При отоплението на дома е много лесно да се достигне до един неприятен страничен ефект – а именно, изсушаването на въздуха. Климатиците, конвекторните печки и редица други уреди за отопление ви стоплят, но в същото време отнемат от влажността на въздуха. Затова доста от хората предпочитат да се снабдят и с овлажнител за въздух, който да контролира влажността на въздуха в помещенията.
Най-добре е у дома влажността да е между 30% и 50%. Понижаването може да доведе до проблеми с кожата, лигавиците и дишането. Повишаването също е неприятно и опасно, тъй като способства за развитие на мухъл, бактерии и акари.
Вече виждаме колко голямо е значението на правилния овлажнител за въздух. Той трябва да способства за поддържане на точното ниво на влажност. Как обаче да изберем правилен продукт, който да ни свърши работа? Е, нека проверим.
Овлажнители с пара
Студена пара
Първият вид овлажнители, които ще обсъдим днес, са тези със студена пара. Те могат да са изпарителни или ултразвукови. При изпарителните има вентилатор за придвижване на въздуха. Този вентилатор задвижва въздуха, като така той преминава над навлажнен фитилен филтър. По този начин въздухът успява да абсорбира влага и да я разпредели из помещението. При ултразвуковите се използва пулверизатор, който, по същество, е мембрана, която вибрира, за да произведе пара. Най-голямата разлика тук е че ултразвуковите овлажнители със студена пара са по-тихи.
Топла пара
Друг вид овлажнители с пара са тези с топла такава. При тях се използва вода и нагревател, който, разбира се, я нагрява, за да създаде пара. По-удобен е за използване, когато навън е студено, а при това е и по-евтин. Само че могат да доведат до възпаления на носните канали. Съответно и не се препоръчват за хора със симптоми на настинка. Допълнително, по-опасни са за домове с малки деца, тъй като топлата вода може да изгори кожата им.
Размер на стаята
Когато купувате овлажнител, трябва да вземете предвид какъв е размерът на стаята, в който ще работи уредът. За малки и средни по-големина стаи се препоръчват настолни овлажнители. От друга страна, големите стаи най-добре се овлажняват с конзолни уреди, които обаче са с по-голям размер, по-трудни за местене и по-обемни, като заемат повече пространство.
Лекота на използване
Освен това при избор на подобен уред трябва да помислите и колко лесно се използва даден модел. Например, може да ви се иска да имате овлажнител, който лесно се мести. В такъв случай най-доброто решение са настолните овлажнители. Обърнете внимание и дали лесно се сменят всички части, които ще изискват редовна подмяна – например, филтърът при овлажнителите със студена пара. Проверете и дали овлажнителят има дисплей, който да ви показва нивото на влажност.
Регулатор на влажност
Ценен помощник за всеки дом е овлажнителят, който притежава и регулатор за влажността. Както видяхме в началото, високите нива на влажност също могат да доведат до редица неприятности. Затова е най-добре овлажнителят ви да има регулатор, който да изключва уреда, когато е достигнато дадено ниво.
Почистване
Накрая, но не и по важност, при взимане на решение кой овлажнител да си купите, проверете и колко лесно ще е почистването му. Да, пълната информация за това може да се получи от производителя, но ние можем да обясним основните елементи от поддръжката – изцеждане и подсушаване. Тези два процеса трябва да са лесни, за да можете да почиствате редовно и лесно овлажнителя си. Това е от особено значение, тъй като контейнерът с вода може да стане място за развитие на бактерии, които после да се разпространят из стаята.
Цялостно решение
Видяхме, че има редица фактори, които трябва да се вземат предвид, когато се избира овлажнител за въздух. Съответно обаче е нужно всички те да бъдат преценени предварително. Ще срещнете затруднения, ако си купите овлажнител, просто защото е малък, а после установите, че няма регулатор или се почиства трудно. Същото е валидно и в редица други ситуации.
Затова, най-добрият овлажнител е този, който се почиства лесно, има регулатор на влажността, осигурява ви безопасна и тиха работа и не заема повече пространство, отколкото можете да си позволите да заема. Трябва да е подходящ по размер за стаята, в която ще се използва. Нужно е също така да е висококачествен, за да сте сигурни, че ще изпълнява всички свои задачи без да предизвиква опасност за здравето ви.
Discussion about this post