Силицият се среща изключително често в природата. Той е минерал, който е от голямо значение за организма. Главната му форма, под която се среща в тялото, е като силанат и като силициева киселина. Той функционира предимно като структурен елемент. Отговаря и за метаболитните процеси, които протичат в организма ни. Важен е за здравето и еластичността на тъканите.
Освен това е от значение също и за имунитета. Улавя патогените и ги извежда от организма. Това могат да са вируси и бактерии, гъбички и микроогранизми. Оставя обаче в тялото полезните бактерии, благодарение на избирателната си функция.
Силицият антагонизира калция. Тоест, намалява действието му. Затова, ако в тялото има дефицит на силиций, в организма настъпва прекомерно калциране.
Силицият е важен за правилното развитие на всеки човек. Особено важен е за бременни, кърмачки и за малки деца, защото при тях има нужда от повишен прием на силиций. При дефицита му могат да се наблюдават различни проблеми, включително анемия.
Какво обаче е силициевата анемия? Така, нека започнем със самото заболяване анемия. То може да бъде причинено от няколко различни фактора, всички от които водят до това, че тялото изпитва недостиг на така наречените еритроцити (червени кръвни клетки), които да изпълняват функциите си да пренасят кислород. Главните причини за анемия са:
- Недостатъчно производство на хемоглобин или на еритроцити от тялото
- Прекомерно еритроцитно разрушаване
- Загуба на кръв, която може да възникна от травми, тежки менструации и хронични възпаления
- Задръжка на течности – било то поради бременност или прекомерна консумация на натрий (главно под формата на сол).
Първата причина – недостатъчно производство – може да се дължи на купища различни фактори. Често сме свикнали да чуваме за желязо-дефицитна анемия. Но и при недостиг, дефицит на силиций, можем да развием този тип анемия.
Нейните симптоми са разнообразни и различни, като засягат целия организъм. Те произлизат главно от факта, че тъканите не биват достатъчно снабдявани с кислород, поради недостига на червени кръвни клетки, които да го доставят до тях. Ето кои са основните признаци и симптоми за анемия:
Началото на анемията започва с бледност на кожата, обща отпадналост, лесна уморяемост. Може също да забележите плоски нокти (понякога дори вдлъбнати) и напукване на устните.
По-късно може да се появи изстиване на крайниците, което е причинено от намаляване на тъканния метаболизъм.
Наблюдават се също тахикардия (ускорен пулс), а също така и учестено дишане. Те са причинени от опита на организма да компенсира тъканната хипоксия (недостига на кислород в тъканите) чрез учестяване навлизането на кислород и циркулацията на кръвта.
Симптоми от страна на нервната система също са честа проява. Наблюдават се главоболие и световъртеж, като може също да се появи шум в ушите. Допълнително могат да се наблюдават нарушения в съня, във вниманието и раздразнителност.
Хронична задълбочена анемия може да доведе до обременяване на сърцето. Това се проявява с по-тежка тахикардия, наличие на сърдечни шумове и дори деснокамерна хипертрофия.
При тежка анемия могат да се наблюдават и нарушено храносмилане, гадене, запек или диария, анорексия (т.е. липса на апетит).
Тежката анемия може дори да доведе до синкоп, което представлява внезапна загуба на съзнание.
При жените също се наблюдава нарушена менструация, която може да се характеризира с всяка от двете крайности – аменорея или засилено кръвотечение. При мъжете може да се прояви импотентност.
При деца също се наблюдават нарушения в растежа и развитието, липса на желание за игра, липса на апетит и широка гама от симптомите, които са характерни и за възрастни.
Лечението на анемията винаги трябва да се извършва от квалифицирано медицинско лице, лекар-хематолог. Назначават се необходимите изследвания, които често включват хемоглобин, хематокрит и няколко други показателя. Най-важното за нас в тази статия обаче е лечението. Както казахме, то се извършва от лекар с помощта на специфични лекарства в зависимост от причината за анемията, а в тежки случаи може да се наложи и кръвопреливане.
Но нека набързо погледнем какви домашни съвети можем да дадем за подпомагане на лечението при анемия. Разбира се, това е само добавка към лечението, но не и негов заместител.
Това се постига чрез повишен прием на силиций, но НЕ и прекомерно висок. За целта можете да добавите към ястията си:
- ябълки
- ядки
- краставици
- тикви
- зърнени храни, включително нерафинирани
- лук
- моркови
- целина
- коприва
- магданоз
- мащерка
- различни зеленолистни зеленчуци
- мед
- риба
- портокали
Discussion about this post