Аспиринът е класиката сред болкоуспокояващите и често се приема за главоболие, зъбобол, мускулна треска и други болки. Не рядко се приема и при махмурлук. Не са редки случаите обаче, когато проявяваме свръхчувствителност към него.
Според Европейския център за изследване на алергиите, непоносимостта към аспирин е така наречената „псевдоалергия” към активното вещество ацетилсалицилова киселина.
Псевдоалергиите са реакции на непоносимост със симптоми, подобни на алергия, без имунна реакция. Те се предизвикват от естествените вещества в лекарствата и хранителните добавки. Симптомите варират от кожни обриви до главоболие, световъртеж и астма.
Засегнатите от свръхчувствителност към аспирин, обикновено проявяват такава и към други болкоуспокояващи.
Непоносимостта се проявява със симптоми като:
- Повишено отделяне на секрет от носа
- Дискомфорт в устата и гърлото
- Оток на лигавицата, езика, устните
- Копривна треска
- Стомашно-чревни проблеми
- В тежки случаи: астматични пристъпи.
Ако забележите тези симптоми след прием на аспирин, е препоръчително да потърсите алерголог. Той ще се опита да разбере дали се касае за непоносимост към ацетилсалициловата киселина или лекарството просто не се понася добре. Възможно е да ви предпишат болкоуспокояващи без въпросното активно вещество.
Реакцията под формата на обрив и сърбеж може да се разпространи по кожата с различна скорост. Някои части могат да бъдат по-засегнати от други. Засегнатите кожни участъци стават червени и леко подути. Те също така и сърбят.
Тежките симптоми са много редки. Обикновено става въпрос за дискомфорт или обрив. А всеки, който вече е реагирал свръхчувствително към болкоуспокояващи, трябва да внимава, когато използва аспирин. Въпреки това, непоносимостта не е заболяване за цял живот: за разлика от „истинската” алергия, тялото не формира имунологична памет.
Как да диагностицираме непоносимостта към аспирин?
За разлика от много алергии, псевдоалергиите не могат да бъдат диагностицирани с кожни или кръвни тестове. Това прави диагнозата сложна. Лекарят ще определи медицинската история в подробна анамнеза.
Засегнатите могат да подкрепят диагнозата с прецизно документиране на симптомите, които проявяват. Ако има съмнения, провокационният тест може да внесе повече яснота.
Алтернативи
Аспиринът се приема не само за да намали болката, но има и кръворазреждащ ефект. Хората с непоносимост, могат да преминат към други алтернативи. Парацетамолът е далеч по-предпочитан медикамент, при който алергичните реакции не са чести. Също така ибупрофен е добра алтернатива с противовъзпалителен ефект.
Трябва да обърнете внимание и на храните, които съдържат особено голямо количество АСК, включително зеленчуци, подправки, плодове. Може да ви препоръчат да избягвате плодове като портокал, праскова, ягоди, ананас, ябълки. Бъдете предпазливи и с доматите, чушките, гъбите, маслините и репичките.
Дали и колко от тях ще понесете добре, зависи от тежестта на непоносимостта. В малки количества обикновено се понасят без последствия.
Лечение
Непоносимостта към АСК може да се лекува с ацетилсалицилова киселина, въпреки че звучи странно. Лечението е като при десенсибилизация, но с разликата, че непоносимостта може да се върне, ако АСК спре. За да свикне тялото с нея, последователно се приемат определени количества и симптомите намаляват. За ефективността на този метод алергенът се взима непрекъснато.
Коварното при алергията към салициловата киселина е, че симптомите често първоначално наподобяват тези на настинка, която обикновено се лекува с аспирин.
Жените са по-склонни да бъдат засегнати, като за непоносимостта може да има и генетични причини. Засегнатите, които търсят лечение, са предимно на възраст между 30 и 40 г.
При юношите симптомите не са се развили толкова много и често тази непоносимост остава скрита.
Причината за алергията към аспирин може да е ензимен дефект
Все още не е категорично изяснено какво предизвиква непоносимостта към АСК. Има проучвания, които показват наследствен ензимен дефект, който може да предизвика такава реакция, свързана с инфектиране на горните дихателни пътища.
Обобщено експертите приемат, че между три и пет процента от населението страда от такава непоносимост, като броят на неотчетените случаи може да бъде много по-голям. Причината за това е, че всеки, който някога е имал по-бурна реакция, просто повече не приема аспирин и следователно не се подлага на изследвания.
Всяко лекарство може да отключи алергия. Най-често това се случва при антибиотиците, болкоуспокояващите, психотропните лекарства. Те, разбира се, се прилагат по-често, така че рискът от алергични реакции се увеличава. Затова е важно никога да не ги приемаме безразборно.
Discussion about this post