Правили ли сте си масаж на лицето? А, знаехте ли, че той спомага за поддържането на здрава кожа? Редовното масажиране на лицето може не само да стимулира производството на колаген, но може и да придаде по-младолик вид на вашата кожа.
В авторска статия, MADAMSKO представи ползите от тази техника както и как ефективно да го правим, за да постигнем желания ефект.
Какво представлява масажът на лице?
Масажът на лицето е техника, която включва използването на ръце или инструмент (ролер или гуа ша) за нежно масажиране на кожата на лицето. Според експерти, тези масажи се смятат за тренировки на лицето, защото включват стимулиране на ключови лицеви мускули. Масажите помагат за увеличаване притока на кръв, отпускане на мускулите на лицето, намаляване на подпухналостта и придават здравословен и свеж вид на кожата. Препоръчително е да се правят два до три пъти седмично.
Ползи от масажиране на лицето
Масажите подобряват еластичността и стимулират производството на колаген, намалявайки фините линии и бръчки.Когато мускулите на лицето са напрегнати, те могат да причинят поява на бръчки. Масажът на лицето отпуска тези мускули и прави бръчките по-малко изпъкнали. Тъй като кръвообращението се стимулира, производството на колаген се увеличава. И нека припомним, че колагенът е протеин, който поддържа кожата стегната и предпазва от увисване.
В проучване от 2017 г., при участници, които са използвали крем за лице в комбинация от масажиращи движения, се наблюдават подобрения в бръчките, отпуснатата кожа и стимулацията на производството на няколко протеина, един от които – колаген.
Постигането на блестяща кожа е сбор от много фактори – начин на живот, диета и генетика. Благодарение, отново, на стимулирането на кръвообращението, се наблюдава по-сияен и „буден“ вид на кожата.
Абигейл Джеймс, или както The Times я описват „Кралицата на лицето“, е естетик, експерт по грижа за кожата, автор на книги и йога инструктор. Повече от 20 години споделя най-добрите си методи за грижа на лицето с милиони хора по света. В интервю за HarpersBaazaar тя споделя, че включването на масажите за лице в нашата рутина, могат да ни донесат много ползи и това е „прост и ефективен терапевтичен начин да дадете малко любов и внимание н себе си“.
Какъв продукт да нанеса преди масажа?
Препоръчва се да се използват натурални растителни масла. Те не само подхранват, но всяко масло има различни ползи за кожата като антиоксидантно, антибактериално и противовъзпалително действие. В своя блог, Абигейл споделя кои масла за коя кожа са по-подходящи, а именно:
- За чувствителна кожа: сладък бадем, ядка от праскова, вечерна иглика, жълт кантарион, авокадо
- За застаряваща кожа : арган, семена от шипка, камелия, морски зърнастец, семена от нар
- За комбинирана кожа : пореч, нар, семена от шипка, морски зърнастец
- За мазна кожа кожа търсете „сухи масла“, които имат по-лека текстура, попиват бързо и са подобни на собствения себум на кожата: моринга, кайсиеви ядки, зехтин, шафран, коноп, пореч, бял трън.
Помнете, че който и продукт да изберете, трябва да използвате достатъчно количество от него. Думата „достатъчно“ е подвеждаща, защото не можем да кажем колко грама или колко копки от продукта са необходими. Важното в случая е да не използвате толкова много, че пръстите ви да се „пързалят“ по лицето ви. Започнете с малко количество продукт и при необходимост добавете малко повече ако усетите триене.
Какви инструменти може да използваме?
Един от вече известните инструменти на пазара е гуа ша. На китайски гуа означава „остъргване“, а ша означава „болест“. Лечението, използвано от практикуващите традиционна китайска медицина за лечение на тялото, е адаптирано за козметични цели на лицето. Инструментът гуа ша е изработен от материали като розов кварц, аметист, нефрит и неръждаема стомана. Предлага се в различни форми, често с извити ръбове, които се вписват в контурите на лицето, за да ги повдигнат и изваят. Те са страхотни за лимфен дренаж и намаляване на подпухналостта. За да постигнете реални резултати, трябва да го използвате редовно.
Друг често срещан инструмент е нефритния ролер. Той има две страни с различни по големина камъни. По-големия камък служи за масажиране на челото, бузите, челюстта и шията. По-малкият камък е за по-деликатните зони – околоочния контур и брадичката. Използва се като се прилагат движения напред-назад с лек натиск. По този начин се засилва лимфния поток, подпухналостта намалява и се усеща успокояващ ефект.
Няма как да отречем, че човешкото докосване има мощен лечебен ефект. Експерти споделят, че то може да активира нашата парасимпатикова система, което забавя дишането и сърдечната честота. Това ни помага да влезем в състояние на релаксация. Следователно, масажирането на лицето, използвайки пръсти, може да има успокояващ ефект върху кожата и ума.
В интервю за Byrdie, Анастасия Горон – експерт по лицеви упражнения и основател на All You Can Face, споделя:
„Въпреки че модерните инструменти за красота могат да предизвикат луксозно или забавно изживяване, когато ги използвате, всички ние имаме най-добрите и най-ефективните инструменти за лице вече у дома – а именно нашите ръце“
Според нея, използването на ръцете за масажиране на лицето, е по-ефективно спрямо използването на така известните инструменти, които виждаме навсякъде в интернет.
Вижте как да направите масаж на лицето си в 8 лесни стъпки, препоръчани MADAMSKO: Масаж на лицето: защо е важен и как да го правим?
Discussion about this post