Училищният автобус минава по пътя, но никога не спира за Тара Уестоувър. Тя е едва на седем години, но ясно осъзнава, че това най-много я отличава от останалите деца. Четири от седемте деца в семейство Уестоувър нямат акт за раждане. Не разполагат с медицински картони, защото са родени у дома и никога не са ходили на лекар. Нямат и училищни досиета, защото никога не са стъпвали в класна стая. На девет години Тара получава удостоверение за раждане, но преди този момент за щата Айдахо тя не съществува.
Историята на Тара Уестоувър е на жена, отгледана и възпитана в мормонско семейство. Тя е родена през 1986 г. в долината на планината Бъкс Пийк, Айдахо и е последното от седем деца на Фей и Джийн Уестоувър. Бащата на Тара е радикален и фанатичен във вярата си и подготвя семейството за Края на дните. Има параноични идеи, че правителството и правителствените институции промиват мозъците на хората, затова семейството живее почти отшелнически живот и страни от всички, които той смята за покварени и недостойни.
Придава негативен аспект на всичко, което не отговаря на неговите разбирания, вярвания и идеи. За него образованието е ненужно и порочно, затова един ден решава да спре по-големите си синове от училище, а по-малките му деца никога не прекрачват прага на тази институция. Домашното обучение на децата се провежда от майка им, но не дава особени резултати. Ученето в семейството e самоволна дейност, a Тара споделя, че майка ѝ никога не им е преподавала уроци и не ги е изпитвала. В мазето си имали компютър с програмата ,,Мейвис Бийкън”, която им помагала да се научат на правопис.
Децата в семейството си споделяли няколко учебника по математика и детска книга за американската история, която била пълна с илюстрации. Тара се научава да чете още на четиригодишна възраст с помощта на брат си Тайлър, който по-късно я подкрепя и в желанието ѝ да учи в университет.
Ежедневието на това нетипично семейство е изпълнено с тежък труд, в който децата взимат дейно участие. Заедно с баща си, още на 7 годишна възраст, Тара събира скрап на сметището и строи обори. Баща ѝ пренебрегва всякакви опасности, които застрашават живота на децата му, а такива със сигурност не липсват. Опасна машина за пресоване на метални отпадъци наранява ръката на брат ѝ. Тара пада, натъртва ребрата си, получава сътресение и порезна рана от парче метал.
Друг от братята ѝ се запалва и получава тежки изгаряния. Освен тези наранявания семейството преживява и две автомобилни катастрофи, които оставят майка ѝ с постоянна мигрена. При нито един от тези злощастни инциденти семейство не търси лекарска помощ. Според бащата всичко е в ръцете на ангелите, а лекарите и лекарствата само биха навредили. Тара само веднъж се осмелява да закара брат си Шон в болница, въпреки изричната забрана за това. Майка ѝ, която е билкарка, лекува раните, мозъчните сътресения и изгарянията с билки, домашни мехлеми и енергийно лечение.
На шестнайсет Тара решава да се самообразова, а желанието за знания я отвежда далеч от семейството и всичко, което някога ѝ е било познато. Купува си наръчник за АСТ (“American College Test”), учебници по алгебра и тригонометрия и започва да учи сама всяка сутрин, след което отива на сметището с баща си и братята си. Полага изпит и е приета в университета „Бригъм Йънг“, въпреки че няма гимназиално образование. Постиженията на Тара Уестоувър, въпреки трудностите и миналото ѝ са впечатляващи.
Печели пълна субсидия за лятно обучение в Париж, получава и стипендията „Гейтс“, която се връчва от фондация ,,Бил и Мелинда Гейтс“. На двадесет и седем годишна възраст предава дисертацията си и получава официално потвърждение от Кеймбридж, че вече е доктор Уестоувър. Така момичето, което влиза за първи път в класна стая на 17 години и няма средно образование, успява да завърши университет, и да защити докторат по история в Кеймбриджкия университет.
Мемоарната ѝ книга „Образована“, която е издадена през 2018 година е продадена в тираж от 4 милиона екземпляра в над 45 държави. През 2018 г. печели множество литературни награди и е в списъка с най-добрите книги за 2018 г. на в. „Ню Йорк Таймс“. През 2019 г. Тара Уестоувър е избрана за една от 100-те най-влиятелни личности на списание „Тайм“.
Discussion about this post