Границите – това са онези безплътни очертания, които полагаме около себе си. Може да ви се струва, че не би трябвало да ги има, но всъщност е точно обратното. Те ни дават шанс да се отделим от останалите. Така можем да отграничим нашата личност, чувствата си и желанията си от тези на останалите. В областта на личните ни граници ние се чувстваме комфортно. Те са наше собствено пространство, в които сме най-добре наясно със себе си.
Тези лични граници обаче могат лесно да бъдат загубени в детството. Тогава, като продукт от възпитанието и преживяванията си, техните очертания могат да се изгубят. Това е поради тяхното нарушаване, когато други решават вместо нас какво всъщност сме, как се чувстваме, какво трябва да се случва.
Естествено, израстваме като зрели възрастни. Но поради тези груби нарушения на личните ни граници, те вече са размити и не сме се научили да отделяме себе си от другите. Това дори може да доведе до загуба на чувството ни за лична идентичност.
Наличието на здравословни граници ни осигурява стабилност в психически и емоционален план. Благодарение на тях определяме кои всъщност сме, какви са потребностите ни, какво искаме и какво не желаем да допуснем. Лична граница също е и отказът да допуснем физически контакт.
Общо взето, когато нямаме поставени ясно изразени лични граници, тогава се чувстваме дискомфортно. Губим пълноправния контрол над това какво се случва в живота ни. Позволяваме на чувствата, желанията и личностите на останалите да доминират над нашите собствени. Затова е нужна да изградим подходящи лични граници. Как обаче да стане това? Ето нашите съвети.
Наблюдавайте се
Трябва да познавате себе си, за да можете да поставите здравословни граници. Нужно е да се наблюдавате и да установите приемането на какво не е проблем за вас, но и същевременно кои неща водят до стрес и дискомфорт. Чрез самонаблюдение можете да определите какво ви кара да изпитвате дискомфорт.
Определете целите си
Всеки от нас, за да постигне нещо, трябва да има ясно поставени и правилно формулирани цели. Така ще осъзнаете от какво се нуждаете и какво желаете. Като следствие от формулирането на целите си ще можете да разберете как и къде трябва да поставите личните си граници. Самото вървене към постигането им ще ви даде чувство за значимост и ще подсили способността ви да защитавате личното си пространство.
Не се страхувайте да казвате „НЕ“
„НЕ“ е думичка, която всички ние трябва да се научим да казваме. Способността да я изречем е изключително ценно качество. Тя ни позволява добре да отстояваме личните си принципи, желанията и целите си, собствената си идентичност. Благодарение на думичката „не“ можем да избегнем отрицателното влияние на другите и нарушаването на личността и личното ни пространство. Когато се чувствате дискомфортно с дадена личност, в дадена ситуация, с дадено действие, можете просто да му кажете „не“. Това ще ви помогне да изградите по-силна основа, с която да се чувствате сигурни, спокойни, защитени и – най-важното – необременени от външно влияние.
Помнете, че вие не сте другите
Валидността на това е особено значима при романтичните връзки. Всеки от участниците във връзката трябва да може да живее собствен живот. Трябва да е свободен да прави личните си грешки и да се поучава от тях. Така че, когато партньорът ви направи даден избор, уважавайте го. Не се идентифицирайте с партньора си, не приемайте себе си за него, за другия, за ваше продължение. Всички сме собствени личности, които трябва да са отговорни за собствената си свобода, за собствения си живот. Това ще ви позволи да постигнете уважение и разбиране, да изградите здрави и пълноценни уважения. Разбира се, този аспект от личните граници важи също и за отношенията между родители и деца.
Престанете с компромисите
Ако винаги правите компромиси с всичко, няма как да се чувствате емоционално добре. Разбира се, компромиси са необходими понякога. Но не превръщайте това в навик. Най-важната цел пред вас трябва да е да избирате себе си, да избирате собствените си желания.
Не се страхувайте да грешите
Да, никой от нас не обича да прави грешки. Това обаче е същността на да бъдеш човек. Всеки от нас ще греши, понякога дори доста често. Не бива да се страхувате от погрешни стъпки. Чрез взимането на грешни решения вие се учите. Чрез погрешна комуникация вие се учите. Разбира се, не забравяйте да се извините и да кажете, че съжалявате, когато сте сгрешили в нещо. После си вземете урок от дадената грешка и я използвайте да станете по-добри, по-силни и по-мъдри. Грешките водят до ценен опит, който е наш верен помощник в бъдеще. Така че не се страхувайте от тях и не се упреквайте. Просто открийте ползата от своята грешка и продължете напред.
Уважавайте границите на останалите
След като говорихме за вашите лични граници, не бива да пропуснем да споменем и границите на останалите. Те имат същите права като вас – правата на неприкосновеност на личното пространство, на собствен избор, на собствени желания и цели. Уважавайте това и не прекрачвайте тези лични граници.
Discussion about this post