Какво представлява вълната?
Това е тъкан от естествени влакна, която се прави от козината на животни, предимно овце и кози.
Вълната е еластична, защото има високо съдържание на кератин. Тя е сред най – използваните текстилни материи за изработка на облекло.
От качествата на вълната (дебелина, произход, здравина, чистота), зависи и цената на суровината.
Както всеки материал за изработка на готова продукция, така и вълната има своите предимства и недостатъци. Основните й предимства са най – вече задържането на топлина, абсорбирането на влагата и лесното почистване, тъй като замърсяването трудно може да проникне навътре във влакната.
Като основни недостатъци на вълната можем да отбележим, че тя има висока разтегливост при намокряне и при пряк допир в човешката кожа често предизвиква раздразнение и сърбеж. Това обаче не е изключително правило за всяка вълнена дреха поради разнообразието във видовете, а от там и в качеството й.
За да ги разгледаме в детайл, е необходимо да разграничим няколко вида вълна, които се различават значително.
Основният критерий, по който разграничаваме вълната, е произходът й, а именно от руното на какво животно се добива.
Овча вълна
Вълнената тъкан, изработена от козината на овца, заема най – голяма част от производството на вълна в света – почти 95 %. Спрямо вида на животното, от чието руно се изработва, зависи и качеството на самата вълна. Най – скъпия вид от всички е фината.
Мериносовата вълна спада към овчата, защото се изработва от испанска порода овце “Мерино”. Тя е много фина и мека и поради качеството й да бъде подходяща както за топло, така и за студено време, тя е много широко използвана в производството на спортни облекла.
За недостатък можем да отбележим, че тази порода овце, не се среща често, а самата тъкан се добива само и единствено от холката, която е най – високата част на тялото, между шията и гърба на овцата.
Вълна от коза
Сред породите кози разграничаваме две такива, от чиято козина се добива най – ценната вълна, а именно ангорска и кашмирска коза.
От ангорската коза се добива вълната Мохер. Тя е пухкава, мека и има естествен блясък. Тя не дразни кожата при допир, подобна е на коприната, именно затова има широко приложение в състава на дрехите. От нея се изработват ръкавици, шапки, шалове, пуловери и други.
Кашмирската вълна е много по – мека и запазва топлината до три пъти повече от овчата вълна. Тя е скъпа, поради факта че се добива много по – трудно, отколкото останалите видове вълна и малкото количество, което може да се добие от една коза.
За недостатък може да се посочи издръжливостта, която е много по – малка, отколкото на овчата вълна. Кашмирът се използва в производството на много скъпи модни компании.
Алпак
Това е животно, което живее в Андите, предимно по високите части. Поради климатичните условия, които се характеризират с рязък спад в температурите и силни слънчеви лъчи, козината има невероятни свойства.
Вълната от алпака е значително по – топла от овчата, а съдържанието на ланолин в нея я прави подходяща за производство на дрехи за деца, което е голямо предимство. Тя не дразни кожата и е гладка.
Заешка вълна
Добива се от ангорски заек и е много мека и пухкава. Като недостатък може да се посочи трудната поддръжка, поради което е препоръчително да се почиства на химическо.
Камилска вълна
Тя е мека като материя и е подходяща за всякакви метеорологични условия, което можем да отбележим като нейно предимство. За недостатък можем да посочим, че има по – груби части на косъма, които не са подходящи за производство на дрехи.
Предимства и недостатъци
В обобщение може да заключим, че предимствата са повече от недостатъците. Не случайно вълната е на трето място по производство на облекло, след памука и синтетичните влакна.
Като основни предимства можем да откроим абсорбирането на влага, топлинната поддръжка, дишаща материя.
Като недостатъци може да се посочи високата цена на някои видове вълна, следователно и на дрехите, които се изработват от тях. Освен това тя се износва по – лесно спрямо други материи и при неомекотените видове дразни при допир с кожа.
Тази статия е написана в партньорство с Carducci – водещ бранд в мъжките облекла. За да видите нашите предложения мъжки костюми можете да посетите нашия сайт или да ни намерите в големите търговски обекти.
Discussion about this post