Захранването на бебето си има някои особености. Различните месеци изискват специфични схеми на хранене с цел детето да получи здравословен режим с достатъчно от необходимите хранителни вещества. През първата си година то се развива интензивно и има нужда от значително количество енергия. Режимът му на хранене обаче не може да бъде като този на зрял човек. Всеки месец от първата година на развитие на бебето изисква специфичен диетичен режим.
Разбира се, първата храна е кърмата. По-късно се въвеждат различни други храни. Например, глутенът изисква бебето да е поне на 6-8 месеца, преди да го въведете като част от диетата.
Когато въвеждаме нова храна, трябва това да стане плавно. В началото се дават малки количества от нея и те постепенно се увеличават. Препоръчва се захранването с нови храни да става с по една храна едновременно, за да се наблюдава за хранителни алергии и те да се уловят навреме, ако възникнат.
Плодови и зеленчукови пюрета се въвеждат около шестия месец, а след шестия месец могат да се въведат и месни пюрета. Тези храни са необходими, за да може диетата на бебето да се обогати с нужните хранителни вещества, които не могат да се набавят в достатъчна степен от кърмата на тази възраст.
Когато настъпи седмият месец след раждането на бебето, обикновено то вече е захранено с кашички и зеленчукови пюрета. В този период е добре да се въведат плодови пюрета. Допълнително е възможно да се добавят продукти с повишено протеиново съдържание – кисело мляко и извара.
В седмия месец на ден детето трябва да има приблизително шест хранения на ден. Три от тях трябва да са с кърма. Останалите три трябва да включват редуване на нови храни. Не прекалявайте с количествата и не се тревожете, ако на някое от храненията детето не изяде цялото приготвено му количество храна. Храненето може да бъде и пет пъти дневно през около 3 и половина часа.
През седмия месец бебетата вече се нуждаят от допълнителен прием на вода, тъй като набавянето на вода с кърмата не е достатъчно. В този период можете да давате около 4-8 супени лъжици зърнени каши на ден. Също така можете да включите зеленчуци и картофи под формата на пюре в същото количество. Отново толкова се дава и от плодовете, които отново трябва да са под формата на пюре. Месните пюрета се дават в по-малко количество, някъде около 1-6 супени лъжици на ден.
Примерна схема на хранене на бебето в седмия месец:
Първо хранене за деня – кърма/адаптирано мляко
Второ хранене за деня – кърма/адаптирано мляко
Трето хранене за деня – млечно-зеленчуково пюре
Четвърто хранене за деня – безглутенова каша
Пето хранене за деня – кърма/адаптирано мляко
При поява на алергия
В случай, че детето е алергично към някоя храна, то това ще се прояви скоро след захранването. Именно затова се препоръчва захранването да става с по една храна едновременно. Хранителните алергии се изявяват със симптоми като петна, екземи и обриви. Ако такива се появят, не се бавете и заведете детето на лекар.
След консултация с него ще може да се определи дали детето наистина страда от алергична реакция, причинена от хранителния режим. Ако това е факт, то тогава ще трябва да преминете към специфична диета, препоръчана от специалиста. Изключително важно е да се съобразявате с нея и да внимавате за хранителния режим на детето, ако то има някаква алергия към определени продукти.
Важно е да се внимава особено за храни като яйца, краве мляко, ядки, пшеница и риба. Това са храните, които е възможно да доведат до проява на алергия при седеммесечни бебета. Изкуствените добавки към бебешките храни по магазините могат също да причинят алергия. Затова най-подходящо е да се приготвят домашни пюрета, каши и супи.
Захранването на бебето е от огромно значение за неговото здраве. Правилното въвеждане на храните, подборът на точните пюрета и каши за дадената възраст и допълването на храненето с кърма до определен момент са важни елементи от диетичния режим на детето. Обръщайте специално внимание на храненето и следете за признаци за хранителна алергия. При необходимост се консултирайте със специалист по въпросите за храненето или при възникване на каквито и да било симптоми.
Discussion about this post