Ако вашето дете прекарва по-голямата част от времето в детската градина или в училище само, е нормално да се притесните. Всеки родител иска детето му да има приятели и да расте щастливо. Но понякога някои деца се изолират от своите връстници.
Има различни причини, поради които децата не искат да общуват с останалите деца. Някои се чувстват добре в своя малък свят и не се нуждаят от присъствието на другите. Има и прекалено срамежливи хлапета, които не смеят да се доближат до други деца.
Не е изключено детето да е преживяло някаква травма, да е стресирано от атмосферата у дома или да е станало обект на нечии подигравки.
Контактът с други деца е важен за развитието на вашето дете, защото чрез него то придобива социални и когнитивни умения. Те са също толкова важни за по-късните положителни взаимоотношения.
Играейки с връстниците си, децата се учат как да се справят в различни сложни ситуации, трупат опит, решават проблеми, правят компромиси. В най-ранна възраст контактите с другите деца пък стимулират езиковия обмен, особено ако детето е единствено в семейството.
И така, как можем да помогнем да детето, ако то отказва да общува с другите деца?
Опитайте да разберете причините за това поведение, за да можете да помогнете най-ефективно. Наблюдавайте детето си как се държи в присъствието на другите, но без това да е натрапчиво. Не е изключено то да отказва да общува пред вас, защото сте прекалено строги, а когато е само, да показва дружелюбност и общителност.
Разговаряйте повече с детето, за да стигнете до същината на проблема. Когато детето ви се довери, означава, че сте свършили половината работа. Това обаче не е толкова лесно. Някои деца отказват да разговарят на тази тема.
Разпознайте срамежливостта
Ако тя е причината за отказа от общуване, трябва да подкрепите своето дете и да му помогнете да изгради увереност. Не е толкова трудно да забележите типичните признаци, като изчервяване, смущение, гледани настрани, мълчание.
Поради своята резервираност срамежливите деца често остават далеч от полезрението на връстниците си. Останалите ги избягват и така дори детето ви да иска да общува, просто му е трудно да направи първата крачка.
Помолете за помощ
Можете да потърсите съдействие от учителите в училище, които знаят как да помогнат на детето да намери приятели сред съучениците си. Това е важно, особено в началните класове.
Не е задължително детето да има много приятели. Важното е да открие тези, с които се чувства спокойно и уверено.
Как да вдъхнете увереност на детето си?
Самоувереността може да бъде насърчена от ранна възраст. Не забравяйте и че вие сте модел на подражание за вашето дете.
Показвайте на детето си своята привързаност към него. Гушкайте го, отделяйте му повече време. Не поставяйте тази обич в зависимост от поведението или грешките му. Приемете го такова, каквото е.
Уважавайте чувствата му. Не го принуждавайте да общува с връстниците си насила. Нека го направи по свое желание.
Доверието също е част от увереността на вашето дете. Подкрепете го, покажете, че вярвате в неговите сили и възможности. Хвалете го, когато има повод и не бъдете прекалено строги, когато сгреши.
Дори нещата да не се получават, въпреки вашата помощ и подкрепа, не губете търпение. Много често обезсърчаваме детето напълно несъзнателно и то се дистанцира от околните.
Колкото по-уверено става детето, толкова по-спокойно ще общува с останалите деца и ще изпитва удовлетворение от тези контакти. Новопридобитата увереност ще го подтикне да създава нови социални контакти.
Срамежливите деца се нуждаят от повече внимание и обратна връзка. Поканете други деца у дома, за да се почувства вашето хлапе в свои води. Ако ви е приятно, можете да създадете приятелства с техните родители.
Понякога самото дете отказва да му помагате и да го запознавате с други деца, но когато го направите, то си променя мнението. Нормално е да се притеснява от новите запознанства и да се страхува, че ще се изложи.
Ролевите игри са чудесен начин да предразположите детето да се отпусне и да сподели какво го тревожи. И не забравяйте, че колкото повече общувате у дома, толкова по-уверено ще бъде детето навън.
Ако все пак не успеете да постигнете никакъв напредък, можете да потърсите съвет от професионалист и заедно да откриете верния път.
Discussion about this post