Човешкото тяло е дом на трилиони микроорганизми, известни като микробиом. Много от тях са полезни и играят критична роля в поддържането на цялостното здраве и благополучие. Пробиотиците са живи микроорганизми. Консумирани в адекватни количества могат да осигурят множество ползи за тялото ни, включително подобряване на имунната протекция. Благодарение на тяхното съвместно функциониране можем адекватно да защитим организма ни от вредни антигени, идващи от външната среда. Днес ще разгледаме именно това синергично действие и защо то е полезно за нас.
Какво са “пробиотици”?
Пробиотици е сборно понятие на множество живи микроорганизми. Редица проучвания споделят, че наличието на голямо разнообразие на полезни пробиотични бактерии н червата може да спомогне да се подобрят защитните сили на организма чрез модулиране на имунната система. Също така определени щамове могат да стимулират активността на клетките, отговорни за идентифицирането и унищожаването на променени клетки.
Поддържането на микробиома здрав чрез полезни пробиотични бактерии дава възможност да се редуцира хроничното възпаление, което може да бъде вредно и да е фактор за множество здравословни проблеми. Такива например са автоимунни разстройства и метаболитни проблеми, като захарен диабет и сърдечно-съдови патологии. Установено е, че наличието на метаболитни нарушения и хронично възпаление влияе негативно на имунната система и може да доведе до усложнения по време на вирусни инфекции или по-бавно възстановяване.
Как да приемаме пробиотици?
За да се подобрят защитните сили на организма с пробиотиците, от съществено значение е да изберете правилния вид. Различните видове имат разнообразни ползи за имунната система. Според онлайн магазин Ведра Фармаси някои от най-често изследваните естествени щамове пробиотици за имунна подкрепа включват Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum и Lactobacillus rhamnosus.
Също така определени щамове полезни бактерии, като например Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus LB2 (LMG P-21905), Lactobacillus rhamnosus SP1 (DSM 21690), Lactobacillus reuteri DSM 12246, Lactobacillus rhamnosus CRL1505 (DSM 29673) и Bifidobacterium animalis ssp. lactis DSM 15954 са показали в различни проучвания, че могат да си взаимодействат и да се борят с различни видове вируси и така да помогнат на имунната система. Специалният щам Streptococcus salivarius K12, който се намира в устната кухина пък може да даде подкрепа на оралния ни микробиом и така да подобри защитата на организма срещу проблеми с носа, гърлото и ушите, когато сме изложени на множество микроби.
Важно е да се спрете на висококачествена пробиотична добавка, която съдържа достатъчен брой живи бактерии, които могат да достигнат неувредени до червата, където да разгърнат своето полезно действие. Тези продукти обикновено са предписвани или препоръчвани при проблеми с храносмилането и с червата, разстройство, както и при бременни, но все повече се изследва и връзката между бактериите от чревния микробиом и имунитета, метаболитното здраве, женското здраве и т.н. Не бива да забравяме и разликата в приема при деца и възрастни. Малчуганите са по-податливи на дехидратация в резултат на диария. Затова трябва да бъдем доста по-бързи във вземането на решение за прием на различни видове пробиотици, когато се сблъскаме с разстроени черва.
Пробиотиците, комбинирани с витамин D могат да бъдат безопасен и ефикасен начин за подпомагане на имунната система и подобряване на защитните функции на организма срещу инфекции и болести. Избирайки правилния щам и добавка, можете да впрегнете силата им, за да поддържате имунната си система и оптималното здраве за вашия организъм.
А ето и как да заредите трапезата си с повече пробиотици:
1.Кисело мляко
Киселото мляко несъмнено ще бъде първият продукт, за който бихме се сетили, когато говорим за пробиотични храни. Това всъщност е ферментирало животинско мляко. Нашите предци са използвали тази техника, за да го направят по-дълготрайно. Днес за целта влизат в употреба различни щамове бактерии. И точно те са отлични пробиотици.
2. Кефир
Тази напитка е на базата на мляко и кефирни зърна. Те се смесват с млечнокисели бактерии и дрожди. Може да се направи и плодов кефир на базата на плодов сок, захар и подправки.
Кефирът съдържа от 10 до 34 щама бактерии и има чудесен леко кисел вкус. Ползите за здравето са десетки, така че не се колебайте да го направите част от диетата си.
3. Лакто-ферментирали зеленчуци
Киселото зеле е чудесен пример за лакто-ферментация, киселите краставички също. Това е основен метод на консервиране, който се състои в превръщането на въглехидратите в млечна киселина с помощта на млечнокиселите бактерии в храните. Тази реакция създава типичния кисел вкус.
Този метод не само защитава диетата ви срещу болестотворни организми, но и я обогатява с пробиотици. И не е необходимо да ядете много: в този случай са достатъчни 1 до 2 супени лъжици на ден.
4. Бирена мая
В бирената мая откриваме микроскопичната гъба Saccharomuces cerevisiae. Използва се за производството на бира, но се предлага и в неактивна форма. Съдържа не само много пробиотици, но и витамини от група В, протеини и различни микроелементи.
5. Диетични фибри
Пробиотиците се намират главно в растителното царство. Сред плодовете и зеленчуците ще открием безспорните лидери като аспержи, чесън, лук, праз, артишок, банани. Има и още един позабравен лидер: цикорията. Тя съдържа много фибри, така че си струва да върнете този бивш заместител на кафето в менюто си.
Discussion about this post