В родната ни страна босилекът е доста известно растение. То се използва предимно като подправка, но има и лечебни свойства, а може да се направи и на масло с множество предназначения. Обичайно се сее в градината и се отглежда в нея, често на крайъгълни късчета земя, които са ни останали от другите растения. Но босилек може да се отглежда и в саксия и именно това ще разгледаме сега.
Босилекът обича светлината и топлината. Съответно, когато го поставите в саксия, не я слагайте на сенчести места или в коридорите и помещенията, в които топлината е по-ограничена. Най-добрият вариант е да подберете място, на което слънцето напича през деня и което си остава топличко и през нощта, за да може растението да се развива правилно. В случай, че гледате растението през есенно-зимния сезон, то тогава добавете изкуствена светлина през тъмните часове на деня, тъй като, както вече разбрахме, то има нужда от повече светлина.
Но от друга страна, най-добрият момент да засеете растението е през първите седмици на март. По този начин осигурявате оптимални естествени условия, при които да го отглеждате.
На първо място, когато започнете да се замисляте за засяване на босилек в саксия, трябва да подберете добре семената. Необходимо е сортовете, чиито семена ще засеете, да са нискорастящи. Първоначално е възможно да използвате малка саксия, докато босилекът започне да пуска листенца. След това вече ще трябва да го прехвърлите в по-голяма. Разбира се, винаги е възможно още от началото да го поставите в голяма саксия, за да не се налага да го пресаждате.
Почвата, върху която ще го отглеждате, трябва да е плодородна и да пропуска свободно водата. Нужно е да осигурите дренаж на босилека, като за целта поставите дребен чакъл или малки камънчета. Осигуряването на подходящ дренаж означава премахване на възможността растението да започне да гние.
Сега, след като имате всички необходими елементи за отглеждането на своя босилек, идва време да го засеете. За целта си вземете разтвор на калиев перманганат и накиснете семената в него, като ги оставите да престоят два часа. След това можете да ги поставите в саксията, като между всяко семенце оставите разстояние от десетина сантиметра. В същото време, когато сеете, опитвайте да ги поставите на дълбочина от половин сантиметър.
През първата седмица трябва да осигурите на растението температура в диапазона 22 градуса. Нужни са топлина и светлина, както и редовно поливане, при това – с вода със стайна температура. Хубаво е, лятно време, да пръскате растението с вода ежедневно, като през другите сезони това може да се извършва по-рядко.
Обикновено почвата може да се закупи от специализираните магазини или да си вземете почва от подходящо място в градината си. Ако преди сте отглеждали босилек някъде в градината, можете да вземете почва от там, стига преди растението да е растяло добре в нея. Друг вариант е да си направите ръчно подходяща почва, като за целта смесите хумус и торф в съотношение 2:1 или пък хумус и кокосови влакна в съотношение 1:2.
Най-доброто време за растеж на босилека е лятото, тъй като тогава има достатъчно светлина и топлина за оптимално отглеждане на растението. Поради това и посочихме месец март като най-подходящ за засяване на семената, тъй като докато започнат да растат и да имат нужда от по-оптимални условия ще настъпят топлите месеци.
Както казахме, избягвайте да поставяте своя босилек в саксия на студени места или такива без достъп до пряка слънчева светлина. След като поддържате температура от 22 градуса през първата седмица след засяване на семената, можете да поддържате малко по-широк диапазон от 20-25 градуса. По-ниските и по-високите температури могат да доведат до липса на растеж и дори смърт на растението.