Касисът е богат на специални вещества, които помагат за подобряване на здравето. Въпреки че внимание обикновено привличат плодовете му, листата също са с високи концентрации на естествени противовъзпалителни съединения.
Касисът е пълен с витамини, минерали и антиоксиданти. Той съдържа дори повече макронутриенти от останалите дребни плодове. Високата му хранителна стойност е водеща причина за интереса към него, но плодът помага и при куп заболявания.
Касисът е една от храните, които помагат за предотвратяване или подобряване на Алцхаймер. Мощните му антиоксиданти подобряват цялостния антиоксидантен статус на организма. Могат дори да забавят стареенето на мозъка.
Листата също заслужават нашето внимание, тъй като имат противоревматични, свойства, действат диуретично, укрепват стомаха и стимулират черния дроб, далака и бъбреците. Отлично средство за елиминиране уреята.
Можете дори да успокоите възпаленото гърло с чай от листата на касиса. Препоръчителен е и при инфекциозни заболявания. Има противовъзпалително, но и леко слабително действие.
От традиционната медицина е известно, че листата на това растение стимулират функцията на надбъбречната кора. В резултат на това се произвеждат повече противовъзпалителни хормони, които могат да осигурят облекчение при ревматоидни заболявания.
В същото време листата от касис насърчават разграждането на пикочната киселина. Този ефект е особено добра новина за хората с подагра. При това състояние има излишък от пикочна киселина в кръвта, която се утаява като кристали в ставите и причинява възпаление.
Нови изследвания показват, че листата на касиса съдържат вещества, които не само имат противовъзпалително действие, но и предпазват хрущяла при пациенти с остеоартрит.
Как да използвате листата от касис?
От листата на касиса можете да приготвите чай или отвара. Чаят ще ви помогне при настинка, болки в гърлото, пресипнал глас, стомашни проблеми. Отварата е полезна при инфекция и болки в гърлото, слаби вени, високо кръвно, тъй като действа охлаждащо, стягащо и успокояващо.
Отварата от касис има още редица ползи за здравето, поради което през последните години привлича все по-голямо внимание:
1.Укрепва имунитета
Подобно на плодовете, листата на касиса също изобилстват от витамин С. А той, както знаем, укрепва имунната система и повишава устойчивостта ни срещу грип, настинки, инфекции. Мощното антивирусно действие може да бъде много полезно при грипния вирус, който не ни пропуска всяка година.
2. Потиска възпалението
Листата от касис съдържат висока концентрация на проантоцианидини, известни с антиоксидантите си свойства. Те не само намаляват риска от коронарни и сърдечно-съдови проблеми, но и са добра профилактика при чести цистити и инфекции. Това позволява значително употребата на антибиотици.
В допълнение тези съединения спомагат за стабилизирането на колагена и еластина в ставите, кръвоносните съдове и мускулите. Следователно са полезни при ревматоиден артрит, подагра, остеоатрит.
3. Подпомага зрението
Проантоцианидините подкрепят и здравето на очите. Те увеличават притока на кръв в очите и зрителните нерви. Могат да предпазят от загубата на зрение с напредването на възрастта и да забавят намаляването на зрителното поле при хора с глаукома.
4. Подкрепя съдовото здраве
Отварата от листата на касиса може да бъде полезна при висок холестрол и високо кръвно налягане. От една страна тя намалява LDL холестрола, от друга – регулира кръвното налягане и забавя или предотвратява процеса на артериосклероза.
5. Стимулира мозъчната дейност
Отварата от листата на касиса може да ви помогне, ако забравяте често и не сте концентрирани. Тази полза се дължи главно на наличието на желязо. Когато мозъкът е снабден с повече кислород, той увеличава своя капацитет.
6. Намалява риска от анемия
Желязото намалява риска и от анемия. Производството на червени кръвни клетки се увеличава, което прави кръвта по-наситена с кислород. Това намалява сърцебиенето, успокоява пулса и премахва умората.
7. Помощ при детоксикацията
Отварата може да подпомогне и прочистването от токсини. Диуретичният ефект е добър съюзник на детоксикацията. Това ще прочисти и стомашно-чревния тракт от патогени и токсини. Ако имате болки в стомаха, отварата ще ви помогне да се избавите от тях.
Как да си направите отвара от листата на касис?
Много лесно: пригответе 50 грама изсушени листа и ги залейте с 200-300 мл вода. Оставете на котлона за 10-15 минути на ниска степен. Когато изстине, прецедете и готово.
Има ли странични ефекти от употребата на отвара от листата на касис?
При консумацията на препоръчителното дневно количество обикновено не се очакват такива. В клиничните проучвания рядко се съобщава за някакъв дискомфорт. И все пак, не консумирайте сутрин на гладно, ако сте с чувствителен стомах.
Discussion about this post