Като загрижени родители искате да отгледате дете, което е уверено и щастливо. Вероятно полагате много усилия и понякога те не дават резултат. Това е така, защото децата имат по-различни приоритети от възрастните.
Родителството е една от най-важните духовни задачи, които човек може да поеме. Колкото повече научаваме за своето дете, толкова ни е по-лесно да му помагаме и напътстваме. Важно е да помислим не само за неговите физиологични нужди, но и за психологическите, които играят голяма роля в развитието му.
Ето и пет прости неща, които са важни за всяко дете:
1.Привързаност
Детето търси близост, утеха и защита от родителя, когато е уплашено, уморено или тъжно. Не случайно малките деца са особено привързани към хората, които се грижат за тях. Вниманието, което получават, им дава увереност и ги кара да се чувстват специални.
Родителите и детето преминават през различни фази и преживявания, които се отразяват на тази привързаност. Детето, което получава обич и грижи, е по-уверено в отношенията си с другите деца, справя се по-лесно със стреса и с емоциите си. И това се отразява цялостно на здравето му. Затова и привързаността е едно от най-важните неща за всяко дете.
2. Самостоятелност
Самостоятелността е от най-важните неща, на които трябва да научим децата си. Осъзнаването, че тя прави децата по-умни, горди, уверени и активни, може да ни помогнем, когато се опитваме да балансираме между защитата и свободата.
Затова е важно, когато детето има желание да се справя самостоятелно със своите нужди, да му позволяваме. В противен случай, то ще се чувства неуверено в ситуации без надзор.
3. Приятелства
Децата са социални същества и имат нужда от общуване с връстници. Социалният контакт допринася за тяхното социално, емоционално и когнитивно развитие. Много често родителите не разбират тази нужда и се сблъскват с упоритостта на детето.
Приятелствата предоставят на децата възможности да се учат на сътрудничество, споделяне на играчки, разрешаване на конфликти. Те получават емоционална подкрепа и чувство на принадлежност. Развиват емпатия и се учат на изразяват емоциите си.
Когато детето има приятели, то се чувства по-уверено и ценено. Поради тази причина е важно родителите да насърчават сприятеляването на детето с неговите връстници.
4. Игри и спонтанност
Децата обичат да играят и със своите родители. За тях е важно родителите да са част от фантастичния им свят. Те обичат да фантазират, да си измислят истории и да откриват нови и нови чудеса наоколо.
Децата използват въображението си и когато се справят с трудни ситуации като миене на зъбите и обуване на обувките. Игрите им помагат и да развиват физическите и когнитивните си способности.
Вашето дете ще бъде истинско щастливо, ако съвместните ви игрите са спонтанни. Спонтанността учи децата на непринуденост и гъвкавост. Понякога непланираните игри са най-забавни и вълнуващи.
5. Сигурност и безопасност
Децата са много бдителни по отношение на опасностите, защото все още нямат система за справяне със стреса. Те имат нужда да живеят в сигурна и безопасна среда. За тяхното благополучие е важно жизнената им среда да е предвидима, уютна и позната. Новите места обикновено са плашещи и те инстинктивно се съпротивляват.
Безопасността позволява на децата да влизат в доверителни взаимоотношения, да развиват нови умения, да придобиват знания и да бъдат любопитни. Само когато се чувстват в безопасност те могат да покажат на какво са способни и да регулират емоциите си.
Емоционалната безопасност също е много важна. Това означава детето да се чувства спокойно да изрази себе си. Това обикновено се случва, когато жизнената му среда е безопасна и го предразполага.