Какво представлява вълната?
Това е тъкан от естествени влакна, която се прави от козината на животни, предимно овце и кози.
Вълната е еластична, защото има високо съдържание на кератин. Тя е сред най – използваните текстилни материи за изработка на облекло.
От качествата на вълната (дебелина, произход, здравина, чистота), зависи и цената на суровината.
Както всеки материал за изработка на готова продукция, така и вълната има своите предимства и недостатъци. Основните й предимства са най – вече задържането на топлина, абсорбирането на влагата и лесното почистване, тъй като замърсяването трудно може да проникне навътре във влакната.
Като основни недостатъци на вълната можем да отбележим, че тя има висока разтегливост при намокряне и при пряк допир в човешката кожа често предизвиква раздразнение и сърбеж. Това обаче не е изключително правило за всяка вълнена дреха поради разнообразието във видовете, а от там и в качеството й.
За да ги разгледаме в детайл, е необходимо да разграничим няколко вида вълна, които се различават значително.
Основният критерий, по който разграничаваме вълната, е произходът й, а именно от руното на какво животно се добива.
Овча вълна
Вълнената тъкан, изработена от козината на овца, заема най – голяма част от производството на вълна в света – почти 95 %. Спрямо вида на животното, от чието руно се изработва, зависи и качеството на самата вълна. Най – скъпия вид от всички е фината.
Мериносовата вълна спада към овчата, защото се изработва от испанска порода овце “Мерино”. Тя е много фина и мека и поради качеството й да бъде подходяща както за топло, така и за студено време, тя е много широко използвана в производството на спортни облекла.
За недостатък можем да отбележим, че тази порода овце, не се среща често, а самата тъкан се добива само и единствено от холката, която е най – високата част на тялото, между шията и гърба на овцата.
Вълна от коза
Сред породите кози разграничаваме две такива, от чиято козина се добива най – ценната вълна, а именно ангорска и кашмирска коза.
От ангорската коза се добива вълната Мохер. Тя е пухкава, мека и има естествен блясък. Тя не дразни кожата при допир, подобна е на коприната, именно затова има широко приложение в състава на дрехите. От нея се изработват ръкавици, шапки, шалове, пуловери и други.
Кашмирската вълна е много по – мека и запазва топлината до три пъти повече от овчата вълна. Тя е скъпа, поради факта че се добива много по – трудно, отколкото останалите видове вълна и малкото количество, което може да се добие от една коза.
За недостатък може да се посочи издръжливостта, която е много по – малка, отколкото на овчата вълна. Кашмирът се използва в производството на много скъпи модни компании.
Алпак
Това е животно, което живее в Андите, предимно по високите части. Поради климатичните условия, които се характеризират с рязък спад в температурите и силни слънчеви лъчи, козината има невероятни свойства.
Вълната от алпака е значително по – топла от овчата, а съдържанието на ланолин в нея я прави подходяща за производство на дрехи за деца, което е голямо предимство. Тя не дразни кожата и е гладка.
Заешка вълна
Добива се от ангорски заек и е много мека и пухкава. Като недостатък може да се посочи трудната поддръжка, поради което е препоръчително да се почиства на химическо.
Камилска вълна
Тя е мека като материя и е подходяща за всякакви метеорологични условия, което можем да отбележим като нейно предимство. За недостатък можем да посочим, че има по – груби части на косъма, които не са подходящи за производство на дрехи.
Предимства и недостатъци
В обобщение може да заключим, че предимствата са повече от недостатъците. Не случайно вълната е на трето място по производство на облекло, след памука и синтетичните влакна.
Като основни предимства можем да откроим абсорбирането на влага, топлинната поддръжка, дишаща материя.
Като недостатъци може да се посочи високата цена на някои видове вълна, следователно и на дрехите, които се изработват от тях. Освен това тя се износва по – лесно спрямо други материи и при неомекотените видове дразни при допир с кожа.
Тази статия е написана в партньорство с Carducci – водещ бранд в мъжките облекла. За да видите нашите предложения мъжки костюми можете да посетите нашия сайт или да ни намерите в големите търговски обекти.
А ето и как да перете вашите дрехи от вълна:
1.Перете на ръка или на програма за вълна
Пералнята не е табу за повечето вълнени облекла, но за целта трябва да ги пускате на специална програма. Използвайте програма за вълна или програма за деликатни тъкани.
Ако решите да ги перете на ръка, избягвайте горещата вода. Тя може да доведе до свиване и обезформяне на дрехите.
2. Използвайте перилен препарат за вълна
Независимо дали перете на ръка или предпочитате удобството на пералнята, винаги трябва да използвате перилен препарат за вълна. Той не съдържа ензими, които могат да увредят влакната на вълната. Препаратът за вълна е по-нежен и щадящ и дори удължава живота на вашите вълнени дрехи.
3. Не накисвайте вълнените дрехи
Ако перете вълнените дрехи на ръка, не ги накисвайте предварително. Това ще ги увреди. И също така е важно да ги прострете възможно най-бързо след изпиране.
4. Не изстисквайте вълнените дрехи
Въпреки че е изкушаващо да го направите, за да изсъхнат по-бързо, не го правете. Това е лошо за вълнените влакна и шевовете. Просто ги метнете на простора на две, така че да не използвате щипки. А най-добре е да изсъхнат в легнало положение.
5. Оставете вълната да се почисти сама
Вълната има уникалното свойство да се самопочиства. Това не е тъкан, която се нуждае от често пране. Въпреки че мръсотията по правило полепва по-лесно по вълнените дрехи, понякога можете просто да ги освежите като ги оставите навън. Вятърът и чистият въздух ще направят всичко необходимо, за да спестите едно пране.
Действително вълнените дрехи изискват повече грижи от останалите материи, но пък имат редица предимства. Нищо не може да ви стопли по-добре от вълнената дреха и същевременно да не ви придава твърде голям обем. Един вълнен пуловер е достатъчен, за да не усещате вятъра, без значение от връхната ви дреха.
Discussion about this post