Днес сме склонни да мислим, че науката е разгадала всички тайни на тялото. Но съществуват необяснени феномени като плацебо ефектът, свръхсензорните умения на мозъка, автореанимацията, наречена “Лазаров синдром”, феноменът “deja vu” и др. Сред тях, малко странно, на пръв поглед се нарежда и прозаичната мускулна крампа.
Онова, което неврологията знае за мускулната крампа е единствено нейният механизъм, без да са ясни първопричините, които го задействат. Науката не може все още да даде задоволително обяснение и защо най-често крампират мускулите на долните крайници и ходилото.
Какво представлява мускулната крампа?
Това е силна, болезнена и неволева контракция на даден мускул с продължителност от няколко секунди до 15 минути. Ох! Причината за този т.нар. “спазъм” е нервен импулс, който мозъкът подава към мускула с нареждането да се съкрати незабавно т.е да намали рязко и максимално дължината си. Механизмът протича стандартно по схемата “дразнител – импулс – съкращение”, но науката все още не може да отговори кой именно е “дразнителят”, макар и да може да обясни етапите на “импулс” и “съкращение”.
Мускулната крампа „под лупа“
Електронно-микроскопски и ренгенно-структурно разглеждане на мускула в момента на крампа разкриват един обичаен механизъм на мускулно съкращение, при което различните видове мускулни нишки се приплъзват една към друга, като по този начин намаляват дължината си. Същевременно вървят и съответните физио-механични химични процеси, свързани с по-високи нива на калциеви йони в клетката. Но …електромиографията – “кръстосания анализ” на взаимодействието между нервната и мускулната система, докладва, че към момента на крампата моторният нерв е в състояние на свръхвъзбуда.
Чувствителните моторни нерви
Какво кара двигателния нерв да изпадне в подобна превъзбуда? Моторните нерви са част от периферната нервна система. В ежедневието те са войничета, които правят тялото функционално. Изпълнителни са и не създават проблеми. Обичайно! Но се случва без конкретна причина, моторният нерв да изпита нещо като “прегряване” (burn out) и да изпадне във временна нефункционалност. Тя се изразява точно в рязко, силно, неволево съкращаване на мускула – въпросната “наша” крампа. Получава се нещо като двигателен “бъг на нервната система”. Слава богу, тялото е изумителна система и в рамките няколко минути връща нещата към “фабричните настройки”.
Кога се случва?
Отговорът е еднозначен – когато не го очакваш, именно защото става спонтанно. Дори не е задължително да си буден. Една от най-неприятните и често срещани ситуации, в която може да получиш мускулен спазъм, е по време на сън. Нали тогава мускулите са отпуснати, тялото е в покой и нервната система, не би трябвало да подава двигателни импулси?! Друг възможен сценарий е по време на по-провокативна тренировка – един почти обратен вариант, в който мускулът е подложен на свръхнапрежение. Тялото е удивително! Крампата се случва в процес на “нервно преформатиране”, когато е достигната някаква крайна точка, двигателен предел при който мускулът е или в тотален релакс, или е под “високо напрежение”.
Видовете крампи
Вече ги разграничихме по-горе, защото тяхното класифициране касае единствено момента на появата им. Лесно се запомнят, защото са Нощни и Тренировъчни. Иначе не се различават по нищо друго. Мускулен спазъм може да се получи по всяко време и при всекиго. Обичайно е нещо, което просто трябва да изтърпиш. Но ако искаш да си “проактивен”, по време на мускулна крампа, опитай (знам колко е трудно!) да разтегнеш в противоположната посока на усещането за “стягане”. Лек масаж също „успокоява“ мускула. Ако имаш подръка, можеш да приложиш едно от следните етерични масла – лавандула, мента, копайба, розмарин. Но и нищо да не предприемеш, нервната ти система ще нормализира сама дължината на мускула и инервация за кратко време.
В дългосрочен план
Ако си нетрениращ обърни внимание при често повтарящи се нощни крампи. Някои медикаменти, болести и състояния, предизвикват спазми на мускулатурата. Най-добре се консултирай с лекар. Ако си трениращ, надявам се, че си!, можеш да предприемеш някои действия за твое благо: пий достатъчно вода, тренирай с разнообразен интензитет, прави хубаво загряване и качествен стречинг, приемай храни богати на калций, магнезий, калий.
Discussion about this post