Всеки родител знае, че пъзелите са прекрасен начин за развиване на детския ум. Като малки всички сме редили с часове отделните части, докато се получи завършена картина. Любовта към това занимание остава с времето и дори като възрастни ние често се присъединяваме към децата в това забавление.
Учените са доказали, че пъзелите събуждат интереса към света, поощряват социалните умения и развиват интелекта на децата.
Ако търсите игри, чрез които да забавлявате, ангажирате и същевременно да мотивирате развитието на вашия мъник, ето няколко причини да заложите на пъзелите за деца.
1. Пъзелите развиват детската когниция
Психолозите, педиатрите и учителите добре разбират ролята на пъзелите върху детския интелект. Те поощряват когнитивното развитие на малчуганите. За най-малките има дървени пъзели, с чиято помощ те много по-лесно разбират заобикалящият ги свят. Започват да научават какво е превозно средство, кое животно живее на двора и кое в гората, какъв е цветът на небето и какъв на тревата.
Необходимо е първо да усвоят тях, за да могат да се насочат към по-абстрактни форми.
Реденето на пъзел дава на децата възможността да упражняват дадено действие. Подреждането на отделните елементи им дава свободата да бъдат активни участници в техния личен свят, а по-късно и в света на възрастните.
Когато всяка част от детския пъзел си е на мястото, може да се определи като процес на въдворяване хармония сред хаоса.
2. Пъзелите учат на фокус
Концентрацията е ключов елемент от развитието на детското съзнание. Когато малчуганът види, че даден елемент не пасва на определено място, то търси по-подходящ. Отдава се напълно на задачата, за да я осъществи. Тези игри развиват някои от най-важните “меки” умения, които съвремието изисква не само от децата, но и от възрастните.
Най-лесно това може да се обясни с умението ни да разбиваме на подзадачи големи проекти, по които работим. Така стъпка по стъпка успяваме да завършим нещата поетапно.
Безспорен успех е да научим мъниците да възприемат голямата картина като съвкупност от по-малки.
Важно е да знаят, че всяко парче от пъзела си има точно определено място и пасва само там.
3. Пъзелите поощряват емоционалното развитие
Емоционалното детско развитие е с основата на щастливото дете. Няма игра, която да учи на търпение по-добре. Тя е логична, стратегическа и изисква спокойствие. Хиперактивните деца могат да имат сериозни затруднения в това да седят на едно място продължително време, редейки пъзел.
Реденето на отделните елементи повишава IQ-то. Заниманието изисква измисляне и следване на стратегия – разделяне на частите по форми, цветове и прочие. Когато само определя темпото, детето действа с увереност.
Ако вие, като родител, се присъедините към заниманието му, ще му помогнете да бъде по-смело в реденето. Да получи одобрението ви е негова цел на подсъзнателно ниво.
Освен всичко останало пъзелите развиват въображението и поощряват мечтите. Те го постигат чрез крайната картина, която представят. Било то сцена от приказка или красив пейзаж от града, детето вижда нещо, което му харесва и това го прави щастливо.
Разнообразието сред тези игри е впечатляващо. Пазарът е богат на всякакви детски пъзели, когато малчуганът попорасне, можете да му вземете някой с 1000 части или повече.
Осигурете на своето малко съкровище възможностите да развие ума си. То със сигурност ще ви бъде благодарно.
Източник: Ohoboho.com- детски играчки
Може да ви е интересно още: Характер на детето според деня на раждане
Discussion about this post