Съдържание
Всяко младо (а и поотраснало) семейство се сблъсква с проблеми. Колата се е развалила, шефът закъснява заплатите, а вие трябва да платите наема, докато роднините ви притискат да им отидете на гости, а вие нямате време дори да си починете след работа. Да, в такива моменти скандалите идват лесно. Склонни сме да избухнем за всяка дреболия, а за по-важните неща става цяла война. Как да преживеем този период? Как да се преборим с трудностите, които срещаме в семейния си живот? Ето пет съвета именно по този въпрос.
Говорете!
Не, нямаме предвид да си викате и да крещите кой е сгрешил повече. Седнете, овладейте гнева си и обяснете на половинката си какво се е случило, защо сте ядосани и, ако са ви наранили, кажете кое ви е накарало да се почувствате обидени. Колкото и да ни изглежда очевидно, понякога другият човек просто не разбира какво се е объркало. Особено когато сме под пара сме склонни да приемаме нещата по негативен начин, като е възможно човекът дори да не осъзнава как са ни подействали думите му.
Слушайте!
Може би трябваше да поставим това на първо място. Това е едно от най-важните умения в семейния живот. Да слушаме. Все пак, ако не знаем какво тревожи половинката ни, ако не знаем какво го/я гневи, как бихме могли да подходим другояче към проблема, как бихме могли да намерим решение? Всяко решение започва на база на откриването какъв е проблемът.
Следователно, първата стъпка към разрешаване на семейните спорове, първата стъпка към справяне с трудностите е честният и откровен разговор.
Не намесвайте децата!
Никога не е добра идея да карате децата да заемат страната на единия от родителите. Не ги питайте кого смятат за прав, кого смятат, че греши. Дори да са вече пораснали, не бива да се иска от тях да избират между родителите си. Разбира се, тук говорим само за малките семейни спорове, не за случаите на насилие, разводи и изневери. Но когато става въпрос за спор, който не ги засяга пряко, по-добре ги оставете на страна. Ако са достатъчно големи, можете да им се доверите (те така или иначе ще чуят кавгите ви), но винаги, винаги наблягайте на факта, че във всяко семейство има спорове, но те не означават, че хората не се обичат, нито че ще се разделят.
Оставете страстите да се охладят
Ако спорът стане прекалено разгорещен, вземете си глътка въздух и излезте на разходка. По-добре да оставите страстите да се охладят, отколкото да си кажете думи, за които ще съжалявате. Обяснете на половинката си, че в момента не можете да мислите трезво и искате да си прочистите главата. Не бързайте да изричате обвинения и обиди в гнева си. Това няма да доведе до по-добри отношения, а до думи, които после половинката ви трудно ще забрави.
Не казвайте „Мразя те“!
Всеки спор е труден. Във всеки спор участниците имат чувството, че са отдалечени от събеседника си, тъй като в този миг са на срещуположни полюси. Не забравяйте, че две думи могат да означават много за отсрещния човек. Никога не изричайте в яда си неща, които не мислите. Това се отнася за отношенията между партньори, както и за тези между родители и деца. Думите „Мразя те“ или „Не искам да те виждам“ се забравят трудно. Така че, помнете, такива думи се изричат само след щателно премисляне, но не и в момент на гняв.
Прочетете още: От какво зависи домашният комфорт?
Discussion about this post