Що е то Супер Луна и Суперлуние?
Супер Луна е явление, което се получава при пълнолуние, което се случва в момент, в който Луната е най-близо до Земята. Точно в този миг Луната е най-ярка. Това се получава, когато Луната е отдалечена на по-малко от 360 000 километра от планетата ни.
Суперлуние наблюдаваме и при перигей близо до новолуние. Перигеят е именно онази точка от орбитата на нашия спътник, при която той е най-близо до Земята. Новолуние, от друга страна, е момент от Лунния цикъл, при който обърната му към нас част не бива осветена от Слънцето. При ситуацията на перигей близо до новолуние имаме Суперлуние, само че не можем да наблюдаваме този ефект.
Поради значимостта си това събитие някога се е приемало със страх. Да, вярно е, че Луната има връзка с океанските приливи. Поради това е възникнало твърдение, че при Суперлуние има повишена вероятност да се образуват земетресения или вулканични изригвания. Такава връзка обаче не е била открита.
Допълнително, някога Супер Луната е била приемана суеверно като предвестник на нещастия. Днес обаче знаем истинските причини зад него – а именно, позиционирането на Луната към нас в точно определена позиция и в точно определен момент от цикъла ѝ.
Всяка година можем да наблюдаваме 12-13 пълнолуния. От тях 3-4 може всъщност да бъдат Супер Луни. Днес, когато имаме такъв феномен, го наблюдаваме и изучаваме, за да можем да продължим проучванията си за нашия така ценен космически спътник. Чрез лунни сонди получаваме допълнителна информация, като скорост на охлаждане и др.
В астрологията също има вярвания за Луната и, по-специално, за Супер Луната. Тя се приема за фактор, водещ до промяна в хода на събитията за чувствителните към нея знаци от зодиака. При тези хора се вярва, че приемат събитията по-остро и трябва да бъдат внимателни в дните на Супер Луната.
Ако имаме Супер Луна по време на новолуние, то няма как да наблюдаваме феномена от земята. При пълнолуние обаче Луната е 7% по-голяма и цели 16% по-ярка при Суперлуние, отколкото в обичайния си цикъл. Причината за тези различни събития и съществуването на тези точки на максимално приближение и отдалечаване е именно елипсовидната орбита на Луната около Земята. Перигеят – точката на максимално приближение – е на, средно, 363 300 км, а Суперлуние се наблюдава при доближаване на под 362 000 км. За да възникне явление на Супер Луна, съвпадението между перигей и пълнолуние трябва да е в рамките на около три дни.
Всъщност, терминът Супер Луна не е официален. Ричард Ноле – американски астролог го използва за пръв път през 1979 г. През 2011 година за пръв път названието “Супер Луна” се появява в научно-популярните списания. Днес обаче даже и НАСА използва това наименование в някои от случаите, в които говори за този тип събитие.
Макар и някои хора да вярват, че Супер Луната действа негативно на хората и води до повишаване на лошите събития, такава връзка определено не е доказана, а дори е опровергана от изследвания. Така че спокойно можете да се наслаждавате на този астрономически феномен в нощите, в които времето го позволява.
Discussion about this post