Възпалението на венците – гингивит, ако трябва да говорим с по-медицински термини – е състояние, което засяга над половината от бременните жени. Особено влошаване се наблюдава при вече съществуващ гингивит, който може и да е бил контролиран преди бременност, но по време на нея може да се наблюдава увеличаване на симптомите.
Главната причина за възпалението на венците по време на бременност са хормоналните промени. Докато плодът се развива, тялото на жената реагира съответно на промените в тялото, като се наблюдават вариации в нивата на половите хормони (естроген и прогестерон). Те се съчетават с промяната в оралната флора (естествените бактерии, които обитават устната ни кухина и може и да не причиняват проблеми при добро здраве, но при промени в имунната система и хормоналните нива или други състояния могат да доведат до възпаления и заболявания).
Обикновено при увеличение на естрадиола и прогестерона се наблюдава повишено размножаване на микроогранизмите. Същевременно, това се среща не само сред колониите на нормалната микрофлора, но и сред бройката на патогенните микроогранизми. Това води до проблеми със здравето на венците, зъбите и, в някои случаи, цялата устна кухина. Това влошено здраве може да доведе до неприятни здравословни ефекти и за майката, и за плода.
Какво представлява гингивитът?
Гингивитът, или възпалението на венците, е начален етап в развитието на периодонтита. Той засяга тъканите, които взимат участие в задържането на зъбите по местата им в челюстта. Тяхното общо наименование е периодонтални тъкани и те са не само венците, но също лигаментите, циментът на зъбите и челюстната кост. Венците заемат междузъбното пространство, а тяхното възпаление може да се разпространи и върху останалите периодонтални тъкани, при което вече се нарича периодонтит.
Ако заболяването прерасне в периодонтит, тогава тъканите, които държат зъба на мястото му в челюстта, биват разрушени. Образуват се т.нар. джобове, които се разпространяват с протичането на болестта. Венците се отдръпват и вече има по-малка стабилност на зъба, поради което зъбите може да започнат да падат.
Както вече казахме, гингивитът засяга особено голяма част от бременните жени, като ако това състояние предшества бременността, то често може да се влоши по време на нея. Обикновено при бременни възпаление на венците се появява около втория месец, като може да прогресира, достигайки връхна точка през осмия гестационен месец.
Симптоми:
- Промяна на цвета на венците
- Болка
- Подуване
- Лесно кървене
- Лош дъх
- Наличие на гной
Как да си помогнем?
Стъпка номер едно за самопомощ при възпаление на венците по време на бременност е поддържането на правилна устна хигиена. Важно е да се обърне внимание, че почистването на зъбите трябва да се извършва с четка с мек косъм. Необходимо е двукратно ежедневно миене на зъбите, както и ежедневно почистване с конци за зъби, за да се постигне отлична хигиена. Друг съвет, който често се дава, е да се употребява вода за уста, за да се почисти устната кухина и да се осигури облекчаване на възпалението и предизвиканите от него симптоми. Например, това може да стане с вода за уста с хиалуронова киселина или други противовъзпалителни и укрепващи венците съставки.
По принцип, редовното посещение на зъболекар е от съществено значение за здравето на всеки, но това е още по-важно за бременни жени, страдащи от гингивит. Обикновено се препоръчват както редовни прегледи, така и почистване на зъбния камък, който в противен случай може да предизвика редица проблеми, включителнло възпаление.
Важно е да се отбележи, че при жени, които не са страдали от възпаление на венците преди бременността, обикновено то преминава след раждане. Жените, които са страдали от гингивит преди да забременеят, също могат да открият облекчение след раждане. Липсата на грижа за състоянието по време на бременност, обаче, може да причини някои здравословни проблеми за майката и за бебето.