Бромелията е екзотично растение с плътни продълговати листа и компактен вид, който е украсен с ярки и големи нюанси с различен цвят. Тъй като е епифитно растение, тя може да получи своите хранителни вещества както от почвата, така и от въздуха. Това ѝ позволява да вирее отлично и в много бедни почви. Семейството на бромелиите е разнородно, като дивите видове могат да достигнат до височина от цели три метра. По принцип домашните растения са значително по-ниски, като главната част от разсадите за домашно отглеждане на хибридни сортове.
Имайте предвид обаче, че бромелията цъфти само един-единствен път. След този цъфтеж, растението умира. На това място се образуват нови стволове. Въпреки че цъфти само веднъж обаче, това е доста продължително като време – няколко месеца. Това е, разбира се, ако се грижите добре за нея. Как да стане това сме посочили по-долу.
Как да се грижим за бромелията си?
Първо, трябва да я поставите на подходящо място в дома си. За тази цел най-доброто решение е добрата осветеност, но без пряка слънчева светлина. Най-добре я поставете на място с източно или южно изложение, но не я слагайте директно до прозореца, защото пряката слънчева светлина може да изгори листата ѝ.
Лятно време бромелията има нужда от температура на помещението около 25 градуса по Целзий. През останалото време оптималната температура е около 18 градуса, като може да издържи на кратък период при температура от 12 градуса по Целзий.
Що се отнася до поливането, то не е нужно да е интензивно. Поливайте директно в саксията, като през топлите дни повтаряйте това на 2-4 дни. През зимата, от друга страна, можете да поливате растението и само веднъж седмично.
Бромелията обаче изисква специфични нива на влажност – поне 60%. За поддържането ѝ могат да се използват специални овлажнители.
Откъм почва, тук се изисква такава, която да е добре аерирана и да не е твърде плътна. Почвата трябва да бъде изградена от пясък, листа, хумус и торф. Допълнително могат да се добавят трева и брезов въглен.
Можете да добавяте специфични торове за подхранване. Предлагат се такива специално за бромелии, като максимумът е веднъж на 2-3 седмици. Не използвайте торове за други растения, тъй като те могат да са токсични. Поставянето на тора отново е директно върху почвата.
Не е необходимо да пресаждате бромелията след като я купите, освен ако саксията не е твърде малка. В случай, че забележите, че почвата е лоша, това е друга индикация, че е нужно пресаждане.
След цъфтежа грижите са насочени предимно към това младите филизи да растат по-бързо. Обърнете внимание, че трябва те първо да укрепнат, преди да отстраните “майчиния” изход. Специално прегледайте указанията за поливане в този период, тъй като това е факторът от най-голямо значение.
Правилната грижа за бромелията ще ви осигури здраво и красиво растение, което ще ви радва с чудесните си цветове. Да, може и да цъфти само веднъж, но затова пък го прави превъзходно. Интензивни цветове, силни месести листа и изваян ствол ви дават красиво домашно растение, което е чудесна добавка към колекцията ви. Особено подходяща е за любителите на екзотични цветя.
Обръщайте внимание на нуждите на бромелията от специфични условия. Обилна светлина, без да е директна, достатъчно напояване и подхранване, правилна почва и добра аерация – това са, накратко, необходимите фактори, за да може бромелията да вирее възможно най-здрава. Като цяло, тя не изисква твърде много грижи, така че е подходяща и за хора, които нямат кой знае колко време за поддържане на растенията си. Не е много капризна, макар някои елементи от грижата ѝ да са по-особени. Обръщането на внимание на дребните детайли ще ви позволи да отгледате красиво растение, което цъфти цели няколко месеца и носи екзотична красота в дома ви.
Discussion about this post