе си. Много хора прехвърлят имотите си на името на законния си партньор при сключен предбрачен договор и така те остават недосегаеми за кредиторите.
Имайте предвид че предбрачните договори се предлагат в много разновидности. Вие също така трябва да идентифицирате новите си активи, които следва да бъдат съхранявани отделно от тези на партньора.
Полезно е да знаете и че можете да сключите споразумение и след брака. Има много причини да го направите и на по-късен етап. Например, защото един от вас стартира собствена компания. Ако не желаете къщата ви да бъде предявена претенция в случай на бизнес дългове, можете да сключите предбрачен договор. Идеята е да преминете от един правен режим към друг. И това може да стане по всяко време, както и обратното – да оттеглите споразумението.
Discussion about this post