Точно като плодовете и зеленчуците, рибата също носи много ползи за здравето. По-мазните видове имат способността да се грижат за доброто функциониране на мозъка, очите и дори за щитовидната жлеза. Но за съжаление в рибата има живак, който се натрупва в тялото ни и носи негативни последици.
Живакът е изключително токсичен метал, който попада в океана от човешката дейност. Под формата на още по-токсичния метилживак той се абсорбира от рибите. По-големите от тях са още по-застрашени, тъй като се хранят с множество малки риби.
Но като знаем колко важна може да бъде рибата за здравето ни, струва ли си да се откажем от нея заради живака? Решението е да консумираме видовете с най-малко от токсични метал.
Сьомга
Когато говорим за тази риба, трябва да направим разграничението: сьомга от развъдници; органична сьомга и дива сьомга. Защо това е важно? Защото дивоуловената риба не е същата като тази, отглеждана във ферми, например. При органичната риба се гарантира повече пространство за отглеждане и забрана за използване на превантивни антибиотици. Трите вида се различават и по начина им на хранене.
Голяма част от хранителните качества на сьомгата зависят от това къде и как е живяла. Цветът й може да ви подскаже много в това отношение. Ако сравните парче дива сьомга с парче риба от раздвъдници, ще забележите разлика в цвета.
Сьомгата Нерка, например, изглежда наситено червена – точно както трябва да изглежда тази риба. Тази от развъдника е толкова бледа, че изобщо не се доближава до нея. Това се дължи на веществото астаксантин – мощен антиоксидант против стареене.
Освен това сьомгата е сред рибите с най-малко натрупан живак. Тя не живее достатъчно дълго, за да погълне много от токсичния метал. Колкото е по-дълъг животът на рибата, толкова повече живак има в нея.
Пъстърва
Рибите с по-скромни размери също съдържат и по-скромно количество живак в сравнение с по-старите и големи видове, като риба тон, акула, риба меч.
При пъстървата също има значение дали тя е дивоуловена или отглеждана в развъдници. Рибата, която се храни в дивата природа, има розово месо, тъй като се храни с малки скариди и други подобни, хранещи се с растителна храна. Ако пъстървата яде малко растителна храна, тя ще има бяло месо.
Пъстървата е лесен начин да си набавите vit d, наред с други важни витамини и минерали. Тя е важна за мозъка и сърцето, защото ни зарежда с омега-3. Ограничава възпаленията и оксидативния стрес.
Сардини
Тази риба също се намира надолу по хранителната верига, което означава, че има по-малко тежки метали. Поради малкия й размер, тя не съдържа много от тук коментирания живак. Една порция от нея осигурява изобилие от омега-3 и от 30 до 70% от препоръчителната дневна доза vitamin D. Така че, ако имате нужда от тези ценни хранителни вещества, хапвайте веднъж седмично.
И все пак, яжте риба отговорно. Избягвайте тилапия, риба тон и сом. Тилапията е източник на протеин, но й липсва достатъчно омега-3. Най-добре изберете риба, която има най-високи нива на това хранително вещество.
Риба тон е първенец по отношение на живак, въпреки че съдържа и много омега-3. А сомът често идва при вас от твърде замърсени води.