Предпочитате ли да се излежавате в леглото по цял ден? Ти не си единствен. Бактериите също обичат да се заселват във вашия малък рай. Бактерии, гъбички, акари, мъртви кожни клетки, пот и алергени. Не винаги ги виждате, но те са навсякъде около вас. По същия начин и в леглото ви…
Ние не се сблъскваме само с лоши бактерии на открито. Бактериите от нашите кожни клетки, пот, коса, грим и кремове за лице вече си пробиват път и в нашите толкова чисти чаршафи в момента, в който поставяме глава на възглавницата си. И колкото по-дълго отлагаме прането на спалното си бельо, толкова повече време имат бактериите да се умножат в чаршафите ни.
Колко често трябва да перете спалното бельо?
Трябва да перете чаршафите си поне веднъж седмично. Въпреки това, зависи от вашата конкретна ситуация, колко често трябва да перете спалното си бельо. Всяка вечер се къпете преди лягане, или предпочитате да вземете душ след ставане? Премахвате ли внимателно грима си всяка вечер, или редовно пропускате тази ритина твърде често? Ако сте алергични към домашен прах и прахови акари, още по-важно е да перете постелата си често. Ако сте алергични към перилен препарат и омекотител, честото пране може да не е никак добра идея. След пране можете да проветрите завивките и чаршафите си на свеж въздух.
Съвет за пране на спалното бельо
- Винаги перете новото спално бельо, преди да го използвате. Тогава тъканта абсорбира по-добре влагата.
- Изперете спалното си бельо при 60 градуса, което е минималната температура, която убива всички прахови акари, плесени и бактерии.
- Никога не претоварвайте барабана, големи парчета текстил, като чаршафи, се нуждаят от пространството в барабана, за да се почисти оптимално.
А това са 4-те най-често допускани грешки при прането на спално бельо:
1.Перете спалното бельо и хавлиените кърпи заедно
На теория спалното бельо и хавлиените кърпи могат да се перат заедно, тъй като изискват една и съща температура. На практика обаче тази комбинация води до по-бързо износване на спалното бельо. Отделно хавлиите отделят мъх, който, особено по време на сушене, полепва по естествените материи.
Използвате сушилня на висока температура и за по-дълго време.
Използвате ли сушилня? Тогава сигурно сте забелязали, че спалното бельо се нуждае от повече време, за да изсъхне? Това дълго сушене обаче не е добре за тъканта, особено ако става въпрос за памучни материи. За да не свие спалното бельо, е по-добре да го сушите на по-ниска температура. Но най-доброто е всъщност да го изсушите на простора. Само не оставяйте прането твърде дълго на слънце. Това също ще доведе до по-бързото му износване.
3. Слагате чаршафите сгънати в пералнята
Ако искате те да се изперат добре, е желателно да ги смесите с останалото пране. Когато са сгънати в препълнената пералня, е твърде вероятно да не сте доволни от крайния резултат.
Също така, ако ги перете с дрехи, не оставяйте спалното бельо на топка, защото по този начин пералнята пере по-дълго време. Смесете всичко равномерно, а преди сушилнята изтупайте прането и така го сложете обратно. По този начин ще гладите по-малко. Препълненият барабан също води до повече гънки.
4. Избирате грешния перилен препарат
Грешният перилен препарат също може да причини сериозни щети на скъпото ви спално бельо. Използването на твърде голямо количество може да бъде толкова лошо, колкото и обратното. В допълнение, много прахове съдържат белина. Затова винаги избирайте деликатен перилен препарат, за да се наслаждавате на красивото си спалното бельо дълго време.
Препоръчваме ви също така да използвате програма за деликатни тъкани за скъпите си спални комплекти.
Заключение: изпирайте спалното бельо веднъж седмично или поне веднъж на всеки 2 седмици. Не забравяйте да изперете и възглавницата си?
Discussion about this post