Учебната година стартира с размах. За пръв път от 2019 г. насам имаме поне бегло подобие на нормалност. Това означава, че се връщат и старите притеснения. Едно от тях е “детето ми не иска да учи”. Колко добре познато на мнозина родители! Да, повечето от нас се сблъскват именно с неприятната задача да накараме децата си да учат, дори когато не искат. Как да се справим с умората, с домашните, с тестовете и контролните? Е, нека видим няколко възможности.
Разберете каква е причината
Множество могат да са причините, които лежат в основата на нежеланието на детето ви да учи. На първо място, възможно е това да е поради липса на мотивация. За децата стоенето на стол пред чина и слушането на монотонния глас на учителя може да е демотивиращо, скучно и предизвикващо само досада. Най-простата причина защо детето не иска да си пише домашните и да слуша в час е именно фактът, че доста често това не е интересно. Ако ситуацията е такава, то във ваш плюс е да покажете на детето си за какво всъщност ще му трябва образованието.
Давайте му примери от реалния живот, показвайте практическите приложения на наученото, обсъждайте как може даден факт, понятие, идея и т.н. да се приложи за постигане на успех в големия свят навън.
От друга страна обаче, възможно е реакцията “не ми се учи” да е в резултат на проблеми у дома. Ако родителите постоянно се карат, в конфликт са, имат междуличностни проблеми, които разрешават пред очите на децата, то логичният следващ отговор на хлапето е да се възпротиви срещу това. Тъй като няма как иначе да го направи, то се отдръпва и се затваря. Нежеланието за учене е напълно логично в тази ситуация, тъй като е трудно да се фокусираш върху уроците, когато родителите ти се карат в другата стая. Ако това е фактор при вашето дете, помислете как по-ефикасно можете да разрешавате проблемите у дома, така че те да не влияят на децата.
Освен това, друг проблем, произтичащ от родителите, е свръхконтролът. Някои родители се опитват да контролират всеки, дори миниатюрен, аспект от живота на децата си. Това може да накара детето да изпитва липса на мотивация за учене, тъй като смята, че родителите му ще правят всичко вместо него. В случай, че забелязвате такива проблеми при детето си, опитайте да му дадете малко повече свобода и наблюдавайте дали това ще промени ситуацията.
Проблемите със съучениците също могат да играят важна роля. Ако детето е обект на тормоз, подигравки и други подобни обстоятелства, логично е да приемем, че няма да има никакво желание да ходи на училище или да учи въобще. За да разберете дали има подобни притеснения, не разчитайте единствено, че детето ще ви сподели. В много случаи децата няма да се обърнат към родителите си, ако са обект на тормоз в училище. Поговорете с учителите му и споделете с тях притесненията си, тъй като те имат най-близък допир с детето ви на училище. Налични са множество методи и начини да се справите с тормоза в училище, включително разговор с психолог и т.н.
Физиологични причини като синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, соматични заболявания, личностни проблеми и др. подобни могат да накарат детето да не иска да учи. Свръхвъзбудимост, липса на възможност за концентрация, прекомерен поток на мисълта и много подобни могат да направят седенето зад бюрото изключително трудно за детето ви. Ако забелязвате и други симптоми на разстройство в развитието, уверете се, че сте поговорили със специалист по този въпрос.
Проблемите с учителите обаче са друг играещ роля фактор. Да, иска ни се да мислим, че всички учители са перфектни и те никога не биха били причината детето ни да не иска да учи. Не така обаче стоят нещата в реалния свят. Учителите също имат трески за дялане и могат да правят неуместни забележки, коментари или шеги, които са изключително неприятни за децата.
Това, от своя страна, може да накара детето да не иска да посещава тези часове, да пише домашните си или да учи по този предмет. Поговорете откровено с детето си, осигурете му своето рамо, на което да се облегне, опитайте да го предразположите да сподели свободно онова, което го тревожи. Ако е наложително, можете да поговорите с учителя или дори с директора, за да изгладите евентуалните проблеми с учителския състав.
Discussion about this post