Всеки родител иска детето му да се храни достатъчно и правилно. Понякога в желанието си да постигнем това обаче, допускаме грешки, които могат да навредят за в бъдеще. В някои случаи създаваме вредни навици, които децата продължават да имат и като възрастни.
Ето и десет грешки с храненето, които родителите често допускат:
1. Оскъдна закуска
Много деца не желаят да закусват и родителите в един момент се предават. Сервират оскъдна закуска или изобщо я пропускат. Закуската преди училище обаче, осигурява енергиен тласък и поддържа здравословни граници на кръвната захар.
Сокът е здравословен, но съвсем недостатъчен като закуска. Солетите, сладките и чипсът също не са подходящи за първото хранене за деня. Ако сте притиснати от времето, предложете просто суров натурален бар с ядки и фурми. Тези барчета са вкусни и енергийни и се предлагат в различни вкусове.
2. Хранене в различни часове
Липсата на фиксирани часове за хранене предразполага децата да пропускат обяда или вечерята. Рутината е добър начин да научите детето на дисциплина. Тя балансира апетита и храносмилането. Освен това по този начин храненето се превръща в онзи специален момент със семейството, който всички чакат с нетърпение.
3. Сервирате порции за възрастни
В желанието си да нахраните детето си добре му сервирате препълнена чиния, която го респектира от първия миг. Децата нямат същия стомашен капацитет като възрастните. Хранителните им нужди също са по-малки. Ако правите това често, детето или ще преяжда редовно (което не е здравословно), или ще отказва да яде.
Сервирайте порция, която е подходяща за възрастта. В това отношение могат да ви помогнат съдовете за деца. По техните размери ще се ориентирате колко е подходящото количество храна.
4. Купувате ултра преработени храни
Няма съмнение, че някои индустриално преработени храни са по-вкусни от аспержите и морковите. Повечето от тези храни обаче изобилстват от мазнини и химически добавки, които действат пристрастяващо. Когато детето свикне с вкуса на пакетираните храни, трудно ще го спечелите за каузата със зеленчуците.
Въпреки че няма как изцяло да предпазите детето от този тип храни, поне ги намалете спрямо плодовете и зеленчуците.
5. Не предлагате ежедневно плодове на детето
Дори детето да отказва да яде плодове, не означава, че трябва да се отказвате. Соковете и смутитата са чудесен начин да осигурите ежедневната порция плодове. Разнообразявайте с различни плодове. Включете кокосовата вода в смутитата, защото освен че е много полезна, създава уникален вкус.
Замразените плодове са лесен начин да разнообразявате смутитата през зимните месеци. През пролетта и лятото наблегнете на сезонните. Важното е детето да консумира всеки ден плодове.
6. Награждавате детето за добрите постъпки с нездравословна храна
След взет изпит, добро представяне на олимпиада или висока оценка в училище награждавате детето с нещо нездравословно, само защото е вкусно. Тези лакомства често са пълни с химикали, които активират мозъчните центрове за удоволствие и освобождават допамин и серотонин. Това може да доведе до пристрастяване в дългосрочен план.
Освен това, награждавайки детето с лакомства, то възприема храните като добри и лоши. Развива се усещането, че храненето със здравословни храни е наказание.
7. Говорите само за храна
Децата, които по принцип нямат голям апетит и са капризни относно храненето, се чувстват притиснати, когато им говорите непрекъснато за храна. Има един момент, в който трябва им дадете малко свобода в това отношение. Не е изключено детето само да пожелае да хапне повече, когато вие спрете да му натяквате, че не се храни достатъчно.
8. Не овкусявате храната
Няма спор, че солта е вредна. В малки количества обаче тя може да донесе някои ползи. Ако я избягвате и не овкусявате с нейни заместители, детето може да откаже храната. Когато сравни храните навън с тези вкъщи, то може да откаже да се храни. Овкусявайте добре и салатите. Допитвайте се до детето дали предпочита повече дресинг на салатите или не, дали харесва по-редки ястията или по-гъсти.
9. Предлагате едно и също ястие, защото е любимо
Храненето трябва да е разнообразно. Дори детето да има любимо ястие, не е добра идея да го получава ежедневно. Освен, разбира се, ако не говорим за свежи зеленчуци.
10. Принуждавате детето да си изяжда всичко
Разбираемо е желанието ви да видите чинията празна след вечеря, но това при децата е трудно постижимо. Нека няма принуда и наказания, когато говорим за храна. Използвайте някои хитрости като красива декорация, нова посуда и креативно представяне на ястията.