Космите по лицето не са особено приятни. Особено при жените. Разбира се, външният ви вид е страхотен и с тях. Но дамите обикновено не обичат да имат окосмяване по лицето. Заради това търсят различни методи за дълготрайно обезкосмяване. Но как можем да преборим космите, които растат по нашето лице? Е, в тази статия сме ви приготвили кратка информация за най-честите методи.
Бръснач
Бръсненето е много бърз метод. Той е изключително евтин и страшно лесен. Включваме го тук само по причината, че в някои случаи може да е бърза алтернатива. Иначе е доста краткотраен. Освен това се характеризира с различни неприятни недостатъци. Такива са, от една страна, че косъмчетата порастват отново много бързо, а от друга, врастването на косъмчетата по деликатните места и появата на пъпки. По деликатните зони бръсненето може да доведе и до сърбеж. Лицето, естествено, е изключително деликатна област, особено при жените. Затова не препоръчваме този метод при дамите.
Депилатор
Съществуват разнообразни крем-депилатори. Предимството им е че се ползват изключително лесно и че работят бързо. Просто си взимате подходящ депилатор, за предпочитане с балсам за след депилация, и нанасяте от крема върху мястото, което искате да обезкосмите. След десетина минути (или колкото е посочено на опаковката) премахвате крема. Той отстранява ефективно косъмчетата и прави кожата ви гладка. Със сравнително дълготраен ефект е – до около месец. Недостатъкът е че при чувствителна кожа може да доведе до раздразнения.
Лентички за епилация
За кожата на лицето са налични специални лентички за обезкосмяване. Те работят на следния принцип. Разтърквате лентичката в длани, за да я загреете. Отлепяте частта, която покрива сместа за епилация. После поставяте другата половинка на лицето си, като препаратът за епилация трябва да е в контакт с кожата. След кратко време на изчакване (колкото е посочено в инструкциите) отлепяте рязко лентичката. Също сравнително дълготраен метод, който обаче е болезнен. Освен това може да доведе до дразнещи раздразнения, обриви и ранички. Освен това не трябва да се използва, ако в областта имате бенки, пъпки и разранявания.
Фотоепилация
Това е метод, който постига трайно обезкосмяване. Безвреден е за кожата. Използва светлинни лъчи с определена дължина на вълната. Те могат безпрепятствено да преминат през кожата, като не водят до изгаряния или други подобни странични ефекти. Процедурата е доста дълготрайна – в период на две години. Позволява третиране на чувствителни зони като брадичка, бузи, мустаци. Като недостатък се изтъква нуждата от множество продължителни процедури, за да се постигне ефект. При започване на процедурите трябва да нямате косми. Общо взето, средната необходимост от фотоепилиращи процедури е шест процедури на месец в период от четири месеца.
Лазерна епилация
Изключително съвременен метод, който използва лазерни вълни. Тяхната специфична дължина на вълната им осигурява проникване дълбоко под кожата, където те разрушават структурата на косъма. Това, съответно, после не му позволява да израсте. Действието на лазера е пряко върху луковиците на космите и меланина. Безвреден метод с изключителна ефективност. Само две-три процедури биха спрели растежа на около 80% от космите. Малко повече процедури пък премахват окосмяването за период от около десетина години.
Няма да усетите болка по време на процедурата, а само леко боцкане. Не се предизвиква възпаление на кожата. Но фактът, че лазерът влияе върху меланина означава, че не се препоръчва да правите лазерна епилация, докато имате тен. Две седмици след епилацията с лазер не бива да се излагате на директна слънчева светлина. Ако това е необходимо, трябва да нанесете върху кожата си слънцезащитен крем с висок фактор.
При лазерната епилация също нямаме премахване на окосмяването от първия път. Нужни са няколко процедури, често около шест на брой. Те не се извършват наведнъж, а се повтарят в определен период от време.
Чрез този тип процедури за обезкосмяване се постига дълготраен ефект. Недостатъкът е, естествено, по-високата цена.
Discussion about this post