Повечето от нас редовно почистват зъбите си, но пропускат да се погрижат за хигиената и здравето на езика си. Той, обаче, е орган, който се нуждае от също такава грижа, както и зъбите и цялостната ни устна кухина. Той отговаря за редица функции като движение на храната в устата, преглъщане, рецепторна вкусова функция, както и говорене. Малцина, обаче, знаят, че при почистване на зъбите трябва също да почистим и езика си. Все пак, тъй като той е орган в пряк контакт с външната среда, върху него често се събират бактерии, бактериални колонии, а понякога може да се появи дори гъбична инфекция от някои гъбични микроогранизми.
На първо място, почистването на езика е съществена част от поддържането на устната хигиена, понеже помага за премахване на патогенните микроби. Разбира се, в същото време премахва и добрите бактерии, но този ефект е далеч по-маловажен от премахването на патогенната флора, която може да предизвика редица заболявания. Освен това, чрез този си ефект той помага и за неутрализиране на лошата миризма от устната кухина, която често е причинена от някои патогенни бактерии.
Допълнително, ако върху езика са се натрупали остатъци от храна и бактериални колонии, те пречат на рецепторната функция на папилите на езика, които отговарят за получаване на сигналите за вкуса на храната. Така че, чрез редовното му почистване си осигуряваме по-добър вкус на храната.
Плюс, ако по езика са се събрали множество бактерии, те евентуално могат да се пренесат и към други части на устната кухина, включително венците, зъбите и периодонталните тъкани. Това води до възпалителна реакция, която причинява гингивит, периодонтит и други възпалителни заболявания на устната кухина. Съответно, за да предотвратим това е изключително важно да поддържаме езика си чист.
Освен това, когато почистваме езика си редовно, това въздейства добре върху имунната система, тъй като неутрализира бактериите и токсините, които иначе биха повлияли на здравето ни.
Както споменахме по-горе, понякога върху езика може да се настанят микроогранизми от типа на гъбичките, които предизвикват орална млечница. Тя се появява, когато езикът ни бъде колонизиран от гъбички и те се развият прекомерно много. Затова е от съществено значение да почистваме езика си с цел предотвратяване именно на това заболяване.
Как се почиства езикът?
Един от най-лесните начини за почистване на езика е с четка за зъби. Редица четки, в задната си част, имат специална добавка (пособия, подобни на мънички шипчета), която е с цел именно да почиства езика. Можете да я използвате за хигиена на езика, като за целта трябва да я придвижвате напред-назад по него. Същото може да се извърши и с косъмчетата на четката, но те трябва да са меки. Използвайте само лек натиск и винаги изплаквайте с топла вода и изплювайте събраната слюнка, вместо да я гълтате.
Друг вариант е стъргалката за език. Тя върши страхотна работа и може дори да е по-ефективна от употребата на четка за зъби. С лек натиск придвижвайте стъргалката от задната част на езика в посока напред, като повтаряте движенията няколко пъти. Изплакнете стъргалката, изплакнете и устната си кухина, като не гълтате слюнката, която се е събрала, а я изплювате.
Важно е почистването на езика, без значение дали се прави с четка за зъби, или със стъргалка за език, да се извършва всеки път, когато си миете зъбите. Това спомага да получите всички положителни ефекти, описани по-горе, да поддържате добро здраве на устната си кухина и да се предпазите от редица потенциални заболявания.