Най-различни проблеми ни заливат от всякъде. Вкъщи, на работното място, в училище или университета, в социалния живот. Роднини, приятели, колеги и съученици понякога могат да ни влудят. Разнообразни трудности се изпречват пред нас и това е нещо напълно нормално. Понякога обаче могат да се окажат значително устойчиви на разрешаване и да предизвикат неприятности в личния ни живот. Как да се справим с проблемите? Е, ето някои техники.
Изправете се пред тях
За мнозина от нас бягството е предпочитано решение. Колкото и да бягаш от проблемите си обаче, те рано или късно те застигат. Да, доста често предпочитаме да игнорираме проблема и да се преструваме, че не съществува. В същото време обаче той си расте и продължава да персистира, което може да го направи значително по-сложен за решаване с времето.
Освен това бягството от проблемите ни носи тревожност и стрес, които са доста по-неприятни, колкото повече си минава времето. Затова, вместо да бягате, изправете се пред проблемите си, осъзнайте ги и ги преценете критично. Анализирайте добре ситуациите и едва тогава пристъпете към решаването им.
Осъзнайте в какво се състои проблема
Тясно свързано с предходната стъпка, осъзнаването на проблема ще доведе до много по-ефикасно решение. Какво имаме предвид тук? Е, на първо място, направете списък. В какво се състои проблема, какви са притесненията ви, кой друг е замесен, какви са обстоятелствата? Отговорът на тези въпроси ви води една стъпка по-близо към решаването на ситуациите, пред които сте изправени. Освен това, като си записвате проблемите, ще видите, че в бъдеще могат да възникнат и други такива, а вече ще имате помощ в решаването им от преди.
Първо преценете каква точно е ситуацията. Осъзнайте какви са спънките, кои са трудностите, какво ви създава проблеми. Създайте картинка в ума си на това каква бихте искали да бъде ситуацията. Сега сравнете двете и вижте къде са спънките да постигнете това, което желаете. С тези три прости стъпки ще можете да осъзнаете по-добре в какво се състои вашия проблем. Например, той може да е поради несъвършенството на графика ви, поради липса на достатъчно ресурси и т.н. Но като прецените каква точно е причината за проблема, вече сте предприели нещо за разрешаването му.
Разберете какви са целите ви
Няма как да се справите перфектно с всеки един проблем, ако не знаете какво всъщност се опитвате да постигнете. Например, ако срещате трудности в работата си, как ще ги решите, ако не знаете какво точно искате да получите от професията си, от кариерата си, от даденото работно място? Затова, поставете си ясни, постижими и лесно измерими цели. Ако те са нереалистични, логично е да не успеете, а неуспехът може да ви демотивира и да доведе до последстващи проблеми.
Например, трудно може да се дефинира като успешна цел решението “да успея в работата си”. Какво точно имате предвид под това? Как ще разберете дали и кога сте успели? Много по-лесно измерима и постижима е целта “да изпълня в срок ххх проект”. Или други подобни.
Нека първо целите ви бъдат краткосрочни. Разбира се, дръжте под око и дългосрочния план, но е хубаво да виждате, че имате развитие по въпроса с целите си. После, ако срещнете някакъв проблем, знаете какви стъпки са ви необходими, за да работите към решаването му със специфичната цел на ум.
Потърсете помощ
Не е нужно да се справяте сами с всеки един възникнал нов или стар проблем. Напълно в реда на нещата е да се нуждаете от помощ понякога. Това може да е под формата на допълнително ухо, което да изслуша проблема и да ви предложи нова гледна точка. Или да е човек, който да помогне за оптимизиране на работния ви процес за дадена проектна дейност. Общо взето, възможни са множество ситуации, в които проблемът би се решил просто като помолите някого да ви помогне.
Дали ще е просто да редактира писмото, което искате да изпратите, да вземе дрехите ви от химическото, да ви помогне с домакинските задължения, или просто с подкрепата си – винаги е от полза. Разбира се, съществуват проблеми, които можем да решим сами, но не можем всеки път да сме достатъчни за всичко. В това няма нищо нередно, нищо лошо, колкото и да ни се струва така понякога. Затова не се колебайте да потърсите помощ от съпруга си, от родителите си, от близки и приятели. Те биха се радвали да ви помогнат.
Да се научите да се справяте бързо с проблемите е важно, но още по-важно е да ги избягвате. Понякога сами се въвличаме в неприятности, които бихме могли да избегнем. Ако се замислите, вероятно ще осъзнаете, че често в основата им стоят едни и същи ваши грешки.
Така че, нека видим как бихте могли да стоите далеч от проблемите и да живеете по-спокойно:
1.Работете върху самоконтрола си
Много от междуличностните проблеми започват с лошото настроение на някого. Забелязали ли сте, че когато сте ядосани, ви се случват само лоши неща, сякаш привличате „лошия късмет” с магнит?
Липсата на търпение, агресивното отношение, лошият самоконтрол водят със себе си неприятности, скандали и лоши отношения с околните.
2. Не взимайте заеми, които не можете да върнете и не харчете пари, които нямате
Финансовите проблеми могат действително да намалят качеството ви на живот. Ако често се оказвате с финансови проблеми, може би е време да преосмислите финансовите си решения.
3. Не участвайте в интриги, особено на работното място
Интригите и клюките могат да ви създадат проблеми и дори да застрашат работата ви. Ето защо е важно да не говорим зад гърба на другите и да участваме в интриги. Дори да се опитват да ви въвлекат в такива, учтиво напуснете разговора.
4. Не драматизирайте
Обикновено, когато се сблъскаме за първи път с даден проблем, сме склонни да му придаваме твърде голямо значение. След време обаче разбираме, че сме се тревожили излишно. Затова помислете как изглежда въпросният проблем на фона на общата картина, наистина ли е толкова сериозно, след време дали би имало значение?
5. Научете се на търпение
Има проблеми, които не можете да разрешите към момента и това ви кара да се чувствате безсилни. Но знаете ли, времето може да направи това вместо вас? Ако усилията ви не дават резултат, просто оставете нещата така. В един момент може и да си дадете сметка, че всичко се нарежда сякаш от само себе си.
Discussion about this post